Середньовічний look: красуні княжої Пересопниці носили прикраси, які відганяли злих духів

Кільця, вплетені у волосся, браслети на зап’ясті чи лікті, персні, підвіски-лунниці як жіночий оберіг,  блакитні, зелені, жовті та фіолетові скляні намистини, рукави сукні, обшиті бубонцями, що дзвеніли при кожному порухові, відганяючи все лихе і потойбічне… Усе це носили красуні княжої Пересопниці. Воно мало свій особливий зміст. Прикраси, яким декілька сотень років, на цій території знаходять донині.

 

- Це одне із важливих археологічних джерел, - пояснює науковий працівник культурно-археологічного центру «Пересопниця» Оксана Жарська. – Так, за прикрасами можна визначити, наскільки майстерно у той чи інший період обробляли метал, скло, каміння, а ще з якими державами торгували. Крім того, вони «говорять» про соціальний статус, етнічну приналежність людини, а також її віросповідання.

Наприклад, лише знатні люди могли одягнути на шию так звану гривну. При чому, як чоловіки, так і жінки. Це металеві скручені з прутиків обручі. Гривнами нагороджували воїнів після битви. Проте чим вищим був соціальний статус, тим більшим за розмірами і вагою знаком їх відзначали.

На околицях Пересопниці шийні гривни знаходили. Однак зберігаються вони не у місцевому музеї, а в Києві, Львові, Житомирі. Адже виявляли артефакти археологи саме звідти.

Тим часом чи не найулюбленішою прикрасою пересопницьких красунь були підвіски. Їх чіпляли до намиста або одягали на мотузок. Також кріпили до пояса. Форма могла бути рослинною, геометричною, наприклад, ромбовидною, а ще у формі місяця. Такі підвіски називали лунницями.

-У 10-14 столітті їх носили разом із намистом. Інколи у поєднанні з хрестоподібними підвісками. Був це язичницький символ чи християнський, сьогодні сперечаються. Можливо, він із часом трансформувався і поступово набув сакрального значення, - припускає Оксана Жарська.

Популярними були і скляні прикраси. Спочатку їх привозили з інших країн. Але згодом з’явилися і місцеві майстри, які навчилися робити такі речі. В 11-13 століттях Київську Русь називали царством скляного намиста. Бо це був невід’ємний елемент святкового вбрання. Модними кольорами намистинок був блакитний, зелений, фіолетовий, жовтий. Їх носили в комбінації з підвісками.

Тим часом у ті часи і жінки, й чоловіки вірили в чудодійну силу деяких прикрас. Так, вважалося, що дзвін бубонців відганяє злих духів. Вони могли бути срібними чи з позолотою. Їх чіпляли до головних уборів, вплітали у волосся на висках. А ще обшивали спідницю, рукави сукні. У чоловічому одязі бубонці найчастіше використовували як ґудзики. А ще їх пришивали до комірців сорочки, чіпляли до взуття. При порухах вчувався дзвін. І це було оберегом.  Адже шумові підвіски вважалися емблемою бога-громовержця, пояснює Оксана Жарська.

Крім того, і жінки, й чоловіки, і діти носили персні. А на зап’ястя і лікті одягали браслети. Вони були різної форми, мали рослинні, геометричні і тваринні орнаменти. На теренах Пересопниці знайшли браслет у формі змії. Він також вважався оберегом.

Середньовічні красуні носили прикраси і на голові. Фрагменти так званих вискових кілець знаходили під час будівництва культурно-археологічного комплексу в Пересопниці. Їх вплітали у волосся біля скронь, а ще чіпляли на стрічку чи шкіряний мотузок. Для слов’янок були характерні кільця з трьома намистинами. 

А ще археологи знаходили фібули – защібки до накидок. Їх також робили різних форм – і підковоподібними, і круглими.

У Пересопниці був свій ювелір. Так, під час розкопок знаходили фрагменти «бракованих» браслетів, деформованих пальцями. А таке могло бути на місці майстерні. Крім того, археологи виявили інструменти, які належали ювеліру. 

Ключові слова: 

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.