У старому Рівному повії працювали легально

Попри те, що Рівне на початку ХХ століття було тихим провінційним містечком, життя у ньому аж ніяк не нагадувало ідилію, зображену на великодніх листівках. Пияцтво, проституція, бездомні, вуличний кримінал, бездоглядні діти та жебраки — повний набір соціальних вад спізнало місто. 

Нині в українському парламенті зареєстрували законопроект про легалізацію проституції. Звісно, окрім повій, український бюджет ну просто нічим наповнювати... Утім, Рівне у минулому уже мало досвід, коли проституція була невід'ємною частиною повсякденного життя міста. Про тогочасні звичаї життя під “червоними ліхтарями” розповідають архівні матеріали. Схоже, декотрі традиції секс-бізнесу успішно дожили до наших днів.  

Вулиця Понятовського (сучасна Пересопницька) в районі базару. Тут торгували не тільки крамом, а й доступним коханням

Будови і військові сприяли розквіту платного кохання  

Перші представниці найдревнішої професії з'явилися у Рівному в середині ХІХ століття, коли в місті будували залізницю. Принаймні деякі архівні джерела дають підстави це припускати. Велика кількість чоловіків, що з'їхалися на будову, потребувала й специфічного відпочинку. Однак на той час бізнес-кохання було поза законом, і місцеві його представниці не афішували своїх занять, боячись поліції. У ті часи у Росії (Рівне, як відомо, перебуваючи у власності польського магната Любомирського, у складі Польщі належало до Росії) за проституцію сікли різками і могли навіть вислати у Сибір. Проте й без реклами охочі добре знали дорогу до жінок, які надавали інтимні послуги.

Фрагмент вулиці єврейського кварталу, де нерідко здавали кімнати жінкам легкої поведінки

Відколи ж у 1843 році у Росіїї проституцію легалізували, стали виникати офіційні публічні будинки. Справжній розквіт бордельного ремесла припав на кінець ХІХ-початок ХХ століття. Коли в 90-х роках ХІХ століття у Рівному почали зводити ще й військове містечко, то послуги платного кохання стали ще більш затребуваними. Будинки терпимості заполонили військові. До Рівного стали з'їжджатися професійні жриці кохання, сільські дівчата й молоді міщанки із збіднілих сімей, які в пошуках роботи не гребували торгувати собою. 

За “неумеренное употребление” - покарання

Діяльність будинків терпимості регламентували “Правила держательницам борделей”, затверджені у 1844 році. Дозвіл на відкриття закладу могла отримати виключно жінка віком 30-ти-60-ти років. Причому власних дітей вона не мала права тримати при собі, їм належало мешкати окремо.

Вид на передмістя Воля з даху рывненського пивзаводу

Усіх працівниць власниця мала занести до спеціального списку, оскільки “промысел производился только теми женщинами, которые значатся по спискам, посторонние ни в коем случае к тому допускаемы не были». Для роботи існувало лише одне обмеження — дівчата не повинні були бути молодшими 16-ти років. У неділю і святкові дні заборонено було приймати клієнтів до завершення богослужіння. Робочий тиждень був семиденний, останній день — скорочений.

Вид на місто з передмістя Волі

Власниці закладів були для повій і своєрідними профспілками, бо зобов'язані були піклуватися про панянок. Суворе покарання для власниці передбачалося за “доведение девок до крайнего изнурения неумеренным употреблением”. Якщо котрась із дівчат завагітніє, власниця повинна була “устранить сих женщин от употребления”. Водночас застосовувати будь-які засоби переривання вагітності таким жінкам заборонялося.

Вулиця Понятовського (сучасна Пересопницька), нині ця частина вулиці не існує

Правила певною мірою захищали повій. Наприклад, борг повії не повинен бути перешкодою, якщо вона вирішить звільнитися. Однак на практиці саме за допомогою боргів — справжніх чи вигаданих — власниці роками не дозволяли жінкам покинути ремесло. Існували певні обмеження й для клієнтів. Наприклад, “мужчин несовершеннолетних, равно воспитанников учебных заведений ни в коем случае не допускать в бордели”. Зачинялися заклади не пізніше першої ночі. Проте, якщо відвідувач обіцяв поводитися пристойно, йому дозволяли залишитися на ніч.        

“Золота” туфелька або дерев'яний черевик

Як і нині, сто років тому повії поділялися на елітних і дешевих. Однак гроші зобов'язані були віддавати “бандершам” в обмін на бони чи марки, які власниця підраховувала в кінці місяця. З дівчат вираховували за харчі, житло, одяг і прислугу.

Як свідчать архівні джерела, у Києві на початку ХХ століття існувала так звана артіль проституток, яка мала власну касу взаємодопомоги. Чи так було в Рівному, достеменно не відомо, однак, зважаючи на інтернаціональний міждержавний характер ремесла, таке можна припустити. З цієї каси повіям, що вийшли на пенсію і втратили здоров'я, або найбільш “заслуженим”  установлювали постійну пенсію. Розмір її залежав від особистого внеску кожної в примноження артільної каси.  

Тогочасні газети так описували проводи жриць кохання на заслужений відпочинок. Це був закритий захід, на який збиралися повії та клієнти. Після пиятики та гульбищ з ноги повії, яку проводжали на пенсію, знімали туфельку, куди кожен з присутніх клав асигнацію чи виріб із золота. Недовіру чи презирство до повії виражали так: перед нею ставили дерев'яний черевик, у який насипали 30 мідяків.

“Червоні квартали” Рівного

У 30-х роках минулого століття у Рівному налічувалося 17 офіційних будинків терпимості. Квартали “червоних ліхтарів” здебільшого були в передмісті Воля (район сучасного пивзаводу), поблизу залізниці, військових казарм, на вулицях Легіонів (сучасна Дорошенка), Миловарній (Калнишевського), Понятовського (Пересопницька). Були й ближче до центру — на сучасній Соборній, у районі теперішнього ринку. Декотрі з цих будинків, особливо на Волі, збереглися й донині. Оскільки у них тепер мешкають люди, залишмо адреси неназваними. За деякими джерелами, один із найпрестижніших і найбільших публічних будинків містився на розі сучасних вулиць Мазепи і Полуботка — навпроти пожежної частини, там, де нині Торгово-промислова палата.

Фрагмент вулиці Калнишевського (у минулому Миловарна), старі будинки на стиарій вулиці, де 100 років тому були будинки терпимості

Згідно з архівними поліцейськими документами, у 1935 році у Рівному було зареєстровано понад 40 жінок-індивідуалок, які легально торгували своїм тілом.  Реєструючи таких жінок, поліція перевіряла, в яких умовах вони приймали клієнтів. Особливо пильнували за здоров'ям повій. У так званому “жовтому” білеті повії (посвідчення, яке видавала поліція замість паспорта зареєстрованим проституткам) містилося фото дівчини, її зовнішні дані, адреса мешкання і роботи, відмітки про візити до лікаря. Жінка, яка надає інтимні послуги, мусила відвідувати лікаря не рідше, ніж двічі на тиждень. Білет містив інструкцію про права та обов'язки повії, правила поведінки її у громадських місцях. Зокрема, таким жінкам рекомендували якомога рідше з'являтися на людях, одягатися скромно, і своєю поведінкою не компрометувати чоловіків. Вікна у помешканні повії мали бути заштореними навіть удень. Заманювати чоловіків з вікон власних осель заборонялося. “Жовтий” білет був основним документом зареєстрованої повії. Тому приховати професію від оточуючих (наприклад, від квартирної хазяйки при прописці) було неможливо. Відтак, багато хто з індивідуалок намагався уникнути реєстрації.

Як свідчать архівні поліційні документи, проституцією у Рівному у 20-30-х роках минулого століття підробляли переважно польки та єврейки. Нерідко жінки кооперувалися з місцевими візниками, які за певну платню підшукували їм клієнтів серед підпилих відвідувачів ресторанів. Такий промисел нерідко контролювали сутенери, яких називали “котами”. Це вже був чистий кримінал.

Сто років тому у деяких з цих будинків, що вишикувалися уздовж тодішньої вулиці Шосової (Соборна), очікували своїх клієнтів веселі панянки

До речі, так званий поділ на “спеціалізації” у роботі повій винайшли не сьогодні. Уже в ті далекі часи були повії вуличні, автомобільні, ті, які працюють у кав'ярнях, на танцмайданчиках. Траплялися випадки, коли повія знаходила родинне щастя, або якийсь багатій брав її на утримання. Тоді повію знімали з обліку. 

З історії “жовтого” білета і “червоних ліхтарів”

Цікава історія “жовтого” білета. Російський цар Павло І уперше вдягнув повій у жовтий одяг. Відтоді публічні жінки під загрозою тюрми мусили носити спеціальні жовті сукні. Хоча тривав цей період недовго, але відтоді жовтий колір став символом професії. Медичну довідку повії, яка була обов'язковою, згодом стали називати “жовтим” білетом. 

До речі, ще у VI столітті до нашої ери афінські повії також носили жовті сукні і фарбували волосся у жовтаво-рудий колір. Античне коріння має і червоний ліхтар при вході в будинок терпимості. Утім, за античних часів на місці ліхтаря вивішували пофарбоване у червоний колір зображення фаллоса. 

Світлана Калько, спеціально для сайту "ВСЕ"

Коментарі

Рівне, як відомо, перебуваючи у власності польського магната Любомирського, у складі Польщі належало до Росії - шо за брєд автор малює? Рівне було повітовим містечком Волинської губернії, центром якої був Житомир. Ні в яку Польщу воно тоді не входило.

А цяя Калько-непогана жіночка с гарним бюстіком!

а ,хіба расєюшка не завоювала Крим силою в 16 ст??внучок ката з енкаведе,синок дрібного партайгеноса з кпSS, так жиди нинішні,і жиди краснопузі-те саме,лише гасла змінили,тому і бачимо відповідні результати.Але вам,недолугим,про Україну варто забути,як відломлений шматок.Тут,на Волині,ваша савєцька власть була лише 52 роки,а це менше,чим одне покоління,і незважаючи на всіх панаєвхавших за ці роки,шанси змінити свідомість людей-ZERO.Тому,не тратьте куме сили-спускайтеся на дно:))Хоча,я розумію,робота-є робота,жити на щось потрібно.Зарікався-з панаєвхавшімі ,і з Ольгино також-не зв"язуватись,достатньо, і своїх курей.

А хіба не Росія передала Крим Україні у 1954 році!? Донбас розхерячила?! Ви дійсно засліплені. Не дарма психологи кажуть про те, що якщо людині кожен день по декілька разів казати, що вона дурень, то врешті решт вона й сама так про себе скаже. Якби Росія кинула сюди свої війська, то ви б навіть свої речі не встигли б зібрати, як кордон з заходом був би вже перекритим. Чомусь про це знають Таймс, Блумберг, Шпігель, а патріоти з Васюків не знають) Так СРСР не подарунок, але я добре розумію для чого і хто його критикує. Адже значно легше втоптати в багно попередників, ніж щось видатне зробити самому. І знову маніпуляція і зомбування: "тримали за бидло", "безправне бидло" і т.д. Пройдіться по лікарням, проїдьтеся у маршрутці, зайдіть на форум батьків школярів та студентів і ви зрозумієте, що за бидло тримають людей саме зараз. Поїдьте у Ізраїль і покажіть їм два дипломи: радянський і сучасний і вам відкриються очі. або відвідайте Японію і спитайте як вони ставляться до Бєлєнко, який у 1976 році, здавалося б зробив геройський вчинок. Теж будете вражені. І поки це вам пише ваш сучасник і я розумію, що вам чхати. Але прийде час і все це вам можуть повторити ваші нащадки. І перестаньте морочити голову мільйонами закатованих. Тут без війни незалежна процвітаюча і радісна Україна втратила майже 10 мільйонів, а по висновкам міжнародної експертної комісії (є в інтернеті їх свіжий звіт) знаходиться серед рейтингу країн з найвищою вірогідністю геноциду. Чому ж радіти?

з ольгинськими глистами влаштовувати дискусії-те саме,що і тіпа з Опубліковано Тадеуш Втр, 22/09/2015 - 19:38 IP 2001:41d0:52:a00::2b,з ну дууужє схожими ІР-себе не поважати і давати їм можливість на собі заробляти.Піндосія їм-як кістка в горлі "демократичному", і насправді "федеративному" хуйлостані,який землями приростав і руцький мір розповсюджував в чіста дємакратічєскам стілє,як Кримом і Сибірю,по волі і бажанню аборигенів:)))ну,і долбодятли козломоржді:))

Ну тепер лінія зрозуміла: у всьому винні "піндоси", а расея хотіла як краще. І виключно з братської любові стирила у нас Крим, розхєрячила весь Донбас. Виключно по доброті душевній Росія кинула в Україну свої війська і почала вбивати наших солдат. Ну да, а винен Захід)))

Якіж ви всетаки примітивні. Ви правда вважаєте себе найправильнішими у світі? Російська імперія, СРСР, Росія... рабське лайно, де людину тримали за просте і безправне бидло.

Одним словом, патріоти і гейки у своєму репертуарі: путін винен, ФСБ винне, росіяни винні... Всі винні, лише не ми самі. Вам беззаперечні аргументи сиплють, а ви лише всіх звинувачуєте і вивертаєте слова і бла, бла, бла. Ви, панове, повні пшики. Ви готові бачити зло у вводі військ у Афган, але будете лизатися до дядька Сема за гранти і гризти за них одне одному горлянку, так само як зараз козаки з отаманами у ВР. І чхати ви хотіли, що підкорення американського континенту - це була наймасовіша зачистка на планеті, і чхати, що у Вєтнамі США втратили втричі більше своїх солдатів. Ні, вони для вас демократи. А може ви назвете хоч одну індіанську автономію у США!?)))) Думаю, назвете, бо вам за це платять. тільки працюйте краще, бо ще через три-чотири ісяці люди в громадському транспорті не лише відверто говоритимуть "дай Боже, щоб бандитська влада повернулася", а конкретно називатимуть ваші прізвища. А школярі і студенти, яких ви витягали на майдани, конкретно спитають, чому вони не можуть купити собі компютер, телефон і оплатити навчання. Готуйтеся

Так у нас проститутки и так легально работают, вон Кривошеев, Дюк, Мамотючка.. Все нормально, все как и раньше

Олексій,не звертай увагу на цих глистів-асвабадітєлєй і здобувачів з минулого..якось потрібно на життя заробляти,хто-як вміє:))

О, ативізувались))) Хлопці, а що, знову якісь інформаційну тему прийшла команда запускати? Що цього розу придумали в коридорах ФСБ??

Уже були Поліська Народна Республіка і "украинцы против мобилизации". І що? Пшик!! Що цього разу задвигаємо? На що прийшла команда?

Зрозумійте ж ви, імерія вже померла і від неї трупний сморід йде цілим світом. І "тополя" з "іскандерами", як виявилось, санкцій то не бояться, але їх на хліб не намажеш))) Боже, як же ж так, ціла нація рабів, які за щастя вважають лизати дупу царя?!

Сторінки

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.