Першотравень у Рівному: від маніфестацій протесту до свята шашлика і лопати

 

Багаторічна радянська традиція першого травня ходити “на парад” нині  благополучно канула в Лету. Як же рівняни відзначали День міжнародної солідарності трудящих у різні часи?

 

З історії

Першого травня 1886 року робітники у Чикаго (США) вийшли мітингувати за 8-годинний робочий день й були жорстоко розігнані поліцією. У липні 1889 року на II конгресі ІІ Інтернаціоналу після доповіді американських делегатів про робітничий рух у США було ухвалено рішення про організацію «інтернаціональної демонстрації, коли в усіх країнах і містах в один визначений день маси трудівників вийдуть на вулиці з вимогою офіційного скорочення робочого дня до 8-ми годин». Таким днем було обрано перше травня — на знак пам'яті про травневі події 1886 року в Чикаго. У Російській імперії це свято вперше відзначали у 1890 році у Варшаві проведенням першотравневого страйку робітників. Наступного року “маївки” докотилися до Петербурга. А з 1897-го набули політичного характеру й супроводжувалися масовими демонстраціями.

Першотравневі протести у Рівному

В архівних документах можна віднайти інформацію про першотравневі маніфестації у Рівному на початку ХХ століття. Тоді у місті налічувалося майже 25 тисяч мешканців. Робітничий клас був нечисельним. Усього на той час на 19 дрібних підприємствах працювало приблизно 200 робітників. У всьому Рівненському повіті налічувалося 144 підприємства з 2 141 працюючим. Однак більшовицька агітація, яка набувала дедалі більшого поширення, досягла й Рівного, збурюючи місцевий малочисельний пролетаріат. У місто почали завозити ленінську газету “Іскру”, друковані листівки. У архівних матеріалах згадується, як у 1903 році біля казарм 126 піхотного полку, розквартированого у місті, було знайдено кілька номерів “Іскри” зі статтею Ульянова-Леніна “Самодержавство вагається”.

Відзначення 1 травня у 1917 році спільно рівнян і військових на казарменній площі у військовому містечку Рівного

Місцеві симпатики більшовиків закликали населення підтримати революційну боротьбу петербурзького пролетаріату з капіталістичним ладом.
Частина рівнян таки відгукнулася на заклики. Найбільш бурхливим був 1905 рік, коли у Рівному під керівництвом заїжджих більшовиків час від часу проводилися демонстрації, страйки та мітинги. Наприкінці квітня, у переддень першого травня, Рівне заполонили віддруковані більшовиками Києва, Одеси, Катеринослава прокламації “К линейным служащим Юго-3ападной железной дороги”, “Война против войны”, “Крестьянство и царское правительство”. Не відставали й місцеві  революціонери, розповсюджуючи закличні листівки “Ко всем рабочим и работницам города Ровно”, “Бросьте работу 18 апреля — Первого мая”. Тогорічна першотравнева демонстрація у Рівному була багатолюдною, революційно налаштованою.

Бурхливим був першотравень і наступного 1906-го року. Розпочався день із масового страйку міських робітників, які потім організовано вийшли на демонстрацію. До них приєдналися й інші мешканці, які поділяли ідею пролетарської революції. Рівненські більшовики у своїх листівках і публічних виступах закликали: “Товарищи! Буржуазия боится первого мая — рабочего праздника — и не напрасно. Она видит: в зтот день миллионы рабочих, без различия пола и национальности оставляют громадные фабрики, мастерские для того, чтобы отпраздновать свой рабочий праздник”. Однак не всі містяни поділяли такі настрої. Зі спогадів старожилів, чимало рівнян, особливо тих, що мали власну справу, вважали протестувальників неробами і п'яницями, що не вміють і не хочуть працювати.
Протестний рух, який зазнав поразки у роки першої російської революції, знову розгорівся у 1917 році. Відтак, уперше в Рівному першого травня 1917 року містяни вільно, разом із військовими вийшли на маніфестацію. Урочистості проходили на казарменній площі у військовому містечку. До наших часів дійшло зображення тих подій на фотографії, яку зробив учасник маніфестації солдат Рівненського гарнізону Василь Сало й надіслав її своїм рідним. Цей знімок є у фондах Рівненського краєзнавчого музею.

Ще один сплеск протестних настроїв у Рівному відбувся навесні 1929 року. До першотравня шили червоні прапори, писали транспаранти. При чому гасла були  трьома мовами — українською, польською, єврейською. Як свідчать архівні матеріали, у "маївці" взяло участь понад 300 осіб. Колона демонстрантів прямувала вулицями Міцкевича, Кавказькій, Кляшторній, Замковій. На майдані перед руїнами палацу Любомирських демонстранти зупинилися й влаштували мітинг. На ньому лунали заклики: “Хай живе солідарність робітників!”, “Вимагаймо восьмигодинного робочого дня!”, “Хай живе соціалізм!”. Присутні співали революційних пісень. Того ж дня чимало людей зібралося у приміщенні міського цирку на урочисті збори. Промовці закликали робітників до солідарності в боротьбі проти експлуататорських класів.

“На парад”

Зі встановленням у 1939 році на теренах Рівненщини радянської влади традиція щорічно відзначати перше травня стала добровільно-примусовою. Як розповідають старожили міста, навіть першого травня 1941 року, коли Європою котилася хвиля війни, а її загроза для СРСР була більш, ніж реальною, місцеві комуністи не могли втриматися від показушного “параду”. Того дня, за наказом місцевої влади, на демонстрацію зігнали мало не усіх мешканців, хто міг стояти на ногах, — від дітей до пенсіонерів. Після проходження містом їх зібрали на міському стадіоні на Замковій площі. Там із трибуни виступали компартійні та господарські вожді з довгими промовами про те, як радянська влада визволила населення Західної України від панування Польщі, і як це населення має бути безкінечно вдячне владі.

Після війни першотравневий День міжнародної солідарності трудящих став по справжньому масовим святом. Щоправда, відмовитися від такого нав'язливого святкування означало наразитися на увагу “бійців невидимого фронту” - а чи ви, бува, не ворожий агент? Радянські трудівники отримали додатково два вихідні дні, в один із яких кожен громадянин мав обов'язково бути присутнім на демонстрації, щоб пройти натовпом повз трибуну з місцевими вождями, й на заклик диктора на кшталт  “Нехай живе наша рідна комуністична партія!” щосили разом зі всіма заголосити “Ура-а-а-а”!

З часом зусиллями комуністів першотравневі демонстрації було перетворено на такі собі “компартійні карнавали”, участь у яких була обов'язковою, з ідеологічно вивіреними гаслами та розвагами, несенням портретів компартійних вождів та показушною демонстрацією успіхів у будівництві соціалізму-комунізму, зі співами революційних та ідеологічно правильних пісень на кшталт - “Будет людям счастье, счастье на века. У советской власти сила велика!”. З часом, призвичаївшись, люди розглядали цей день як зайвий вихідний із обов'язком піти “на парад”.

За участю в “парадах” пильно стежили керівники підприємств, установ, навчальних закладів. Доходило до того, що свою присутність там засвідчували підписами. Відповідальні потім за списком перевіряли присутніх. Особливо тоді, коли першотравень співпадав із Великоднем. Зважаючи на сильні християнські традиції у Західній Україні, виконуючи вказівку компартії про подолання таких явищ, влада усіляко намагалася витіснити релігійність із голів поліщуків.

За часів незалежності, у 1997 році, першотравень перейменували на Свято весни і праці, поступово витісняючи з нього ідеологічну складову. Одні стали вважати перше та друге травня просто днями додаткового відпочинку, інші — навпаки можливістю попрацювати на дачних ділянках, городах. Відтак, з'явилася жартівлива назва - свято шашлика і лопати.

Гуляння після демонстрації, зліва нині знесений легендарний кінотеатр "Партизан", 1950-й рік, ще до побудови нового мосту через Устю

Прихильникам же комуністичної ідеї не йметься й досі. Першого травня вони воліють розмахувати червоними прапорами та “таврувати” усіляких експлуататорів. Щоправда, з кожним роком таких мітингувальників усе менше, та й сприймають їх нині не як серйозну силу, а радше як своєрідну політичну екзотику. Утім, добре те, що нині кожен має право на своє особисте сприйняття першотравня.

Світлана Калько, спеціально для сайту "ВСЕ"

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.