Сімдесят чотири роки тому, на шостий день війни до Рівного увійшли німецькі війська

Хаос, паніка, невідомість панували у Рівному у перші дні війни. “Червоні” начальники і командири пакували валізи й чкурнули з міста перед самим приходом німців, залишивши населення наодинці з окупантами. 28 червня 1941 року — чорний день в історії Рівного. Далека війна, яка увійшла в наше місто сімдесят чотири роки тому, й досі не відкрила усіх своїх страшних таємниць. Ймовірно тому, що правда, на відміну від радянської пропаганди, яка упродовж десятиліть задурманювала мізки людей, дотепер для когось є надто незручною.

Перший подих війни

Власне його рівняни відчули ще у вересні 1939-го, коли місто перед вступом Червоної Армії бомбардували німці. Недільний же ранок 22-го червня 1941 року Рівне зустріло своїм звичним життям. Про війну ще ніхто не знав. Хоча, як пригадують старожили, ще з середини травня у повітрі неначе висіло передчуття чогось недоброго. Воно поглиблювалося розповідями мешканців навколишніх сіл про щоденні пересування на захід колон піхоти, танків та артилерії. Місцева влада пояснювала це плановими маневрами.

У неділю, 22-го червня, коли близько обідньої пори над центром Рівного щось почало “бухкати”, рівняни спочатку подумали, що почалися чергові навчання з цивільної оборони. Коли ж у небі загуркотіли літаки й “бухкати” почало регулярно, а на вулицях з'явилися перші поранені й убиті, сумніви розвіялися — це війна. Старожили міста пригадують, що 22-го червня бомбардували квартали, прилеглі до залізниці, військове містечко і центр міста — район сучасної Театральної площі, вулиць Пересопницької, Шкільної. Почалися масові пожежі. 

У той же день після поспіхом оголошеної мобілізації почали розносити перші повістки. Призовників ще кілька днів тримали у вагонах на залізниці, бо через безлад військове керівництво не знало, куди направляти ненавчених мобілізованих. Через це багато з них розбіглися по домівках.

Рівненський залізничний вокзал у перші дні війни

Увечері мешканцям міста заборонили виходити на вулиці, користуватися радіоприймачами. Тому населення перебувало в інформаційному вакуумі, ніхто не знав, як розгортаються події. Ворожа авіація 25-26 червня знову бомбардувала Рівне. Саме у ці дні містом поповзли страшні чутки про розстріли у рівненській тюрмі. Одні історики називають число розстріляних 150 осіб, інші — більше. Утім, точна кількість є невідомою досі.

Відступ, більше схожий на втечу

Мешканці міста спостерігали, як військово-комуністичне керівництво втікало з Рівного на автомобілях, завантажених майном, як в державних установах спалювали документи, а працівників звільняли. З'явилися довжелезні черги за хлібом. Населення почало скуповувати сірники, сіль, мило, інші предмети і продукти тривалого зберігання. Спланований відступ до кінця першого тижня війни усе більше нагадував панічну втечу.

Руїни в центрі міста після бомбардувань перших днів війни

У ніч на 25-е червня місто таємно покинули всі працівники НКВС і міліції. На вулицях з'являлося дедалі більше автівок, навантажених усіляким крамом, меблями — партійно-господарські кадри й так звані червоні комісари, завезені після приєднання Західної України до СРСР, рятували свої родини. Про це свідчать зокрема численні документи військових і партійних архівів, довго приховувані від громадськості. 

В місто входять німецькі війська

У місті наростали хаос, безлад і паніка. Утім, як розповідають старожили, частина населення очікувала приходу німців з певною надією і зловтіхою по відношенню до “совєтів”, бо останні добряче встигли допекти за час свого майже дворічного перебування при владі. Хоча від німців ніхто великого добра не очікував, але ще дужче не хотіли збереження «совєтів” з їхніми колгоспами, що зробили жебраками значну кількість мешканців краю.   

Червоноармійці масово здавалися у полон

З 23-го по 29-е червня на лінії Луцьк-Броди-Рівне-Дубно тривала найбільша танкова битва початкового періоду війни, в якій з обох сторін брали участь близько двох тисяч бойових машин. Як твердять історики, маючи численну і якісну перевагу у техніці, Червона Армія примудрилася програти цю битву через відсутність пального і радіозвязку. Дороги Рівненщини, і підступи до Рівного у тому числі, були всіяні не так пошкодженими, як покинутими через брак пального танками. Утім, залишмо це на розсуд військових експертів.

Підбитий німецький танк на розі сучасних Соборної та 16 Липня

Як розповідають старожили, червоноармійці у перші дні війни масово здавалися у полон, кидали зброю. Ось що пригадує рівнянка Марія Осіпчук, на той час шістнадцятирічна дівчина. Вона перед війною закінчила медичні курси цивільної оборони. Коли через Рівне відступала Червона Армія, разом з подругами допомагала пораненим бійцям.

- Усюди панував хаос, паніка, - пригадує Марія Іллівна. - Солдати не знали, що їм робити, куди йти, бо командири повтікали. Автівки з начальством, що їхали на схід, не хотіли брати поранених. Ми з дівчатами надавали посильну допомогу бійцям. Поранені, які не могли самотужки рухатися, потрапляли в полон, або були застрелені німцями. Солдати кляли і Гітлера, і Сталіна. Нам завжди розповідали про патріотизм бійців у перші дні війни, що не можна заперечувати. Але те, що ми бачили - солдати не хотіли воювати, й воліли цілими підрозділами здатися ворогу, або втікали, шукаючи притулку у навколишніх селах. Причому, у полон охоче здавалися не лише рядові й офіцери, а й комуністичні комісари, які “не здаються”. Раніше про таке не говорили, бо можна було “загриміти” за грати. Але ж це правда, подобається вона комусь, чи ні.

Вочевидь, для радянської верхівки це не було таємницею, бо вже 29-го червня 1941 року спільним наказом НКДБ, НКВС і Генерального прокурора СРСР усіх, хто здався у полон, було прирівнено до зрадників Батьківщини. Однак це не допомогло. Тому наступним наказом Сталіна від 16-го серпня 1941 року командири і політпрацівники, які здавалися у полон, оголошувались злісними дезертирами, а їхнi сім’ї підлягали арешту й висилці.

Красива легенда чи вимушений героїзм?

Про бої 1941-го року за місто Рівне відомо мало. Події розгорталися надто стрімко, як і відступ Червоної Армії. Радянська пропаганда про це воліла мовчати, як і залякані місцеві мешканці. З радянської історії рівняни знають про подвиг двох танкістів Павла Абрамова і Олександра Голікова, які 28-го червня (за іншими даними 29-го) 1941 року на танку Т-26 загинули під час нерівного бою на вулицях Рівного.

За радянською версією, танкісти буцімто отримали наказ на світанку 28 червня затримати наступ німців на переправі через Устю. Замаскувавшись під мостом, танкісти розстрілювали колони німецької техніки, а коли їх засідку виявили, танк виїхав на центральну міську вулицю і цілий день гасав містом, нищачи ворога. На той момент Рівне вже було повністю зайняте загарбниками. Останній бій танкісти прийняли у районі Грабника, на вулиці Миколи Островського, біля будинку №36. Коли було вбито одного з воїнів, другий буцімто підпалив танк і загинув сам. Там же з дозволу німців їх і поховали місцеві жителі, встановивши надмогильну плиту з написом “Два танкісти”. Підбитий танк майже тиждень стояв на вулиці, а німецькі офіцери буцімто водили до нього солдатів, зазначаючи їм, що вони мають воювати так, як ці хлопці.

Після війни знайшовся лист Олександра Голікова його дружині, який начебто разом із іншими документами танкістів передала радянському командуванню мешканка Рівного, що ховала ці документи у себе під час окупації. Лист дружині танкіст буцімто написав у ніч на 29-е червня, перебуваючи у підбитому танку. Лист та красиве оповідання про останній бій танкістів (без жодної згадки, хто ж розповів про цей бій) опублікували в газеті “Красная звезда” у 1964 році. Правда це, чи красива легенда, вигадана радянською пропагандою, хтозна...

Радянський танк біля Дубенського кладовища

Існує й інша версія подвигу танкістів. Вони просто відстали від своїх. Ймовірно через те, що очікували свого товариша Юрія — третього члена екіпажу — який пішов по воду і не повернувся. Чи то загинув, чи потрапив у полон, невідомо. Тому танкісти змушені були прориватися через уже зайняте німцями місто, щоб наздогнати своїх. Цим ймовірно й пояснюється їх поява у районі Грабника, що був тоді фактично східною окраїною Рівного. На вулиці Островського снаряд влучив у гусеницю, і машина зупинилася біля будинку №36. Відтак, позбавлений можливості рухатися, танк був розстріляний разом з екіпажем.

Утім, жодна з версій не применшує героїзму танкістів.

Після визволення Рівного Голікова і Абрамова було перепоховано на Дубенському меморіальному кладовищі, а на місці загибелі встановлено обеліск. У липні 1944 року героїв посмертно нагороджено орденами Вітчизняної війни II ступеня. У 1967 році міській школі №10 присвоєно ім'я героїчного танкового екіпажу.

...Рівне було повністю окуповане в суботу, 28 червня. Якими були для рівнян ці майже два з половиною трагічних роки, - це вже інша історія. 

Світлана Калько, спеціально для сайту "ВСЕ"

Коментарі

Dear Sir,

Please help to identify CROSSING in 1941 RIVNE bombing picture,

Thanks for fast reply,

Best Regards

Michael Winik

Це добавка=Свєта! Якщо ви хочете бути справжнім фахівцем від історії(як науки)-то не змішуйте історичні факти та політику!!!

Подібне що відбувається зараз генералів куча техніки прихованої( Сарни) зокрема вдосталь не можуть вигнати російських загарбників!

Нормальний матеріал, як на мене. А щодо втечі "червоних" начальників, то навіть наші історики місцеві кажуть, що у німців було надзвичйно мало трофейної техніки з цих місць,мають на увазі легкових автомобілів. Це може свідчити про те, що весь транспорт просто втік разом із вельможами. Така теорія, принаймні, є.

Свєта писала= Хоча від німців ніхто великого добра не очікував, але ще дужче не хотіли збереження «совєтів” з їхніми колгоспами, що зробили жебраками значну кількість мешканців краю.
Хотілось взнати скільки вам років і що то за інфа про зроблених жебраків???

Детальніше прошу розповісти про втечу "червоних" начальників, іх прізвища і хто бачив, як вони пакували валізи. Бо інакше важко повірити в ваші байки. Також незрозуміло чому ви не помістили відоме фото про радісну зустріч гітлерівців колоною членів ОУН на нинішній Соборній...
Без цього фото інформація про перший день окупації зовсім приблизна і є звичайною компіляцією...

Світлана Калько. Не вводьте читачів у оману, на розі Срборної та 16 липня покинутий радянський танк.

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.