Нещаслива доля рівненського костелу

Історія рівненського органного залу, а колись — костелу святого Антонія — заслуговує на окрему розповідь. Під нещадну “керівну і спрямовуючу” руку радянської влади, яка несамовито насаджувала атеїзм на Рівненщині, потрапило чимало тутешніх храмів. Не оминуло лихо й найстаріший католицький костел Рівного, залишки якого, хоч і спотворені, дожили до наших днів.

На місці трьох храмів

У середині ХVІ століття майже на тому місці, де нині костел-органний зал, княгиня Острозька Беата Костелецька звела дерев'яний католицький костел Успіння Пресвятої Діви Марії. Під час татарського набігу на місто у 1570 році нападники спалили храм. Майже 30 років потому не було в Рівному ані католицького костелу, ані ксьондза. Аж доки в 1606 році інша княгиня Острозька - Анна Александрова із роду Штембергів (дружина волинського воєводи) - не збудувала за власні кошти на місці зруйнованого храму новий. Однак і йому недовго судилося тішити парафіян. До 1773 року дерев'яна будівля так занепала, що відправляти там службу стало небезпечно. Відтак, духвенство вирішило звести мурований костел. Однак не врахували надзвичайну заболоченість місцевості, що призвело до руйнування й цього храму. 

Вид на місто і костел з кладовища на Волі (тепер це місце - двір школи-гімеазії №7)

Будівництво нового великого цегляного костелу розпочалося в 1858 році на пожертви власника міста князя Казимира Любомирського. Хоча деякі історичні джерела вказують, що перші костельні мури було зведено ще в 1849 році, й через тяганину з будівництвом вони вже почали потроху руйнуватися. Відомий дослідник Волині Орлович у своєму “Путівнику по Волині” писав, що будівництво розпочалося в 1868 році. Ще інші джерела вказують на 1890-й.

Можливо, така плутанина через те, що тодішня влада царської Росії як могла перешкоджала будівництву храму (їй не потрібно було поширення католицизму), та й польське повстання 1863 року далося взнаки. Цілих 40 років – до 1899-го — тривало будівництво. Керував ним польський архітектор і автор проекту Костянтин Войцеховський. Фінансувати  зголосився зі свого благодійного фонду князь Роман Сангушко зі Славути. І ось нарешті 7 жовтня 1900 року костел освятили.

Костел святого Антонія, початок ХХ століття

Під час Першої світової, яка не оминула Рівне, костел постраждав. Тому у 1922 році єпископ Ігнатій Дубовський повторно освятив храм. Проте його довелося реставрувати. У 1927 році художник Політинський розписав костел поліхромією в модерному стилі. На видовжених готичних вікнах з'явилися кольорові вітражі. Реставрований у неоготичному стилі костел з червоної цегли зі шпилями, що стрімко піднімалися вгору, і які було видно майже з будь-якої точки міста, став окрасою Рівного. Реліквією костелу вважалася ікона Божої Матері, намальована на дереві та пожертвувана в 1650 році львівським гончарем Яном Чорнокозичем і дружиною його Розалією одному з попередників костелу — дерев'яному храму. Знайшлося місце в храмі й для ікони та вівтаря святого Антонія Падуанського, на честь якого названо костел. У закристії (кімната, де приймає парафіян з різними проханнями ксьондз та монахині) до війни висіли портрети доброчинців, святині та князів Любомирських.

Таємниці костельних підземель

На стінах костелу святого Антонія знаходилися епітафії (короткі здебільшого віршовані тексти на честь померлого), присвячені померлим членам родини князів Любомирських. Зокрема, фундатору і попечителю храму Казимиру Любомирському, каштеляну Юзефу Любомирському, його дружині Людвіці. 

Інтер'єр костела, листівка 30-х років ХХ століття

Костельні підземелля, за тодішнім звичаєм, стали князівською усипальницею. Практично аж до самого закриття храму у 1958 році в підземних криптах (підземні склепінчасті приміщення, розташовані під вівтарною і хоральною частинами храму, призначені для поховань) костелу знаходилися гробниці з прахом усопших членів родини Любомирських та місцевої польської знаті. Тут покоївся прах і Казимира Любомирського. Хоча помер він 29 червня 1871 року у Львові, але поховали його у склепі ще недобудованого на той час костелу святого Антонія, як людину, яка була натхненником і опікуном побудови храму. Поряд з похованням князя Казимира були гробниці Юзефа і Людвики Любомирських.

Що стало з останками похованих, коли після війни радянська влада закрила костел, достеменно невідомо. Декотрі старожили міста розповідають, що після війни останки зі склепів перепоховали на Дубенському кладовищі. Інші кажуть, що буцімто бачили, як зотлілі труни вивозили за місто на смітник. Рівнянка Наталія Наконечна пригадала розповідь своєї матері, яка працювала після війни в якійсь радянській конторі, що було створено спеціальну комісію для обліку цінностей, вилучених у культових спорудах.

Вид на костел з боку сучасної "Лебединки"

Оскільки ховали представників знатних родів у дорогому одязі, з коштовностями, інкрустованою дорогоцінним камінням зброєю, то все це потрібно було описати і взяти на облік. За словами Наталії Наконечної, її мама була однією з тих, хто описував вміст гробниць з підземелля костелу святого Антонія. Вона на власні очі бачила зотлілий прах давніх аристократів, залишки одягу, коштовності. Усі останки з костельних склепів разом з різним мотлохом, що не становив цінності, буцімто склали у великий ящик і закопали на Дубенському кладовищі. Члени цієї комісії, пригадує жінка, після цього тривалий час перебували у пригніченому стані, декого навіть переслідували нічні жахи.    

Якби не акустика, від костелу й місце  уже захололо б  

Радянська влада полюбляла збиткуватися над культовими спорудами — якщо не рівняла з землею, то влаштовувала всередині склади усілякого непотребу. А бувало, й просто очікувала, коли споруда зруйнується сама собою. Рівненському костелові святого Антонія, можна сказати, “пощастило”. Принаймні частина будівлі, хоча й спотворена, але збереглася.

Місцеві учні на урочистостях біля костела 30-і роки ХХ століття

Комуністи узялися за храм у 1958 році. Правда це чи ні, але старожили розповідали, що приводом для руйнування шпилів костелу послужило те, що буцімто з веж храму радіостанцією велися шпигунські передачі на Захід. Можливо, сьогодні це видасться нісенітницею, але тоді такі речі сприймалися цілком серйозно. Принаймні тоді серед рівнян точилися такі розмови. Знайшовся сміливець, активний прибічник радянської влади, який спиляв металеві хрести на шпилях. Старожили розповідають, що за таку наругу над святинею чоловік поплатився. Через кілька днів його знайшли мертвим. Офіційна версія — самогубство. 

Згодом розібрали й неоготичні вежі зі шпилями. Епітафії на стінах замалювали, а ті, що були на мармурових плитах, знищили разом з плитами. По-варварськи розбили на друзки один із найкращих у Східній Європі орган. Достеменно відомо, що частина залишків цього унікального інструмента довго валялася на складах тресту зеленого господарства, потім опинилася на господарському дворі парку імені Шевченка, доки там не перетворилася на купу трісок. Частина трубок розбитого органу тривалий час просто валялася у кущах поруч із закритим храмом, пригадують старожили. 

Невідома доля старовинних ікон, що прикрашали вівтар і стіни костелу

"Обезголовлений" і пограбований храм на початку 60-х комуністи, за своєю улюбленою традицією, перетворили на склад. Ксьондзу-пробощу Серафіну Кашубі заборонили відправляти службу й наказали за 24 години залишити місто, фактично виславши його до Казахстану. Особливий цинізм комуністичної влади виявився у тому, що костел закрили в один із найшанованіших католиками день - свято Божого Тіла, що відзначають традиційно у червні. 

Кілька років потому костел стояв у запустінні. Аж доки в кінці 60-х влада надумала влаштувати у ньому кінотеатр. Але спершу “підкоригувала” інтер'єр так, щоб нічого не нагадувало в ньому про храм. Можливо, через це нове кіно, яке спочатку нарекли “Хронікою”, а потім “Глобусом”, не зажило особливої популярності серед рівнян. Наче схаменувшись, що влаштовує розваги в храмі, влада надала йому статус кінотеатру для демонстрації науково-популярних та учбових фільмів. Але кіно у колишньому костелі так і не прижилося.   

Рівненський костел 20-і роки ХХ століття

Декотрі місцеві поборники будівництва соціалізму-комунізму уже виношували ідею загалом знести занедбану споруду, аби не псувала їм краєвид. Можливо, нині на місці костелу уже височіла б якась чергова типова багатоповерхівка чи торгово-офісний центр, якби не унікальна акустика залу. Саме на неї звернули увагу місцеві музиканти. Це, вочевидь, і врятувало колишній костел від остаточної руйнації. Його було дещо перебудовано усередині та відреставровано зовні, й у 1987 році у колишньому храмі відкрився зал органної і камерної музики обласної філармонії.

Світлана Калько, спеціально для сайту "ВСЕ"

Коментарі

На передостнній світлині не місцеві учні, а польські військові, світлина середини - кінця 20-х років. ( на голові військових фрацузський шолом АДРІАНА)

фрагменти кованої огорожі що колись оточувала Костел, можна побачити а арці по вул. Соборній 151

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.