Віднесені Перемогою: як радянська влада віддячила у Рівному солдатам-переможцям

Нині, коли ми намагаємося перейти від галасливо-помпезного святкування Дня Перемоги до справжнього вшанування героїв живих і померлих, важливо говорити не лише про подвиги фронтовиків, а й те, як віддячила їм радянська влада одразу після завершення війни. Дедалі більше цинічно замовчуваних десятиліттями подробиць, які псували “картину величі” партійним вождям, набувають гласності лише зараз.

У свята Перемоги непроста історія. Його то підносили до рангу головного свята країни, а то “спускали” до рівня ветеранських посиденьок. День Перемоги мав два обличчя — казенно-помпезне та людське, народне, те, що зі сльозами на очах”.

Перемогу офіційно не святкували 20 років

Уперше свято було запроваджено Указом Президії Верховної Ради СРСР від 8 травня 1945 року “Про оголошення 9 травня святом Перемоги”. Цей день став вихідним. Того ж року, 24 червня, у Москві відбувся грандіозний парад Перемоги на Червоній площі. Генералісимус Сталін, як вважають декотрі з істориків, не визнавав 9 травня справжнім святом перемоги СРСР у Другій світовій війні, оскільки його плани завоювання Європи були реалізовані лише наполовину. Адже радянська армія дійшла тільки до Берліна, а не до Ла-Маншу.

У грудні 1947 року новим Указом Президії ВР (звісно ж, за вказівкою Сталіна) 9 травня було визнано звичайним робочим днем, що унеможливило паради та урочистості. Свято Перемоги в СРСР у сталінські часи фактично було скасовано. Декотрі історики та політологи пояснювали це тим, що, мовляв, потрібно було відбудовувати країну і потрібно було більше робочих днів. Але тим таки Указом введено новий неробочий день - 1 січня як новорічние свято. До того ж залишилися такі помпезні радянські свята як 23 лютого, 7 листопада, 1 травня з грандіозними парадами. Їх відзначали навіть під час війни.

Рівняни зустрічають частини Радянської Армії, що повертаються з фронту, 1 травня 1945 року

Як описують історики, після смерті Сталіна першотравень 1953 року святкували з гуркотом танкових колон і радісними криками, а 9 травня було звичайним днем. Жодних парадів чи урочистосей не було й на десятиріччя Перемоги у 1955-у. Лише через 20 років, за любителя усіляких помпезних урочистостей генсека Леоніда Брєжнєва дню 9-го травня було повернуто святковий, неробочий статус. Тоді ж, у 1965 році, було проведено грандіозний і помпезний військовий парад у Москві, який за кількістю техніки перевершував парад 1945-го. Наказано було 9-го травня проводити військові паради та демонстрації в усіх великих містах СРСР. З 1995 року, після розпаду союзу, традиція проведення парадів Перемоги продовжилася вже в суверенних державах, у тому числі, й в Україні.

Натомість на рівні звичайних громадян День Перемоги до 1965 року відзначали святково — зі ста грамами і накритими у дворах будинків столами. Фронтовики збиралися, обмінювалися спогадами. Керівники підприємств у святкових наказах продовжували вітати колективи з 9-м травня.

“Подяка” солдатам Перемоги

Після війни про фронтовиків, здебільше ще молодих та здорових, держава воліла зайве не згадувати. Сумнозвісним указом 1947 року радянський верховний керманич не лише скасував усенародне свято, але й своєрідно “подякував” колишнім солдатам за їхній подвиг. З подачі Сталіна указом було скасовано доплату за ордени та медалі — 5-10 карбованців за медаль, 15-20 – за орден та 50 – за Зірку Героя.

Фронтовиків позбавили й інших пільг — безкоштовного проїзду в транспорті, безкоштовних комунальних послуг. Сталінське керівництво пояснювало це тим, що втомлений від війни народ повинен хоча б трохи призабути жахи війни. Учорашніх воїнів-переможців було кинуто на інший фронт – трудовий. Їхніми руками інтенсивно відбудовували економіку країни та нарощували військово-промисловий потенціал для протистояння Заходу.

Особливо брутальним та цинічним було ставлення до колишніх полонених та остарбайтерів. На думку Сталіна, полонених слід було ізолювати від суспільства, оскільки вони були свідками величезних поразок Червоної Армії на початку війни й заважали пропаганді вдовбувати у голови людей міф про безгрішність Сталіна та радянського військового керівництва.

Окрім цього, полонені та остарбайтери, як ніхто, бачили на власні очі, як насправді живе Європа. Відтак, лише 20 відсотків військовополонених, які повернулися до СРСР, отримали право повернутися до родин. Решту кинули в табори, заслання як мінімум на 5 років, відправили на примусові роботи з відновлення зруйнованих війною районів країни.

Як зачистили “незручних” переможців

Після війни міста і села СРСР заполонили скалічені колишні фронтовики-інваліди. Більшість з них намагалися зберегти людську гідність і солдатську честь. Однак чимало тяжко травмованих, покинутих родинами й духовно надломлених стали жебраками. Явище набуло настільки масового характеру, що це визнали навіть найвищі партфункціонери. На вулицях міст, залізничних станціях та базарах з’явилися тисячі прохачів у військовій формі з орденами й медалями. Не прикрашали вони собою міста, та й проголошену партією і урядом турботу про фронтовиків спростовували, породжуючи крамольні думки в головах людей.

Коли кількість інвалідів стала критичною для бюджету країни, радянська влада вирішила “скоротити” кількість інвалідів шляхом... відбору цього статусу у якнайбільшої частини скалічених під будь-яким приводом. Відтак, лише в Україні упродовж 1946–1948 років статус інвалідів втратили понад 171 тисяча осіб (третина з усіх інвалідів). Коли й це не допомогло, вдалися до жорстокого кроку. Микита Хрущов (тоді перший секретар ЦК компартії України), услід за московським керівництвом, наказав проводити міліцейські рейди базарами та вокзалами для виявлення інвалідів-жебраків, щоб потім відправити їх до спеціалізованих інтернатів.

Вулиця Сталіна (район сучасної Театральної площі), рівняни зустрічають армійські підрозділи, що повертаються із Заходу, перше травня 1945 року

Перед відправкою нещасних збирали у певному місці, подалі від людських очей. Такі “зачистки” тривали постійно. Але якимось дивом вивезені знову поверталися. І раптом інваліди зникли з міст буквально за одну ніч. Це була таємна операція, здійснена НКВД у 1947 році одночасно в усіх великих містах СРСР. Але й це не допомогло. Так тривало аж до початку 50-х років. Тоді, щоб назавжди позбутися незручних співгромадян, радянське керівництво створило своєрідні табори закритого типу, куди пропонували переселяти усіх інвалідів, котрі не мають рідних: «...нищенствующие отказываются от направления их в дома инвалидов… самовольно оставляют их и продолжают нищенствовать. Предлагаю преобразовать дома инвалидов и престарелых в дома закрытого типа с особым режимом» (з доповіді Міністра МВС Круглова 20 лютого 1954 року).

Планували переселяти до інтернатів лише одиноких, але насправді ніхто не розбирався — хапали і вивозили усіх, кого зловили. Нерідко під такі облави потрапляли й сімейні інваліди, які потім навіть не могли повідомити про своє місце перебування. У них забирали паспорти та військові квитки. Люди просто зникали безслідно.

З історії відомий так званий Будинок інвалідів Великої Вітчизняної війни, розташований на острові Валаам (північна частина Ладозького озера). Там “незручних” солдатів Перемоги, яких звозили мало не з усього союзу, назавжди ховали від сторонніх очей, щоб вони більше не псували картину “щасливого” радянського життя. У цьому інтернаті, як і в інших, підопічні перебували фактично у становищі ув'язнених, не маючи змоги виїхати звідти. Заклади підпорядковувалися МВС. Утримання було жебрацьким, зв'язку із зовнішнім світом — ніякого. Коли нещасні помирали, часто їх навіть ховали без могил — просто закопували у безіменних ямах.

Рівне і паради

Рівне, яке належало до так нелюбої радянській владі Західної України, зустріло звістку про Перемогу радісно-насторожено й неоднозначно. Безмежно щасливі від того, що нарешті закінчилася ця війна, рівняни підсвідомо очікували нової біди. Ще свіжі були в пам'яті події “визволення” у 1939-1941 роках. Найбільш критично налаштовані до радянської влади розуміли, що репресії неминучі. На жаль, невдовзі найгірші побоювання багатьох мешканців міста справдилися.

Перші повоєнні радянські магазини, Сталін - усюди

Будні перших повоєнних років для багатьох рівнян були схожими. Удень працювали на відбудові міста, а вночі здригалися від кожного шороху — чи не приїхав по них “чорний воронок”. “Енкаведисти” нишпорили по місту, вишукуючи незадоволених радянським ладом, та тих, хто допомагав УПА. Людей хапали вночі, судили заочним судом у Москві та потайки вивозили до Сибіру, у табори. Натомість до Рівного прибували нові партійно-господарські кадри з Росії та сходу України, які часто й оселялися у помешканнях депортованих рівнян. Їм надавали позачергово квартири й призначали на керівні посади. Як розповідають старожили, новоприбулі росіяни поводилися нахабно й зверхньо. Слідуючи інструкціям, вони прагнули витравити з голів місцевих мешканців бодай найменші прояви національної свідомості.

Пам'ятає повоєнне Рівне й кілька військових парадів. Власне й парадами їх назвати не можна. Це були проходження центральними вулицями міста військових підрозділів, розквартированих у Рівному, та проїзд через місто армійських формувань, які поверталися з фронту на місця дислокації через наше місто. Найбільш відомий такий своєрідний парад Перемоги першого травня 1945 року. На вулиці міста вийшло майже все населення, вишикувавшись уздовж головної вулиці Сталіна (нині Соборна). Військовиків засипали квітами та вітали вигуками “Ура!”. У серпні 1945 року рівняни так же радісно вітали ще один парад. До Рівного повернулися й пройшли урочистим маршем армійські підрозділи, що визволяли наш обласний центр у лютому 1944-го.

Указ - сталінський указ про скасування святкування Дня Перемоги 

Однак війна у Західній Україні фактично не завершилася 9 травня 1945 року. Загони УПА продовжували боротьбу з “совєтами” до середини 50-х років. У відповідь тривали репресії. Але це вже інша історія.

Світлана Калько. спеціально лясайу "ВСЕ"

Коментарі

"Натомість до Рівного прибували нові партійно-господарські кадри з Росії та сходу України, які часто й оселялися у помешканнях депортованих рівнян. Їм надавали позачергово квартири й призначали на керівні посади. Як розповідають старожили, новоприбулі росіяни поводилися нахабно й зверхньо. Слідуючи інструкціям, вони прагнули витравити з голів місцевих мешканців бодай найменші прояви національної свідомості."-очевидно,що ти вишкребок з тих масялових-бекетови-кролєй,чиї матері ночнушки на урочистості одягали замість плаття:))

Звичайна націоналістка.

Хороша підбірка історії

Дякую за статтю! Це ще один цвях в домовину "русскаго міра" ...

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.