“Лампочка Ілліча” засяяла у Рівному трохи більше ста років тому

Нині таким дивом техніки, як електрика нікого не вразиш. Хіба що тарифами на неї. А всього якихось сто з невеликим років тому пересічні рівняни про це благо цивілізації  навіть не мріяли. Сьогодні про ті далекі часи нагадують залишки двох перших рівненських електростанцій.

У давні часи, до середини ХІХ століття, міські вулиці освітлювали ліхтарями зі свічками всередині. Лише наприкінці ХІХ століття ліхтарі стали гасовими. Проте через брак коштів у міській казні на цьому економили. Тому віддалені від центру квартали зазвичай потопали у темряві. Натомість влада й у ті далекі часи не гребувала показухою. Відомий з історичних джерел факт: коли цар Олександр ІІІ повідомив про свій приїзд до Рівного у 1890 році, тогочасний волинський губернатор видав наказ збільшити кількість гасових ліхтарів на вулицях зі 100 до 160. Однак щойно імператор поїхав з міста, як зайві ліхтарі прибрали. Лише на початку ХХ століття, як писали місцеві газети у 1910 році, кількість ліхтарів вуличного освітлення зросла до 280-ти.

На вулиці Сенаторській (Драгоманова) з'явилося освітлення, 30-і роки ХХ ст.

Як відомо, наприкінці ХІХ століття в Росії поширено було використання електричного струму. Але в провінційному Рівному про це навіть не мріяли. Хоча у сусідніх Луцьку і Житомирі уже використовували електричний струм для потреб мешканців. 

Електричні ліхтарі на вулиці Третього Мая (перейменована польською владою Шосова, сучасна Соборна), кінець 20-х років ХХ ст. 

Доки дума думала, князь збудував першу електростанцію

Як свідчать архівні джерела, орган місцевого самоврядування — міська дума - “дозрів” до запровадження електрики у 1911 році, створивши для цього спеціальну комісію. Вирішено було будувати електростанцію, яка мала б забезпечити подачу струму не лише для муніципальних, а й комерційних потреб — освітлювати вулиці, приватні будинки, підприємства, військові казарми. Дума планувала випустити облігації позики на 100 тисяч рублів для будівництва електростанції. Було навіть оголошено конкурс для визначення підрядника, у якому взяли участь 9 компаній, проте... 

Вулиця Замкова, 20, колишня електростанція, збудована князем Любомирським, 70-і роки ХХ ст. 

Як відомо, Рівне аж до встановлення радянської влади було приватновласницьким містом, і його власникові князю Любомирському не сподобалося, що міська влада спробувала обмежити його одноосібне право отримувати доходи від комерційних угод. Адже уся земля, на якій розташовувалося Рівне, належала йому, і розпоряджатися нею без дозволу князя  влада не мала права. Князь поскаржився на ущемлення його прав до губернського будівельного управління. А тим часом сам заходився будувати електростанцію. Відтак, дуже швидко, вже у 1912 році, в місті з'явилася перша електростанція — приватна. Вона працювала на вугіллі за допомогою двох газогенераторних двигунів італійського виробництва потужністю  90 кінських сил кожен. Розташовувалася вона на вулиці Замковій, 20, поруч із теперішнім промисловим ринком.

Колишня електровня Любомирського, донедавна приміщення товариства "Спартак", 90-і роки ХХ ст. 

Потужність самої електровні була невеликою. Вона освітлювала, насамперед, напівзруйнований палац Любомирських, чотири військових казарми у військовому містечку, кілька приватних будинків на вулицях Замковій, Директорській (нині 16 Липня), Торгової площі (район сучасного центрального продовольчого ринку), частково вулицю Шосейну (сучасна Соборна).

Перша муніципальна електростанція на вулиці Гоголя, 10 (нині будинок перебудовано), фото 1996 року.

Недовгий вік муніципальної електровні

Після залагодження суперечки з князем Любомирським, міська дума повернулася до ідеї електрифікувати місто повністю. Цього разу влада вирішила спочатку придбати у власність у приватної особи земельну ділянку, що спричинило неабиякий ажіотаж серед власників міських садиб. Вони наввипередки пропонували владі придбати у них землю. Зупинилися на пропозиції братів Луковських, які мали будинки із земельними наділами на вулиці Костельній (нині вулиця Гоголя), що поруч із тодішнім костелом Святого Антонія. Ділянку площею півтори тисячі метрів квадратних влада придбала за 12 тисяч рублів.

Електрифікована вулиця Шосова, пізніше - Третього Мая (сучасна Соборна), поч. ХХ ст. 

За задумом, друга міська електровня мала бути дизельною, працювати на нафті й видавати потужність 250 кіловат, що більш як удвічі перевищувало потужність князівської приватної електростанції. Нову електростанцію зводили місцеві купці й підприємці. У листопаді 1914-го вона запрацювала. Відтоді рівненські вулиці засяяли вогнями. Було електрифіковано Шосейну (Соборна), Тополеву (Чорновола), Сенаторську (Драгоманова), Директорську (16 Липня), Дубенську, Німецьку (Мазепи), Торгову (Базарна). Як свідчать архівні документи, вартість однієї кіловат-години становила 24 копійки. Багато це чи мало? Найнижчий заробіток некваліфікованих працівників тоді складав до двох рублів за один робочий день. Однак пропрацювала міська електростанція недовго.

Електрифікована вулиця Шосова, пізніше - Третього Мая (сучасна Соборна), поч. ХХ ст. 

Влітку 1915 року у розпал Першої світової війни, Рівне опинилося перед загрозою німецько-австрійської окупації. Влада вирішила вивезти на схід те обладнання двох електростанцій, яке можна було вивезти, а яке ні -  знищити. Повоєнні буремні революційні роки надовго залишили рівнян без електрики.  Більшовики, прийшовши у Рівне у 1920 році, знищили електропостачання остаточно. Лише наприкінці 20-х років уже польська влада — магістрат — спромоглася частково відновити муніципальну електростанцію, однак її потужностей уже не вистачало для значно зрослого кількісно (75 тисяч мешканців) міста. У 1928 році магістрат ухвалив рішення побудувати нову, потужнішу електростанцію, для чого виділив з казни 765 тисяч злотих. Нова електровня з'явилася у Рівному у 1934 році на вулиці Млинівській. Перебудоване її приміщення збереглося до наших днів поруч із головним офісом ПАТ “Рівнеобленерго”.    

Електрифікована вулиця Шосова, пізніше - Третього Мая (сучасна Соборна), поч. ХХ ст. 

Будівля ж першої муніципальної електростанції на вулиці Гоголя хоч і дожила до наших днів, але нині вона - приватна житлова власність. У реконструйованій будівлі нині заледве можна впізнати колишню електростанцію.

Пам'ять про першу рівненську електровню зруйнували сучасники

Незавидна й доля першої рівненської електростанції, що з'явилася завдяки старанням князя Любомирського. Після руйнування у роки Першої світової її так і не відновили.

Приміщення у 20-30-і роки минулого століття використовували міські спортивні товариства. За радянської влади уньому розмістилося спортивне товариство “Спартак”.

Частково електрифікована Шосова в районі сучасного скверу Несвицької, електричні стовпи розташовані по один бік вулиці, міст - електричні стовпи обабіч шляхопроводу через Устю-залізницю, 20-і роки ХХ ст.  

Ще кілька років тому приміщення оригінальної архітектури першої рівненської електростанції можна було бачити на історичній вулиці Замковій. Щоправда, міська влада уже незалежної України не спромоглася бодай щось зробити, аби зберегти цю історичну для Рівного будівлю. Тепер вона зникла у нетрях навколобазарного кварталу за неоковирним фасадом чергового торгово-офісного центру. Місцеві скоробагатьки надійно заховали унікальний для Рівного будинок від очей рівнян, спотворивши його зовнішній вигляд і знищивши бодай згадку про непересічну подію в минулому нашого міста — побудову першої електростанції.  

Світлана КАЛЬКО, спеціально для сайту "ВСЕ"

Ключові слова: 

Коментарі

І це зробив ХухЛО!!)))

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.