У рівненських автобусах забороняли співати

Одинадцятого вересня 1896 року міністр шляхів сполучення Російської імперії князь Хілков підписав урядову постанову “Про порядок і умови перевезення вантажів та пасажирів по шосе Відомства шляхів сполучення у екіпажах, що самі рухаються”. Саме цю дату дослідники вважають початком регулярного пасажирського сполучення між містами Російської імперії, до складу якої тоді входило Рівне.

До Житомира - за 19 годин

Відомості про перші пасажирські автобуси на вулицях нашого міста можна віднайти в архівних документах за 1910 рік. Саме тоді з'явилися перші громадські автобуси фірми “Натич”, які здійснили кілька пробних поїздок до Житомира.

Таким транспортом користувалися жителі Рівного до появи перших автобусів

Однак через те, що автобус їхав аж 19 годин, квиток коштував дорого, а відтак, і охочих скористатися таким транспортом було мало, справа спочатку не пішла. Налагодилися регулярні пасажирські перевезення у 1911 році, коли з Рівного почали курсувати автобуси німецької фірми "Бюсінг". До Корця ним можна було “домчати” за дві з половиною години. У квітні 1911-го було відновлено автобусне сполучення за маршрутом Рівне-Корець-Новоград-Волинський-Житомир та Рівне-Київ. За цим маршрутом курсували три пасажирські автобуси та одна вантажівка.

Перші автобуси на вулицях Рівного

Слід зазначити (на радість сучасним маршрутчикам, які обстоюють право возити громадян на переобладнаних з вантажівок мікроавтобусах), що автобуси тих років — це фактично пристосовані для перевезення пасажирів вантажні авта. Щоправда, чимало вольностей, які можливі нині, тоді були неприпустимі. А поліція суворо пильнувала, аби порушників карали.

Вулиця Шосова в районі маєтку Любомирських на Гірці (сучасний парк ім. Шевченка), 1915 рік

У 1929 році Рівненщина була на останньому місці серед 16-ти воєводств Речі Посполитої за кількістю доріг з твердим покриттям. Однак у Рівному уже було налагоджено кілька автобусних маршрутів - до Грабника, до Дубенського кладовища, до Дворця. Містом курсувало сім автобусів в основному марки “Форд”. Автобусні станції були у Рівному, Тучині, Корці.

Правила для автобуса

Коли пасажирські перевезення автобусами набули чималого поширення, назріла потреба їх впорядкувати. Відтак, у квітні 1929 року вийшло “Розпорядження міністра громадських справ та міністра внутрішніх справ у погодженні з міністром оборони “Про рух на шляхах громадських автобусів”.

Згідно з цим документом, власник автобуса зобов'язаний був налагодити рух транспорту на маршруті, обумовивши місця для зупинок, час відправлення та прибуття за призначенням, незалежно від кількості зайнятих місць. Брати оплату за проїзд вищу, ніж зазначено в прейскуранті, суворо заборонялося. Водій мав видати кожному подорожньому квиток із вказаними номером, назвою підприємства,  його адресою, сумою плати за проїзд, датою видачі квитка та назвами населених пунктів, між якими квиток дійсний. За багаж справлялася  окрема плата за окремим квитком. Вирушаюи в рейс, водій не мав права брати більше пасажирів, ніж передбачено конструкцією автобуса — тільки сидячі місця.

20-і роки ХХ століття: рух на вулиці Третього Мая - автомобілі і коні

У місцях зупинок автобуса його власник зобов'язаний був вивісити й утримувати в належному стані оголошення з назвою підприємства, яке обслуговує маршрут, розкладом руху, тарифів.

Розпочати рух водій мав право лише коли пасажири займуть сидячі місця. Поруч з водієм дозволялося сидіти лише обслузі автобуса, поліціянту, листоноші, представникам шляхової служби. На початку ХХ століття за тодішніми правилами у рейс разом із водієм (інколи їх було двоє) вирушали ще й механік та кондуктор. Розмовляти з водієм під час руху суворо заборонялося. Від смеркання до світанку у салоні автобуса мало бути увімкнене світло. Швидкість тодішніх автобусів зазвичай не перевищувала 20-ти кілометрів на годину, тож діставатися таких не надто віддалених населених пунктів, як,   наприклад, Гоща, Костопіль доводилося кілька годин.

Був виписаний регламент поведінки й для пасажирів. Зокрема, до автобуса могли не пустити пасажира напідпитку, у брудному одязі.чи з предметами, які могли забруднити чи пошкодити одяг інших, створювали небезпеку та незручності. Із зарядженою зброєю міг увійти до автобуса тільки той, кому це належало робити за законом. На перевезення тварин, яких не можна було тримати на колінах, слід було питати дозволу в інших пасажирів. Заборонялося заходити до автобуса, коли вільних місць уже не було. Без дозволу автобусної обслуги пасажир не мав права відчиняти вікно. А за спів під час руху автобуса пасажира могли не лише оштрафувати, а й просто висадити. 

Конкуренти не здаються 

Поїздки автобусами ставали дедалі популярнішими, витісняючи традиційних кінних перевізників. Останні чинили новації шалений спротив. Відчувши в автобусах непереборних конкурентів, вони намагалися усіляко протистояти запровадженню інтенсивного автобусного руху. Намагалися збільшити кількість кінних перевізників та вдавалися до хитрощів. Наприклад, на кінних маршрутах між Рівним і Дубном, Луцьком, Кременцем знижували ціни на кілька злотих та використовували “комфортабельніші” чотиримісні криті вози.

Таким транспортом з Рівного до Дубна, наприклад, можна було дістатися за 4-5 годин. Щоправда, щоб поміняти стомлених коней, на півдорозі пасажирам доводилося пересідати в інший екіпаж та перекладати багаж. Такі незручності призводили до того, що охочих користуватися кінним транспортом ставало усе менше. Відтак, у 20-30-х роках інтенсивність автобусного руху стала такою, що рівненський магістрат у 1933 році змушений був збудувати у Рівному автобусну станцію. Вона з'явилася неподалік мосту через Устю, біля водонапірної башти.

 

На вулицях Рівного, такі автобуси курсували за маршрутом Рівне-Київ у 50-і роки ХХ століття

До речі, колишній будинок автовокзалу зберігся донині. До кінця 30-х років автобусне сполучення з'єднало Рівне зі столицею Польщі Варшавою, а також із містечками і селами Рівненського повіту — Гощею, Межирічами, Людвиполем (сучасне село Соснове), Бабином, Корцем. Доїхати до Корця з Рівного можна було за шість злотих.

Як пішоходів вчили ходити     

У 20-30-х роках минулого століття пасажирські перевезення були добре налагоджені та безпечні. Дорожньо-транспорті пригоди за участі автобусів траплялися украй рідко й належали до подій надзвичайних. Їх висвітлювала місцева преса  як щось нечуване. Наприклад, у лютому 1931 року “Волинські відомості” писали про страшну катастрофу — ДТП у Рівному на розі вулиць Галлєра і Третього Мая (сучасні 16 Липня і Соборна), де таксі врізалося в автобус. “Таксі було цілком понівечено, а водій його відбувся травмами”, - писали репортери. Врятувала чоловіка від смерті невелика, як на той час,  швидкість транспортних засобів.

Вулиця Ленінська, 50-і роки, парадну колону Рівненського автотранспортного підприємства очолює пасажирський автобус

Не обійшла увагою тогочасна влада й пішоходів. Наприклад, поліціянт мав право зробити зауваження пішоходові, який, на його думку, поводиться неналежно. Критикувала горе-пішоходів і преса. Так, у номері “Волинських відомостей” за 12 липня 1931 року йшлося: “Люд наш вважає, що прогулюється у Клеванському чи Решуцькому лісі. Не хоче усвідомити, що тротуар існує для всіх, а не тільки для чотирьох чи п'яти осіб, які вважають, що лише вони мають право виключного користування пішоходною частиною. Належить привітати ініціативу рівненської поліції, яка минулої суботи і неділі організувала громадянам оглядову лекцію правильного ходіння по тротуарах лише правою стороною і шеренгою по дві особи. Густо  розставлені поліцейські шанобливо повчали місцеву публіку вмінню ходити”.       

Світлана Калько, спеціально для сайту "ВСЕ"

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.