Сумна історія рівненських фонтанів

Якщо у багатьох містах старовинні міські фонтани визнано пам'ятками архітектури та мистецтва, то у Рівному фонтани загалом можна перелічити на пальцях однієї руки. Та й збереглися вони в основному у міському паркуімені Шевченка. Однак там вони радше схожі на пам'ятки недбальству. 

Латинське слово fontis означає джерело. З давніх-давен фонтани, насамперед, мали практичне застосування: усі охочі могли з них напитися води. А вже згодом ці споруди ставали важливим елементом оформлення міського простору, окрасою міста. Якщо попросити пересічного рівнянина перелічити, де нині у Рівному є діючі фонтани, то більшість вочевидь, згадали б міський парк імені Шевченка, бульвар за кінотеатром “Україна” та ще б фонтан у парку хіміків. Щоправда, останній не так через його функціонування, як через постійні згадування у ЗМІ через чергове руйнування-відновлення. 

Aонтан "Богатир" у рівнеському парку імені Тараса Шевченка, 1966 р

Коли в Рівному з’явилися перші фонтани, достеменно сказати складно. Хоча в історичних документах, як, наприклад, записах дослідників Волині Стецького, Теодоровича, згадується, що у родовому маєтку Любомирських у палацово-парковому комплексі, що колись розташовувався на місці сучасної “Лебединки”, були і фонтани, і античні альтанки, і рукотворні гроти.

"Дюймовочка" ще виглядає казково. фото 1963-1965 років

Камяні квітки, лебеді, дівчата з фруктами — хіти фонтанної моди 

Виявляється, за містобудівними вимогами часів СРСР на кількадесят тисяч мешканців міста передбачався один фонтан. Така норма справді існувала і її намагалися дотримуватися. Тому під час післявоєнної відбудови Рівне, особливо його центр, парки і сквери зарясніли фонтанами. Особливо їх було багато у 50-60-х роках минулого століття. Фонтани прикрашали сквери біля Свято-Воскресенського собору, біля залізничного переїзду (донині не зберігся), у міському парку Сталіна-Хрущова (біля сучасного палацу дітей і молоді), у парку імені Шевченка.

Фонтани у сквері біля Свято-Воскресенського собору, кінець 50-х 

Фантазія тодішніх радянських скульпторів далеко не заходила. Тому фонтани здебільшого були в стилі лебедів, кам'яних квіток, дівчат з тацями, повними овочів-фруктів. Рівняни любили фонтани. Біля них легше дихати у спеку, вони милують око, а струмені води заспокоюють, поліпшують настрій. Біля фонтанів відпочивали, фотографувалися, призначали зустрічі та побачення.

За радянських часів, коли комунальні блага коштували копійки, жодних обмежень на функціонування фонтанів не було. Вода в них буквально лилася рікою цілодобово. І в будні, і в свята. З перервою хіба що на зимові морози.

З роками змінювалося обличчя міста, змінювався й вигляд фонтанів. Від сентиментальних лебедів і квіток поступово переходили до новітніх форм. Аж поки фонтани якось непомітно й загалом зникли з міських площ.

На місці протитанкового рову — каскад фонтанів

Окремої уваги заслуговують фонтани у парку імені Шевченка. Старожили міста кажуть, що саме парківські фонтани 60-х років за належного догляду могли б претендувати на місцеві пам'ятки. Утім, чимало рівнян уже давно їх такими вважають. Попри нинішній не зовсім презентабельний вигляд. 

Верхній фонтан каскаду "Чаша", 1965 рік

Перший фонтан, або водограй, як його називали колись, з'явився у парку в часи Великих Торгів Волинських. Як відомо, міський водогін почали прокладати у 1929 році. А на території маєтку Любомирських на Гірці, де проводилися Торги Волинські (сучасний парк імені Шевченка) водогін з'явився у 1937 році аби забезпечити належний санітарний стан у виставкових павільйонах та навколо них, а також для полегшення садово-паркових робіт. Водогін дав можливість спорудити водограй біля виставкового павільйону міської влади — магістрату. За описами, він був окрасою виставки. 

Каскад у парку імені Тааса Шевченка, 1965 рік

Під час відступу через місто Червоної Армії у червні 1941-го парк імені Шевченка, який на той момент встиг побути у власне статусі міського парку менше двох років, був дуже зруйнований. Через усю територію парку згори донизу від сучасних Соборної до Чорновола було вирито глибокий протитанковий рів. Це була власне межа князівського маєтку-парку на той час. Під час війни й у перші повоєнні місяці місцеві мешканці крадькома випасали там корів та кіз. Аж доки міська влада у 1945 році своїм розпорядженням не заборонила це. Винних карали штрафом у 100 карбованців або примусовими роботами строком на місяць.

Фонтан "Дюймовочка"

У 1962 році на місці протитанкового рову з'являється каскад штучних водойм з фонтанами. Створили його за проектом викладачів Українського інституту інженерів водного господарства (тепер НУВГП). Згодом межі парку розширили в сторону сучасної вулиці Княгині Ольги. Так у парку з'явилися перші фонтани - “Дюймовочка”, “Кам'яна квітка” (нині зруйнований), “Богатир”. За останнім з чиєїсь легкої руки одразу закріпилась назва “Стоматолог”. Ці фонтани у 60-і роки були окрасою не лише парку, а й усього міста. Певно не знайдеться такої родини у Рівному, яка б не мала у своєму сімейному архіві фотографій парківських фонтанів тих років.

Фонтан "Богатир" (стоматлог) у парку імені Тараса Шевченка, 1966 рік

У середині 70-х, а згодом у 80-і під час реконструкції парку каскад фонтанів дещо змінив свій вигляд. З трьох фонтанів-старожилів збереглися два.

Фонтан Кам'яна квітка", 1965 рік, тепер на його місці клумба

Давно занедбали, а потім і знесли “Кам'яну квітку”, яка прикрашала алею, що вела у бік вулиці Княгині Ольги. “Богатиря”-”Стоматолога” доповнили якимось залізяччям, що спотворило вигляд фонтану. А Дюймовочка тепер сумно дивиться на відпочивальників зі своєї квітки, не маючи змоги заховатися усередину.

Сквер з фонтаном біля залізничного переїзду (нині не існує)

Спочатку квітка мала ще ряд внутрішніх пелюсток, які розкривалися і закривалися. Колись батьки приводили своїх малюків спеціально подивитися на це. Нині улюблений не одним поколінням рівнян фонтан з казковою принцесою більше схожий на брудну калюжу.

Фонтан у парку Хрущова (фото з сімейного архіву архівіста і краєзнавця Чеслава Хитрого, автора книг про історію Рівненщини)

Світлана Калько, спеціально для сайту "ВСЕ"

Ключові слова: 

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.