Храм у Рівному на вулиці Міцкевича

До місць, за якими у Рівному закріпилася сумнівна слава (колишня тюрма-швейка, будівля міської ради, колишнє єврейське кладовище поруч з будівлею Рівненської ОДА та інші) старожили міста відносять місцину, де нині височіє реконструйований під перинатальний центр пологовий будинок на вулиці Міцкевича. Недобру славу, що тягнулася за міським пологовим №1 від часів його будівництва, списували на “нехороше” місце, на якому він буцімто побудований. Що ж насправді було на місці теперішнього перинатального?

Український храм на польській вулиці

Одна із найстаріших рівненських вулиць — Міцкевича, а в давніші часи Бармацька — нині повністю змінила своє обличчя. Тепер про минувшину Рівного на ній практично нічого не нагадує. Однак старожили міста добре пам'ятають, що на цій затишній вулиці був один із найшанованіших рівнянами (особливо українською громадою) міських храмів, де відправи проводилися виключно українською мовою. Історія його виникнення така.

Рівняни святкують Великдень біля Свято-Юріївської церкви на вулиці Міцкевича, 30-і роки ХХ століття

Восени 1923 року учитель історії російської гімназії Федір Пекарський отримав від польської влади дозвіл відкрити гімназію з українською мовою навчання, яка офіційно називалася «Приватна гімназія Федора Пекарського з викладовою мовою українською». Власником закладу (до 1939 року) і першим його директором (до 1930 року) був той же Федір Пекарський. Саме з цією гімназією пов'язують у Рівному організацію постійних богослужінь українською мовою. Як свідчать архівні документи, спочатку гімназистам дозволили відправляти Службу Божу українською мовою в підвальній Свято-Михайлівській церкві Свято-Воскресенського собору. Однак місцеве духовенство усіляко перешкоджало цьому. Нерідко бувало, що гімназисти йшли з церкви, як то мовиться, поцілувавши замка. Вряди-годи між віруючими, що хотіли богослужінь одні російською, інші -  українською, доходило й до сутичок. Відтак, за наполяганням батьків гімназистів та особистого сприяння тодішньогго директора гімназії Бичківського у 1936 році гімназії вдалося облаштувати власну гімназійну церкву, відвідувати яку могли й усі охочі проукраїнськи налаштовані рівняни. Для цього переобладнали цегляний ошатний будиночок на одну квартиру, який був власністю Свято-Воскресенського собору, й розташовувся на вулиці Бармацькій, яка у середині 30-х років стала носити ім'я Міцкевича.

У травні 1936 року гімназійну церкву освятили на честь святого великомученика Юрія (Хорія) Переможця. Настоятелем її був законовчитель гімназії отець Євген Борщевський, який мешкав у цьому ж будинку. Як повідомляють архівні джерела, убранство церкви було доволі скромним. Частину іконостасу взяли з військової церкви, яка діяла за царських часів у військовому містечку Рівного, й була заборонена польською владою. Образ покровителя церкви Святого Юрія Переможця написав відомий тодішній рівненський художник Георгій Косміаді, який викладав малювання в українській приватній гімназії. Гімназійна молодь дуже любила свою церкву. Гімназисти власними руками розписали приміщення, самі ж вишивали хоругви, плащаницю. Співав у церкві гімназійний хор, до якого могли долучитися й інші обдаровані прихожани. Керував хором гімназійний учитель співу Кальмуцький. Церква Святого Юрія на Міцкевича була осередком українства в нашому місті, що об'єднував не лише гімназійну православну молодь, батьків, а й значну свідому частину української громади, що шанувала рідну мову.

Попри те, що українська приватна гімназія проіснувала лише до 1939 року (з приходом “совєтів” була реорганізована у першу українську десятирічку), церква, на диво, продовжувала функціонувати як парафіяльний храм. Навіть за часів німецької окупації.

Жертви “благоустрою”

Роки повоєнної відбудови стали останніми роками життя для багатьох рівненських культових споруд. Ті, що були святинями для пересічних рівнян, не становили жодної цінності для партійно-господарських номенклатурників. Перетворювати культові споруди у склади непотребу, музеї атеїзму, а чи й загалом зносити як такі, що “перешкоджають” благоустрою чи реконструкції міських вулиць — давня традиція комуністів. Саме у 50-х-на початку 60-х років з карти міста зникли не лише невеличкі старовинні костели, церквушки, каплички й синагоги, - комуністична верхівка замахнулася й на Свято-Воскресенський собор та пам'ятку архітектури ХVIII століття — Успенську (Шевченківську) церкву. Однак, якщо їх небайдужим рівнянам таки вдалося відстояти, то скромний церковний будинок на Міцкевича комуністичні будівники не пожаліли. Храм ніяк не вписувався у грандіозні плани реконструкції частини міста, де нині майдан Незалежності, й самої вулиці Міцкевича. Те, що храм рівняни просили зберегти саме як пам'ятку українській духовності минулого, для тодішнього керівництва містом було “таке”. Щоправда, спочатку, на початку 50-х, коли церкву закрили, то облаштували там міський РАЦС. Потім на цьому місці вирішено було звести міський пологовий будинок, звісно ж, знісши будівлю церкви. Однієї ночі, на початку  60-х, до колишньої церкви підігнали важку техніку, й до ранку про будинок нагадували лише залишки фундаменту, та й вони за кілька днів зникли у котловані під будівництво нового пологового.   

Свято-Юріївська церква  на вулиці Міцкевича, кінець 30-х років ХХ століття

Як розповідають старожили, тоді серед містян точилися розмови, мовляв, наруга над святинею так просто не минеться. І ось, коли вже чотири поверхи “коробки” майбутнього медичного закладу було зведено, однієї ночі раптом уся стіна фасаду новобудови обвалилася. Чи це був прорахунок будівельників, чи диверсія, історія про це мовчить. Але було це подією надзвичайною для міста. На ноги тут же підняли усіх партійних і господарських керівників, долучилися, як велося у ті часи, й працівники рівненського КДБ. Однак, знайшли винних, чи ні, офіційна історія про це мовчить, як і загалом про цей випадок. Цензурована тодішня преса —  ані пари з уст про неприємну пригоду. Містом же точилися чутки, що буцімто будівельники не врахували підземних сполучень зруйнованої Свято-Юріївської церкви (хоча історики не підтверджують наявність там аж таких розгалужених підземель, оскільки будівля церкви була невеликою, та й підземелля там — це власне невеликий погріб для господарських потреб). Інші  ж рівняни твердили, що то був знак, що будувати на місці зруйнованої святині негоже, бо злий фатум переслідуватиме заклад завжди. Можна як завгодно до цього ставитися, але... За спогадами деяких мешканців вулиці Міцкевича, які були свідками будівництва, до його завершення неприємності траплялися ще кілька разів — обвалювалися будівельні риштування, раптом руйнувалася кладка стіни... Подейкували навіть про смертельний випадок серед будівельників. За радянської влади про такі речі мовчали ЗМІ, отож нехорошу ауру міського пологового рівняни могли лише обговорювати між собою. Жінки, які народжували у пологовому на Міцкевича у 60-80-х роках минулого століття, переповідали одна одній жахливі історії про хвороби і навіть смерті новонароджених і породіль. А добра пам'ять про скромний храм на Міцкевича живе й донині. 

Світлана Калько, спеціально для сайту "ВСЕ"

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.