Як на Рівненському Поліссі дороги будували без бурштину

Історію, як на Рівненщині споруджували "Рівне-Сарни", пригадав у Facebook Володимир Гнєушев. Тоді до будівництва мощеної дороги залучали місцеве населення. Нагадаємо, що цьогоріч на Поліссі мешканці теж долучаються до будівництва, навіть вкладають туди запроблені на видобутку бурштину кошти. 

 

 

- На Драгоманова, сфотографував старовинну бруківку, якою вимощена частина вулиці. І пригадав бувальщину, яку восени 1974 року розповів мені дуже немолодий мешканець Костопільського району. Історія стосувалася ділянки дороги Рівне-Сарни (здається, між Яринівкою і Малушкою), яка була виготовлена з таких само шестикутних «шашок» (термін оповідача) і на диво довго – здається, до другої половини 90-х років – не заасфальтовувалась, - пише Володимир Гнєушев.

 - Отже, понад 40 років тому старий костопільчанин розповів, що після прокладання траси майбутньої дороги (а це було ще «за Польщі») інженери навідались на кожний хутір, що знаходився обабіч траси на невеликій відстані від неї. Оскільки система господарювання була переважно хутірською, таких господарств поздовж всієї траси вистачало. Візит відбувся восени, після завершення в селянських господарствах усіх польових робіт. Інженери і майстри-дорожники поінформували селян про можливість заробити хороші гроші в період міжсезоння, до того ж – не виходячи за межі власного подвір’я. Для тих, хто зацікавився, проводився «майстер-клас» з виготовлення щебенево-цементобетонних «шашок». Якщо господарі приймали пропозицію дорожників, з ними укладалася угода на виготовлення чітко зазначеної кількості «шашок» до весни наступного року. Дорожники забезпечували селян формами, цементом, піском і щебенем та протягом осені-весни періодично перевіряли хід виконання замовлення.
Отже, до початку розгортання робіт з укладання бруківки (а ці роботи виконувались виключно в теплу пору року) «шашки» у потрібній кількості зберігалися на хуторах неподалік від майбутнього місця укладання, поздовж всієї траси ділянки дороги, будівництво якої було заплановане на поточний рік.
Використовуючи сучасну термінологію, ми можемо оцінити мудрість будівельників доріг першої половини ХХ століття: вони уникли спорудження підприємства з виготовлення бруківки; вони уникли найму постійних робочих, забезпечення їх житлом, харчуванням, спецодягом тощо – тобто, не створювали інфраструктуру; будівельники реалізували прекрасну логістику, адже необхідна (не більша і не менша) кількість «шашок» підвозилась з найближчого хутора – і цим усім мінімізували затрати коштів. А про якість «шашок» і побудованої з них дороги свідчать десятки років її експлуатації вже в епоху танків і важких та швидкісних автомобілів. Вже у 80-х роках, наближаючись до цієї ділянки бруківки, я ледь скидав газ: ті хвилі, що утворились на дорозі, лише трохи розгойдували машину і не дратували підвіску. 
Ось така повчальна історія. Важливо знати її, зокрема, й для того, щоб у своїй практичній діяльності випускники нашого рідного університету уникали штампів і вишукували такі рішення, які вигідні для всіх – і для людей, і для держави.

Ключові слова: 

Коментарі

по версії одіозного рівненського журналіста - Крівошеєва, саме мер рівного Хомко є бурштиновим королем, кришує весь видобуток бурштину, та акумулює прибутки, але поскільки хомко виділив землю під багатоповерхівку для працівників СБУ то отримав надміцну кришу від цієї спецслужби, короче всі проблеми у цьому світі від Хомка, він є вселенським злом, і нічого гіршого в світі немає. Це за версією журналіста Крівошеєва та його спонсорів.

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.