Рівненський собор, який збудував імператор, хотіли знести заради “дешевого житла”

30 серпня минає 125 років, відколи було закладено перший камінь у будівництво Свято-Воскресенського собору в Рівному. Відтоді храм пережив і руйнацію, і закриття, був за крок від знесення... На щастя, старовинна культова споруда збереглася до наших днів і тепер не лише служить релігійній громаді, а й є окрасою старої частини міста.

Появу нового храму спричинила пожежа

Там, де нині міський ринок “Сагайдачний”, у 1731 році було зведено православну дерев'яну Свято-Воскресенську церкву. Однак влітку 1881 року під час масової пожежі, що охопила центр Рівного, церква згоріла. Спочатку через необережне поводження з вогнем зайнялася дерев'яна будівля міської пошти, розташованої поруч з церквою. Полум'я швидко перекинулося на навколишні  житлові будинки, поліцейську дільницю, торгові ряди розташованого поруч ринку. Пожежу гасили цілий день. Так місто залишилося без головного храму.

Листівка з видом собору початку ХХ століття, собор ще називають Алєксандровскім

На місці знищеної церкви рівняни встановили великий дерев'яний хрест, до якого покладали свіжі квіти. А православні рівняни ходили на богослужіння до Свято-Успенської (Омелянівської) церкви та церкви Святого Стефана на Грабнику. Однак невеличкі храми не вміщали усіх мирян. Тому містяни звернулися до влади Рівного та начальника краю графа Ігнатьєва з проханням виділити кошти і земельну ділянку для будівництва нового православного храму. І самі заходилися збирати пожертви на будову. 

Рішення про початок будівництва було ухвалено у 1890 році. Звести новий храм вирішили на історичному місці -  у центрі Рівного, де у 1580 році була дерев'яна церква Воскресіння Христового, заснована, за переказами, ще княгинею Несвицькою, і яку спалили під час нападу татаро-монголи.

Закладати храм імператор ішов по квітах  

Царська Росія, до якої тоді належала територія Волинської губернії, була зацікавлена у поширенні православ'я на своїх західних рубежах, тож усіляко заохочувала будівництво нових правослвних храмів. Початок будівництва ознаменувався у місті грандіозним і помпезним святкуванням. Закладати собор з дарами приїздив сам імператор Росії Олександр ІІІ з родиною.

Очікували приїзд височайшої особи 25 серпня. Саме тоді імператор мав інспектувати військові маневри, що відбувалися на Волині. Однак цар Олександр ІІІ зволив відвідати також  Дубно і Тараканівський форт. Відтак, урочистості з нагоди закладення першого каменя майбутнього собору перенесли на 30 серпня 1890 року.

Вигляд Свято-Воскресенського собору початку ХХ століття

І ось на станцію “Рівне” прибув потяг з імператором Олександром ІІІ, його дружиною Марією Федорівною, цесаревичем, Великим Князем Миколою Олександровичем, Великою Княжною Ксенією Олександрівною, численною свитою. Високих гостей зустрічали влада міста й краю, представники Волинської губернії, власник Рівного князь Любомирський. Потому імператор із ріднею вирушив до тодішнього реального училища (нині будинок обласного краєзнавчого музею), приміщення якого імператор Олександр та його наступник Микола ІІ використовували як резиденцію та громадську приймальню.

На першому поверсі будівлі була училищна Свято-Преображенська церква (нині там виставкова зала музею). Об 11-й годині у цій церкві розпочалося богослужіння, яке відправив єпископ Волинський та Житомирський Модест. Представники місцевого дворянства презентували Його Величності ікону. Потому хресний хід з царською родиною у супроводі ста священиків вирушив до місця будівництва майбутнього собору.

Богослужіння у Свято-Воскресенському соборі під час Першої Світової війни

Рівне неабияк готувалося до цієї події. Рівнянка Алла Логошовець пригадує розповідь своєї бабусі, яка була учасницею тих подій:

- Моя бабуся на той час була ще маленькою дівчинкою. Вона розповідала, що незадовго до урочистостей у місті збирали маленьких дівчат з довгим волоссям, які повинні були йти попереду імператорської ходи і посипати дорогу квітами.  Бабуся розповідала, що дівчаток гарно вбрали, навчили, як правильно кидати квіти. Відтак, уся дорога від нинішнього краєзнавчого музею до місця, де  тепер  Воскресенський собор, була встелена квітами.

Вулиця Третього Мая і собор, 20-і роки ХХ століття

Як описували тодішні газети, церемонія закладення нового храму розпочалася з  освячення місця для вівтаря та престолу нової церкви. Олександр III поклав срібні та золоті монети, потім поклав на вапняний розчин першу цеглину у фундамент майбутнього храму. Такі ж цеглини поклали й присутні члени царської родини. Відбувалося усе при велелюдному зібранні містян, духовенства, військових. Затим імператор відбув до резиденції.

Демонстрація з нагоди Дня польської конституції, середина 30-х років, уже збудовано дзвіницю

Такі урочистості були небаченими на Волині. Про них “розтрубили” усі місцеві російськомовні газети. Причому, відгуки понад сторічної давнини про закладення храму дуже вже нагадують нам сучасні восхваляння “русского мира”. Ось що писали “Волинскіє єпархіальниє вєдомості”: “....Это было торжество православной веры там, где она некогда попиралась. Это было торжество русской народности, которая здесь долгое время испытывала презрение и гонение. Во время упомянутой закладки храма, город Ровно облекся славою древней Руси, засиял величием единой, славной, могущественной, святой и православной Руси. Это событие возвысило и всю Волынь. Благочестивый Государь Александр ІІІ-й закладкою соборного храма в Ровно запечатлел ту истину, что этот город есть истинно русский, истинно православный город и таким пребудет с всею Волынью в веки".

У ті далекі часи вже вміли “дерибанити” державні гроші

Звести кам'яний соборний храм за проектом архітектора Дейнеки планували за чотири роки. Однак у поспіху не врахували, що місцевість болотиста, тому за наполяганням військового інженера Заславського вирішили укріпити грунт сваями. Упродовж року 1200  дубових паль вбивали у грунт. На це пішло 10 тисяч рублів із виділених на будівництво з казни 86-ти тисяч.

Вигляд на собор під час фашистської окупації

Залучалися до будівництва й кошти благодійників, і пожертви мирян. На оздоблення храму за особистим клопотанням начальника краю графа Ігнатьєва було виділено з казни додаткові кошти. Ось як про це писали “Волинскіє єпархіальниє вєдомості”: “Благодаря заботливости о благолепии храма Начальника края графа Игнатьева, отпущена была из казны сумма и на этот предмет в городе Москве покуплены для Собора бронзовые позолоченные изделия, а именно: паникадило, запрестольный крест, хоругви, семисвечник и подсвечники, а также серебрянные позолоченные сосуды у купца Хлебникова: потир и дискос с прибором, ковчег, Евангелие и таким образом храм обставлен благолепно. Иконостасная работа производилась в мастерской Александра Ивановича Мурашко в Киеве. Главный иконостас трехярусный, весь вызолоченный: все местныя иконы изображены на золотом фоне с чеканкою. В боковых приделах иконостасы тоже вызолочены. Все иконы скопированы с икон лучших художников”.

Однак будівництво просувалося не надто швидкими темпами. Окрім того, що підрядники порушували строки постачання будматеріалів, довкола будівництва ще й розгорівся скандал. Містом точилися чутки, що буцімто генпідрядник Іса Яполутер привласнив частину коштів, виділених на будову. Буцімто він на ці гроші звів собі поруч із собором новий двоповерховий будинок. Так це, чи ні, історія поки що замовчує. А будинок той достояв до наших днів. З 1936 по 1939 рік у ньому розміщувався музей господарства Волині. За радянської влади, з 1946-го по 1985-й у ньому був Палац піонерів. Нині там розміщується Рівненське єпархіальне Управління УПЦ Київського патріархату.

Освячення пишніше закладин

Освячення новозбудованого соборного Свято-Воскресенського храму, яке через негоду та неготовність внутрішнього убранства переносили кілька разів, нарешті відбулося 20 жовтня (8 жовтня за старим стилем) 1895 року. Організатори прагнули перевершити пишну церемонію закладення.

Ще напередодні урочистостей, у суботу, 19 жовтня, до Рівного стали прибувати охочі подивитися на церемонію, заповнивши усі готелі й приватні будинки. Прибуло духовенство з Почаєва, Кременця, Житомира. Службу правив архієпископ Волинський і Житомирський Модест. І ось 20 жовтня 1895 року о 16-й годині над містом після 14-річного мовчання полинув благовіст, що закликав до вечірні. До новозведеного храму вирушили прихожани. Служки принесли воскові свічки, що залишилися від колишнього згорілого храму. О 17-й годині прибув із Дубна намісник Почаївської Лаври архимандрит Філарет.  Новий Свято-Воскресенський храм не уміщав усіх прибулих, люд заполонив усі прилеглі вулиці. Під дзвони єпископ Модест увійшов до церкви. Усе ті ж “Волинскіє єпархіалниє вєдомості” писали: “... На хорах пел правый хор - воспитанники Реального училища, а на левом, на крилосе, ученики приходского училища и псаломщики. Его Высокопреосвященнство, встреченный духовенством вошел в храм и помолившись пред св. иконами и благословивши народ, взошел на приготовленный амвон и после облачения началось освящение св. престола... После освящения престола ... совершен был крестный ход со св. мощами вокруг храма. В то время заранее прибывшие войска Путивльского полка устроили парад и военная музыка играла "Коль славен Господь в Сионе"... “.

Будинок, який звів генпідрядник Іса Яполутер буцімто за вкрадені з будівництва собору гроші, 30-і роки ХХ століття
Наступного після освячення храму дня духовенство, влада міста та гості відвідали банкет у залі реального училища. На банкет завітав і власник міста князь Любомирський та представники католицької громади. “После обеда настоятелем собора были розданы фотографические карточки собора и иконостаса - сперва высокопоставленным лицам, а после и другим гостям”, - писали “Вєдомості”.

Спочатку новий храм на честь імператора називали Олександрівським. Потім повернули першу назву — Свято-Воскресенський собор. У 1912 році собор отримав подарунки від Патріарха Ієрусалимського - церковні реліквії та кілька дорогоцінних ікон.

Свято-Воскресенський собор є зразком неоруського напряму в архітектурі кінця XIX століття. Він має хрестоподібну будову: середній найбільший купол та чотири маленьких по кутах. Входи в собор розташовані з західного, північного та південного боків. Над головним входом надбудовано дзвіницю у вигляді міцної арки з невеличким куполом. Навколо храму так званий погост на площі 480 квадратних метрів вимощений каменем і загороджений металевим парканом. У східній його частині були захоронення – могили настоятелів церкви. А також височіла колона Божої матері. Тепер на цьому місці сквер. З правої сторони від головного входу - закриті сходи до підземного храму. Такий же вхід облаштовано й у вівтарній частині храму.

Лихі і добрі часи

З 1921 по 1939 рік, коли Рівне перебувало у складі Польщі, храм був у віданні польської православної церкви. П'ятого квітня 1931 року Свято-Воскресенський собор оновили і знову освятили. Живописець Вольський з Почаєва зробив нові розписи, наново було вкрито позолотою іконостас. У 1932 – 1933 роках на пожертви рівненського подружжя Гонопко будівельна контора Казиміра Шеліги збудувала біля Свято-Воскресенського собору з боку головної вулиці міста дзвіницю з головним арочним входом на церковне подвір’я. У дзвіниці розмістили й крамнички, де торгували іконами, свічками та квітами. 

Палац піонерів у будинку Яполутера, 60-і роки ХХ століття

Навіть під час фашистської окупації у соборі тривали богослужіння. А от радянська влада на початку 60-х вирішила собор і належні йому приміщення знести, як такі, що заважали реконструкції центру міста. У державному архіві області зберігається доповідна записка архітектора міста з цього приводу: “Согласно утвержденного проекта детальной планировки район церкви по ул. Ленинской подлежит застройке пятиэтажными жилыми домами с магазинами и другими встроеными помещениями. Исходя из вышеуказаного, прошу рассмотреть вопрос о закрытии церкви и сноса ряда церковных зданий под многоэтажное жилищное строительство, а именно: 64-квартирного дома с двумя магазинами на первом этаже со стороны сквера матери и ребенка и такого же дома со стороны ул. Ленинской. Это дает возможность выравнять линию ул. Ленинской в этом месте и застроить ее красивыми зданиями с дешевым квадратным метром жилья”.

Однак у керівників міста все ж таки вистачило глузду не зносити храм.  Натомість вони вчинили вже традиційно (перед цим закривши у 1962 році собор): у нижній частині храму влаштували рибний склад, у верхній – музей космонавтики та наукового атеїзму. Останній став відділом обласного краєнавчого музею. Восени 1964 року за рішенням влади знесли дзвіницю з капличкою та огорожу соборного подвір’я.

Вид на собор з прилеглого скверу, 50-і роки ХХ століття 

Наругу над головним православним храмом міста припинили лише у 1989 році під тиском громади. У квітні 1989-го храм повернули православній церкві. На стінах відновили та реставрували розписи, облаштували новий іконостас. Відтоді й донині собор служить громаді за своїм призначенням.

Світлана Калько, спеціально для сайту "ВСЕ"

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.