Легенда про рівненську Мадонну

Колону зі скульптурним зображенням Матері Божої, яку ми бачимо сьогодні поруч із Воскресенським собором, було встановлено до 12 річниці Незалежності України — у серпні 2003-го. Утім дана скульптура не є точною копією своєї попередниці, яка простояла у сквері перед собором майже два століття. Хоча автори — скульптор Володимир Стасюк та архітектор Леонід Закревський — працювали за старими фотографіями. Та й стояла старовинна колона не там, де сучасна. Теперішня колона Божої Матері - радше данина шани  знищеній святині, аніж власне святиня. Утім як ставитися до скульптури - особиста справа кожного з рівнян.

Мати Божа - проти чуми

У XVIII столітті до Рівного прийшла страшна біда. Епідемія чуми, що поширювалася з Західної Європи, забрала життя сотень жителів міста. Коли хвороба відступила, рівняни вважали це неймовірним і дивовижним порятунком. Містом точилися чутки про заступництво вищих сил та явлення самої Божої Матері. Тому на знак чудотворного заступництва і в пам'ять про померлих від мору земляків рівняни вирішили зібрати кошти та спорудити кам’яну статую Матері Божої. Одні архівні джерела називають датою встановлення колони 1770-й рік, інші — 1750-й. Автор статуї не відомий. Можливо, її виготовили, так би мовити, за типовим проектом, адже тоді тисячі таких подібних скульптур Богородиці стояли по всій Речі Посполитій. Але рівнянам дуже хотілося вірити, що саме їхня,  рівненська Мадонна, допомогла перемогти смертельну хворобу.

Листівка з зображенням рівненської Мадонни, 1905 рік

У ті часи на місці, де нині височіє Воскресенський собор, була ринкова площа. Саме там і вирішили встановити колону. До неї зверталися у своїх молитвах про заступництво віруючі рівняни. І, за народними переказами, страшна недуга відступила. Але через 75 років потому у Рівному розпочалася нова епідемія - холери. Рівняни знову звернулися по допомогу до святині. І знову сталося диво! Пошесть відступила. Відтоді колона Матері Божої, у якої знаходили захист і православні, і католики, стала рівненською святинею і духовним оберегом міста. На знак пошанування у 1856 році статую реставрували, а біля її підніжжя запалили незгасиму лампаду. Поруч із колоною встановили гасові ліхтарі, щоб освітлювати її і вночі.

Статуя Матері Божої була не лише оберегом міста, а й неабияким туристичним об'єктом. До неї приходили численні офіційні делегації, що приїздили до Рівного, посадовці, приватні гості міста. Статую неодноразово згадував у своїх  спогадах про місто письменник Володимир Короленко, який з 1866 по 1871 рік навчався у Рівненській гімназії: “Халупи, пустирі, паркани, в'їзди двох-трьох вузеньких провулочків, потім двоповерховий будинок казначейства... Перед нами на майдані — кам'яна колона зі статуєю Богородиці”. А ось як він згадує святиню в «Історії мого сучасника»: “Одного разу я йшов у гімназію. Шлях лежав через базарну площу, центр місцевого торгового життя... І раптом мій погляд упав на фігуру Мадонни, що стояла на своїй колоні високо в повітрі. Це була місцева святиня і для католиків, і православних. Вечорами будочник, особа офіційна, ставив у ліхтар недопалок свічки і піднімав його на блок. Вогник зірочкою висів у темному небі, і над ним красиво, таємниче, неясно вимальовувалася розфарбована фігура...  

Фото із зображенням скверу з колоною Богородиці, зроблене у 20-х роках ХХ століття. Подароване одним із старожилів міста Рівненському краєзнавчому музею

Статуя, освітлена ранковим промінням, маячіла над гомінким і барвистим безладдям базару. Було в ній щось таке, від чого я одразу спинився, а через хвилину стояв на колінах, без шапки, і хрестився, піднявши очі на Мадонну…”.

Фігура Матері Божої неначе пливла у повітрі високо над землею. Але так було лише до тих пір, доки навколо Мадонни був вільний простір. У кінці ХІХ століття ринкова площа перестала бути такою, її забудували. Звели Воскресенський собор, двоповерховий будинок казначейства (на розі сучасних Соборної та 16 Липня, донині не зберігся) та будинок головного підрядника будівництва собору Іси Яполутера (нині будинок єпархіального управління, а в часи СРСР — міський Палац піонерів). Колона Божої Матері виявилася затиснутою з усіх боків у невеличкому скверику перед собором. Але від цього не стала менш шанованою.  

"Совєтам" Мадонна заважала благоустроювати місто

Рівненський оберіг не чіпали навіть німці під час окупації. Однак комуністичній владі жодні святині, тим більше релігійні, потрібні не були. Під приводом впорядкування міста після закінчення війни міська влада 15 травня 1950 року видала постанову “О сноcе фигур, препятствующих благоустройству города”. Там зокрема йшлося: “…по генплану реконструкции города на месте скульптури “Мадонна” по ул. Сталина, напротив Дворца пионеров необходимо пробивать улицу и благоустраивать площадь, также по ул. Гоголя №12 находиться скульптура такого же религиозного характера в полуразрушенном состоянии – снести”. Однак власне демонтаж відбувся лише через два роки після цієї постанови — у 1952 році. При чому, комуністичний режим, що часто відзначався особливим цинізмом щодо релігії, відзначився й цього разу. Статую Божої Матері демонтували у ніч на 22 квітня, того року це була якраз ніч на Великдень. Водночас, 22 квітня, як відомо, - день народження “вождя світового пролетаріату” Ульянова-Леніна. Радянська влада полюбляла приурочувати усілякі капості до уродин свого “боса”.

Німецькі окупанти входять у Рівне, 1941 рік; над кронами дерев між будинком казначейства і собором видніється колона Божої Матері

Демонтовану статую вивезли у невідомому напрямку. Місцеве керівництво навіть хотіло спихнути все на невідомих хуліганів, мовляв, це вони зруйнували статую, а влада вже змушена була розчистити місце. Старожили міста розповідали, що буцімто у ті часи бачили залишки статуї на господарчому дворі міського парку імені Шевченка. Чи правда це, невідомо, але така версія, схоже, має право на життя. Бо чомусь радянська влада неодноразово звозила на господарчий двір парку різноманітні старовинні речі, фрагменти тощо. Наприклад, так сталося із старовинним органом із костелу Святого Антонія. Рештки унікального інструменту валялися у закапелках господарчого двору парку до середини 80-х, що особисто може підтвердити автор цих рядків. Чому такі речі не ставали експонатами місцевого краєзнавчого музею, можна лише здогадуватися. 

Світлана Калько, спеціально для сайту "ВСЕ"

Коментарі

Світлана Калько. Перевіряйте інформацію перш ніж друкуівти статті. Друге фото з цього фотоальбому. Нвдіюсь самі знайдете його на сторінці .http://gallery.reibert.info/v/foto_album/11/?g2_page=5

Газета. Фото взято с этого сайтаhttp://widokowki.com.pl/galeria/?rowne-pomnik-koncert-prusacy-ok1916r-foto.А вот коментарий под вторым фотом.Альбом рядового 8-й батареи (10,5-cm le.F.H.18) 25-го артиллерийского полка 25-й пехотной дивизии Вермахта. Все фотографии сделаны в период с 1939 по 1942 гг. Имя владельца установить не удалось.

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.