Археологічне шоу: на Рівненщині туристам покажуть давньоруське житло

Відтепер туристи у Пересопниці зможуть побачити, як виглядало житло Х століття. Нещодавно тут завершилися розкопки. Археологи «відкрили» 12 жител часів Київської Русі. Одне з них вирішили «законсервувати», аби видовище було доступним для всіх охочих.

Село Пересопниця, що на Рівненщині, має яскраву історію.  Саме ця земля є Батьківщиною української Першокниги - Пересопницького Євангелія. Натомість вона й раніше була багатою на видатні події. Це колишнiй центр удiльного князiвства в XII-XIII столiттях. Нині на території сучасної Пересопниці значний культурний пласт, переконують археологи. Цю територію досліджували десятки років. Тому науковці вже мають уявлення про те, де саме і що можна відшукати. Водночас нерідко трапляються несподіванки і сенсаційні знахідки.

Розкопки на території Пересопниці з часу відкриття культурно-археологічного комплексу тут відбуваються щороку. У них беруть участь навіть школярі, які займаються у відповідних гуртках. Нещодавно у Пересопниці завершилися розкопки, які тривали місяць. Окрім науковців, старожитності вивчали і студенти.

Розкопки проводили в урочищі «Пастівник». «Відкрили» 12 об’єктів – жител Х століття. Там виявили залишки печей. Одні використовували для обігріву, інші – для приготування їжі, випікання хліба. Археологи взяли на аналіз зерна, що знайшли там. Науковці вивчатимуть, чому саме у той час надавали перевагу, яке зерно найчастіше використовували в їжі, розповідають працівники культурно-археологічного центру «Пересопниця».

Тим часом в одному з жител виявили одразу дві печі для випікання хліба (там є черінь, викладена керамікою). Втім фахівці пояснюють – це не рідкість. Другу піч могли звести, бо в хату прийшла невістка, або сім’я поповнилася, або стара піч погано пекла.

Тим часом директор культурно-археологічного центру «Пересопниця» Микола Федоришин пообіцяв, що невдовзі туристам буде доступна нова локація.

- Ми музеєфікуємо одне з давньоруських жител, виявлених під час розкопок. По суті, це залишки хатини розміром 4 на 4 метри з піччю, - пояснив Микола Федоришин. – Тож відтепер мандрівники, які завітають у Пересопницю, зможуть побачити те, що зазвичай доступне лише археологам.

 Разом із тим, окрім жител, під час розкопок біля хреста у полі виявили і давнє поховання. Визначити, якого саме воно періоду, науковці зможуть лише після досліджень. Тим часом це вже не перша така знахідка на тому місці. Так, ще під час будівництва культурно-археологічного комплексу 4 роки тому натрапили на могильник княжої доби. То було підплитове поховання. Там якраз прокладали дорогу до церкви й випадково зачепили одну з плит. Кажуть, про її існування місцеві жителі знали. В одній із могил тоді виявили два кістяки – чоловічий і жіночий. Зазвичай в одній могилі могли ховати подружжя. Можливо, чоловік і жінка, які жили тут вісім століть тому, загинули під час міжусобної війни припускали археологи.

А ще під час останніх розкопок у Пересопниці виявили і чимало старожитностей – фрагменти кераміки, давньоруські ножі і писало – саме за його допомогою тоді писали га табличках, вкритих воском, пояснює Микола Федоришин. Ці знахідки після відповідних досліджень потраплять на виставку в музей.

 

 

Ключові слова: 

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.