Рівне базарне: від купецьких крамниць і “товкучки” - до “радянської” торгівлі

З давніх-давен головним заняттям рівнян і основним видом заробітку була торгівля. Як свідчать архівні джерела, на початку ХХ століття нею займався мало не кожен другий мешканець міста. Не дивно, що й нині підтвердження того, що Рівне — місто торгове, можна зустріти мало не на кожному кроці. Щоправда, торгівля, наприклад, за польської влади суттєво відрізнялася від торгівлі радянської.

Особливий потяг рівнян до справ торговельних здавна помічали відомі особистості, які відвідували наше місто. Письменник Джон  Рід у 1916 році писав: "Центральна шосейна вулиця була захаращена смердючими покидьками серед в'язких калюж, які розбризкувалися при кожному проїзді візників. По обидва боки тіснилося багато маленьких магазинів, а їх вивіски, які впадали в очі, розмальовані зображенням речей, що продаються, утворили вниз і вверх на вулиці якийсь божевільний ряд... Дуже багато магазинів, дуже багато візників, перукарень, кравців". У спогадах про місто учнів Рівненського реального училища кінця ХІХ століття йшлося: "Кожен намагався використати хоч найменший клапоть вільної землі, аби тільки щось поставити: як не можна кам'яницю, то хоч крамницю або будку із содовою водою, нафтою, оселедцями, милом...". Як це нагадує наше сучасне Рівне!   

Вулиця Торгова (сучасна Базарна), 20-і роки ХХ століття.

Російський царський уряд визначив для євреїв так звану смугу осідлості, де вони могли селитися (Рівне увійшло до цієї смуги). Й чітко регламентував види занять - ремесла, дрібна торгівля, фінансова діяльність. Тому у міській торгівлі з давніх-давен “правили бал” євреї. Вони торгували не лише дрібним крамом, а й мали розкішні торгові заклади. Не випадково в Рівному на вулиці Торговій (сучасна Базарна) жили виключно євреї, які тут же мали й свої магазини.  Магазини - “до вибору, й до кольору”

Торгова школа на вулиці Пілсудського (сучасна Чорновола), будинок не зберігся. Стояв на місці нинішнього приміщення облспоживспілки

Увесь тогочасний центр Рівного (сучасний район центрального продовольчого ринку, вулиць Соборна, Базарна, Театральна площа і аж до “плази”) являв собою суцільний торговий ряд. Нинішня реконструйована вулиця Соборна якщо чим і нагадує міську вулицю сторічної давнини, то саме кількістю торгових закладів. На перших поверхах будинків розміщувалися магазини, ремісничі майстерні, перукарні, кав'ярні, готелі. А їхні власники мешкали на других поверхах цих же будинків. У крамницях можна було придбати все — від господарських дрібниць до складної побутової техніки та дороговартісних прикрас і хутра. Хоча не всім по кишені були ці товари, власники крамниць ледь за поли не хапали перехожих, припрошуючи зайти усередину. 

Базар на вулиці Пересопницькій, 1940 рік

Про рівненські магазини часів Польщі, а особливо асортимент товарів у них,  старожили міста згадують залюбки. Послуговуючись польським висловом, - “до вибору, й до кольору”. Чого там тільки не було, - від гудзиків і аж до екзотичного заморського краму на кшталт жіночих парфумів, тонких панчіх та золотих годинників.  Щоправда, не усім той крам був по кишені. Але, як кажуть нині, “пошопінгувати” можна було й нічого не купуючи. Задля реклами торговці не перечили місцевому люду “продавати витрішки”, прогулюючись по магазинах.  

Комерційний універмаг на повоєнній вулиці Сталіна (сучасна Соборна)

За архівними даними, у Рівному у середині 30-х років минулого століття було 13 магазинів тканин, 6 хутряних крамниць, 17 магазинів взуття, 3 магазини швейного обладнання, дрібних крамниць з косметично-парфюмерною продукцією — майже півсотні, з пітора десятка магазинів капелюшків. 

Особливою популярністю у рівнян користувався магазин російського купця Журавльова - розкішне хутро, тканини, порцеляновий посуд, чорна ікра. Знаходився магазин у районі сучасної Театральної площі. Оскільки у Рівному були доволі чисельні німецька й чеська общини, то представники цих общин також успішно займалися торговельною діяльністю. Наприклад, магазин чеської фірми “Бата” славився якісним добротним взуттям. Найвишуканіші тканини й хутро можна було знайти у німця Вугмайстера. Книги, канцелярське приладдя, папір, підручники — у Зелінського, Мартинюка, Гальперіна.  

Коли “за базар” відповідали

Небагаті рівненські міщани вдовольняли свої споживчі потреби на міському базарі. Починаючи з другої половини ХІХ століття його проводили тричі на тиждень. Суттєвою відмінністю тодішніх базарів було те, що за них відповідали.

Історія Рівного знає часи, коли проблем у малозабезпечених мешканців було чимало, але торгувати, де заманеться, як це відбувається нині, вони не мали права. Тодішня влада вбачала в стихійній вуличній торгівлі зазіхання на благоустрій та встановлену систему ринкової мережі. За місця на базарних лотках сплачували збір на користь міста. Безкоштовно дозволяли торгувати лише з возів чи корзин дрібним крамом та власноруч виробленими чи вирощеними продуктами харчування, кустарними виробами, речами, що були у вжитку. Однак тимчасово торгувати м'ясом чи м'ясопродуктами дозволялося лише у спеціально відведених для цього павільйонах, причому за наявності санітарного свідоцтва. За порядком стежили базарні старости, які перевіряли, чи мають торговці дозвільні квитанції на право торгівлі. У разі чого, на допомогу приходили поліціянти.

Повоєнний магазин у Рівному, 40-і роки ХХ століття

Найбільш хаотичною була “товкуча” торгівля. “Товкучки” дозволялося влаштовувати довкола базару, але за межами його цивілізованої зони. Як свідчать архівні документи, майже сторіччя тому також скаржилися на антисанітарію (особливо на “товкучках”), і на бюрократичну тяганину під час оформлення оренди, і на зловживання поліціянтів.  

Буфет артілі "Червоний Жовтень"

Усе виготовлене чи вирощене власноруч можна було продати не лише в крамницях, на базарах, а й на ярмарках, що відбувалися саме в торговому кварталі Рівного на вулицях Торговій, Старий ринок, площі Гендльовій (район сучасного центрального продовольчого ринку). У Рівному відбувалося шість ярмарків: першого січня, в четвер на Масляному тижні, у понеділок Фоминого тижня, 20 липня, першого вересня та 9 листопада.

Магазин на вулиці Сталіна у Рівному

Традиції ярмаркування збереглися у Рівному до ХХ століття. З 1930 року упродовж майже десятиліття  (до приєднання Західної України до СРСР) у Рівному відбувалися Великі Торги Волинські, на які з'їжджався торговий люд з усієї Європи. Про значимість торгового ремесла у місті свідчило й те, що за польської влади у Рівному діяла школа торгівлі, яку містяни називали на польський манер “гандлюфка”. Розміщувалася вона на сучасній вулиці Чорновола на місці, де нині будівля облспоживспілки. Під час війни у будинку було гестапо. До наших днів будинок не зберігся.

Обовязковий "асортимент" повоєнних рівненських магазинів -  портрети вождів

Поява гастрономів і універмагів, торгових фірм і домів, сільськогосподарських виставок та бірж — характерні риси найбільших торгових міст України початку ХХ століття. На Волині, окрім Житомира, це насамперед стосувалося Рівного. Саме в Рівному на той час було найбільше на Волині торгових домів — 38. У 1910 році в Рівному відкрито торгову біржу. До цього на Правобережній Україні діяла лише одна торгова біржа — у Києві. 

Радянська торгівля

У рівнян, яким довелося жити за часів СРСР, словосполучення “радянська торгівля” незмінно асоціюється з хамством продавців, тотальним дефіцитом, чергами, відпуском товару “по кілограму в одні руки” й іншими принадами “розвинутого” і не дуже соціалізму-комунізму.

Багатство асортименту і розмаїття крамниць і крамничок ввело у стан шоку  вояків Червоної Армії і прибулих до міста партійно-господарських функціонерів після приєднання Західної України до СРСР у 1939 році. Старожили пам'ятають, як спустошували магазини, скуповуючи небачений крам прибулі “визволителі”. А коли вже у крамницях брати стало нічого, і вони стали схожі на радянські злиденні магазини, почали усе націоналізовувати. Деяке пожвавлення торгівлі відбулося під час німецької окупації.

Магазини у 40-х роках на центральній вулиці міста

Після завершення війни торгівля в місті остаточно знову стала радянською. Згодом навіть з'явився навчальний заклад, який готував фахівців для цієї галузі й носив назву “Технікум радянської торгівлі”. Утім, навіть диплом про спеціальну освіту не міг додати ввічливості продавцям та подолати тотальну убогість асортименту міських магазинів. А дефіцит і так званий блат (коли “з-під поли”, по знайомству можна було придбати необхідні товари) назавжди залишилися супутниками радянської торгівлі.

Центральний ринок Рівного на початку 70-х років ХХ століття. Торгівля ще не захопила прилеглі вулиці, добре видно старі ще не знесені будинки довкола і пожежну вежу

Світлана Калько, спеціально для сайту "ВСЕ"

Ключові слова: 

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.