Дев'яносто років тому у Рівному забороняли жінкам купатися разом із чоловіками

Традиція проводити літній відпочинок на пляжах зародилася на західних кордонах Європи. Законодавцем купальної моди стала Англія початку ХІХ століття. Саме там уперше почали облаштовувати купальні на березі моря. Чоловіки та жінки у спеціальних костюмах — дуже незручних і максимально закритих - занурювалися у воду, але окремо один від одного.

Про те, як "пляжились" рівняни майже сто років тому, можемо дізнатися з місцевих газет. Утім, на початку минулого століття мешканці Рівного й слова такого — пляж — вочевидь, не знали. Найпростіше було дітлахам та молоді з простих родин. З настанням спекотних днів усі поспішали на берег Усті, яка в ті часи ще не нагадувала стічну канаву, і хлюпалися у воді досхочу. Причому робили це разом відпочивальники і жіночої статі, і чоловічої. Чи облаштовувалися на берегах кабінки-купальні для більш заможних містян, відомостей віднайти не вдалося.

Незаможні ж рівняни ігнорували купальники, які тоді коштували недешево. Відтак, бовталися у воді, де хотіли, у звичайному спідньому, або й голяка. Благо зарослі над річкою дозволяли це робити. Улітку часто в річці купалися не лише через спеку, а й заради звичайної гігієнічної процедури — миття. Молодь з околиць Рівного і навіть з навколишніх сіл збиралася на березі Усті, щоб поплавати в тоді ще чистій воді, пограти на піщаному березі у футбол, волейбол. 

Впорядкування русла Усті в межах міста в районі моста 1939 рік

Загалом купатися не було заборонено поза облаштованими місцями, тому кожен собі облюбовував власні куточки. Водночас купання в неперевірених місцях нерідко призводило до загибелі, про що повідомляли місцеві газети. 

Моралісти — проти пляжу

Мода засмагати й проводити біля водойми відпочинок докотилася до Рівного на початку 20-х років минулого століття. Тоді ж рівняни почали, окрім берегів Усті,  обживати ставок у Басовому Куті. Там уже почали з'являтися й більш заможні містяни. Останні ніжилися під сонцем і приймали водні процедури у спеціальних купальних костюмах.

Пляж на Басовому Куті 1936 рік

Щоправда, як на сучасний погляд, виглядали вони дещо кумедно. Чоловічий купальник виглядав як разом зшиті "сімейні" труси та футболка з рукавами до ліктів. Зазвичай однотонний або ж у смужку. Власне таким же був купальник і для жінок, але прикрашений мереживом або кольоровим паском на талії. Доповненням до жіночого купального наряду слугували шапочка або підв'язка для волосся. Утім, пляжна мода швидко прогресувала, й невдовзі, десь у середині 20-х купальник для жінок виглядав майже так, як сучасний так званий суцільний, а чоловіки засмагали у спортивних трусах. 

Відкриття рівненського басейну 1933 рік (фото з газети "Ехо Рувеньське")

Оскільки відпочивальники дозволяли собі дедалі більше вольностей у пляжних костюмах, роблячи їх усе більш відкритими, а прості містяни продовжували приймати водні процедури, хто у чому, а то й без нічого, а обидві статі "пляжились" разом, це викликало неабияке обурення місцевих поборників моралі. Вони почали засипати скаргами магістрат, звинувачуючи його у потуранні розпусті та вимагаючи припинити неподобство. Магістрат Рівного у 1924 році таки сподобився на реагування. Щоправда, зробив це у вересні, коли пляжний сезон уже завершився.

Відпочинок рівнян у рівненському відкритому басейні

Нововведення виглядало так (з газети "Ехо Рувеньське"): "7 вересня 1924 року магістрат Рівного задовольнив скаргу мешканців і видав розпорядження, яким заборонялося чоловікам купатися у річці Усті разом з жінками і мати купальні костюми". Газетярі повідомляли, що люди старшого віку розпорядження в цілому схвалили, а от молодь кепкувала, мовляв, розпорядження трохи запізнилося, бо вже й так ніхто не буде купатися, адже літо скінчилося. Утім, схоже, це розпорядження так і залишилося на папері.   

Рівне — місто пляжне

У рівнян у давнину, на відміну від сучасних, було кілька місць для відпочинку на воді на вибір. Зокрема, пляж на Басовому Куті, який став цивілізованим після того, як магістрат на початку 30-х років розробив проект пляжів біля ставу та будівництва басейну для плавання. Щоправда, як писало "Ехо Рувеньське", платний вхід на басівкутський пляж обурював мешканців Рівного, мовляв, вимагають плату за воду і повітря. Але це дозволяло владі міста утримувати пляж у належному стані.

Відкритий басейн збудовано у Рівному у 1933 році. Як свідчать архівні джерела, до його будівництва доклав чимало зусиль і допомагав у зборі коштів командир 45-го полку стрільців прикордоння, що базувався у Рівному, Броніслав Пругар-Кетлінг. Він відомий своєю благочинністю та тим, що вважав фізкультуру і спорт обов'язковими дисциплінами для військовиків. У басейні не лише відпочивали, а й активно використовували його для спортивних змагань, для проведення Дня фізкультурника. Басейн діяв аж до 1954 року. Оскільки уже радянська влада занедбала його, то він з часом зруйнувався. Мешканці поступово порозтягували на господарські нужди каміння та інші будматеріали. Утім, ще й досі у чагарниках, якщо іти уздовж берега Усті по другу сторону від дитячої залізниці углиб, майже до басівкутського озера, можна побачити занедбану, зарослу водойму — залишки басейну. Там, на колишньому пагорбі, під яким був басейн, і який вирівняли, тепер приватні особняки.

Річка Устя, 1936 рік

Слід зазначити, що у 30-ті роки у Рівному дуже популярні були водні види спорту та відпочинку на воді. До популяризації їх доклав чимало зусиль і  тодішній Президент Рівного (так називалася посада, аналогічна нинішньому міському голові) Станіслав Волк. Саме за його ініціативи у 1934 році було облаштовано байдарочну пристань над Устею біля руїн замку Любомирських та купальне місце у Басовому Куті.

До Решуцька

Окрім міських пляжів, рівняни у 30-ті роки влітку масово виїжджали на відпочинок до Решуцька. Там, на леваді над Горинню, також було облаштовано чималий пляж. У багатьох мешканців міста там були й дачі. Тогочасна газета “Волинь” писала про нарікання рівнян на погане транспортне сполучення з Решуцьком, через що дачники та відпочивальники часто не могли вчасно повернутися до міста, обо їхали в ущент забитих потягах. Тому через газету рівняни просили місцеве керівництво залізниці пустити додаткові потяги на вихідні та святкові дні влітку. Магістрат задля зручності мешканців запровадив на вихідні спеціальні рейси автобуса до Решуцька. Керівники деяких міських підприємств також організовували виїзди своїх працівників до Решуцька власним або винайнятим транспортом.  

Пляж на Усті 50-ті роки, ХХ століття

Такі поїздки до Решуцька залишалися традиційними аж до шістдесятих років. На тамтешній пляж вирушала торгівля. А також, згідно рознарядки відділу культури, розважати відпочивальників повинні були колективи художньої самодіяльності та професійні артисти.

Світлана Калько, спеціально для сайту "ВСЕ"

Читайтет також: Де відпочити на Рівненщині

Коментарі

Ключове:"Басейн діяв аж до 1954 року. Оскільки уже радянська влада занедбала його, то він з часом зруйнувався. ":))))А я, з дитинства,ніяк не доганяв,що то за паралельне русло в Усті.

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.