Про рівненські шинки, високоморальних продавців алкоголю та “іменні” будинки

Гортаючи архівні матеріали з життя міста сторічної давнини, сучасний рівнянин подивувався б деяким чудернацьким законам. Однак, можливо, вони такими видаються лише на перший погляд, і нинішнім керманичам міста не завадило б скористатися деяким тогочасним досвідом? 

На початку ХХ століття рівненські так звані заклади громадського харчування — шинки, корчми, буфети, ресторани та пивнушки, - яких у Рівному налічувалося кілька десятків, приносили немалі прибутки до міської казни. Проте це зовсім не означало, що їхнім власникам дозволялося робити все, що заманеться. Міська дума (так називався орган управління містом на початку ХХ століття) приділяла особливу увагу питанню підтримання в цих закладах “благочінія” і благоустрою.

Свято-Воскресенський собор і прилегла вплорядкована територія, 20-і роки ХХ століття

У шинок на грамофон 

Розміщувати ресторани та шинки дозволяли лише на перших поверхах будинків. Перед входом обов'язково мав висіти ліхтар. Суворо заборонялося завішувати фіранками вікна. Верхня частина вхідних дверей також мала бути скляною і прозорою. У кожному такому закладі встановлювали буфетну стійку та шафу для посуду. Кімнати треба було тримати чистими та охайними. А вікна, підлогу та двері фарбувати масляною фарбою.

Ресторан у Рівному, початок ХХ ст. (фото з сайту "Історична Волинь")

Санітарні норми вимагали, щоб закуски на буфетному столі зберігали під скляним ковпаком або накривали чистою кісеєю. Господар шинку не лише дбав про бізнес, але й зобов'язаний був наглядати за поведінкою відвідувачів: не допускати безчинств, азартних ігор, танців та співу, що порушують тишу і спокій. Буйних відвідувачів офіціанти не надто чемно могли “попросити” за поріг. У якості музичного супроводу в тодішніх закладах громадського харчування дозволяли тільки струнний оркестр, арфу та грамофон. Усі питейні заклади мали суворо дотримуватися встановленого режиму роботи. За порушення власника могли оштрафувати, а то й зовсім закрити заклад. 

Вулиця Шосейна (трохи вгору від сучасного поштамту), початок ХХ століття, ще немає бруківки і тротуарів

Такі явища як самогоноваріння та несанкціонований продаж горілки були поширені у Рівному й сто років тому. Влада вбачала одним з методів боротьби з цими явищами розширення мережі горілчаних магазинів, які називали тоді на російський манер “монопольками”. Вочевидь, через те, що на продаж горілки існувала монополія. Водночас, поліція була не згодна з цим і засипала міську думу (а в 30-ті роки - магістрат) рапортами, в яких якраз нарікала на те, що зростаюча мережа горілчаних магазинів навпаки сприяє поширенню пияцтва.

Вулиця Гоголівська (сучасна Петлюри), початок ХХ столітя, вулиця ще встелена дерев'яними підмостками

Разом з тим, влада таки намагалася хоч якось вплинути на проблему. Зокрема, посаду продавця горілки могла обійняти лише морально стійка особа, яка сама не вживала спиртного. А щоб відкрити горілчаний магазин, наприклад, біля церкви чи школи, потрібно було отримати згоду не лише міської влади, а й священика, директора школи, товариства з боротьби з пияцтвом і алкоголізмом, постового (щось на кшталт сучасного дільничного) поліції.

Вулиця Сенаторська (Драгоманова), початок 30-х років ХХ століття, у глибині видніється будинок повітової каси хворих, нині - апеляційний суд

Упав на вулиці — спитай з власника прилеглого будинку 

Хоча все частіше на початку ХХ століття видатки на благоустрій міста покривали з міської казни, однак основне навантаження з упорядкування міста покладалося все ж таки на власників будинків, магазинів, контор тощо.

Вулиця Торгова (нині Базарна) єврейського кварталу, 1916 рік

У червні 1900 року думські депутати зобов'язали власників нерухомого майна, фасади якого виходять на вулиці та площі, утримувати в чистоті прилеглі до їхніх садиб тротуари і половину проїжджої частини. Причому прибирати їх можна було лише вранці, ще до початку руху на вулицях. Навесні та влітку — до 6-ї години ранку, восени та взимку — до 8-ї. Упродовж дня нікому не боронили підтримувати належний порядок, одначе, прибираючи поодиноке сміття, не можна було його підмітати аби не здіймати куряву на перехожих. Узимку власники будівель мали очищати від снігу та льоду прилеглі тротуари та посипати їх піском.

Міст через Устю, праворуч готель "Сан-Ремо", 1916 рік. Ані готелю, ані будинків, що далі за ним, уже немає

У 20-30-х роках минулого століття майже всі міські центральні вулиці було вимощено бетонними а подекуди базальтовими плитами. У разі, якщо перехожий отримав травму через слизоту або зруйнований тротуар, лікування потерпілого здійснювалося за кошти власника будівлі.

Вулиця Третього мая, кінець 20-х років ХХ століття

Щоб порушників могли упізнати, так би мовити, в обличчя, міська дума 5 березня 1902 року постановила: усі власники (приватні й державні) зобов'язані прикріпляти на своїх будинках таблиці із зазначенням свого імені та прізвища чи назви установи. Проте, як свідчать архівні документи й тодішні газети, мешканці передмість не надто переймалися санітарним станом прилеглих до своїх осель вулиць. Купи бруду й сміття там були звичною картиною. Зокрема, поліціянти у рапортах міській думі зазначали, що вулиці передмістя Воля є непрохідними через постійну багнюку. Саме через це нерідко туди під час пожеж не могла дістатися пожежна команда.

Вулиця Шосейна, вид на місто з району Грабника, початок ХХ століття, зліва - парк-садиба князя Любомирського (нині парк ім. Шевченка)

Міська влада запровадила також певні правила висадження дерев. Їх слід було висаджувати вздовж вулиць поруч зі своїми будинками. Власникам будівель радили надавати перевагу акаціям, липам, кленам і тополям. У низинній місцевості – садити верби. За навмисне нищення насаджень передбачалася сувора відповідальність.

Вулиця Третього Мая, початок 30-х років ХХ століття, праворуч - триповерхова будівля магістрату

Аби осучаснити загальний вигляд міста, влада заборонила, починаючи з 1902 року, накривати нові будинки соломою та очеретом. А тим, у кого уже були такі дахи, давали 5 років на заміну покрівлі. Усі міські кам’яниці повинні були мати залізні, цинкові, черепичні або криті толем дахи.

Вид на місто з передмістя Воля (приблизно місце, де нині знаходится нічний клуб "Лагуна"), початок ХХ століття. 

Світлана Калько, спеціально для сайту "ВСЕ"

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.