Вулиця, з якої починалося місто Рівне, нині потопає у базарному гармидері

Кілька віків тому, вийшовши із замкової брами в'юнкою стежиною, згодом переросла вона у міську гамірливу артерію, з'єднуючи старий князівський палац із центром міста. В чому їй пощастило, так це в тому, що за всю свою багатовікову історію вона лише один раз зазнала перейменування. У роки фашистської окупації вона носила назву Бургштрассе, що, власне, означало те ж саме (бург з німецької — замок). Самої споруди, яка дала назву вулиці, вже давно немає. Однак у спогадах старожилів величні руїни давнього палацу, перебудованого у ХVIII столітті князями Любомирськими зі залишків старого замку князів Несвицьких, зберігаються й нині. Та ще — на старих світлинах.

Торговці й ремісники — перші поселенці Замкової

Про початок заснування Рівного саме в районі вулиці Замкової свідчать і  археологічні розкопки. Кілька років тому поблизу школи-гімназії № 2, приблизно на тому місці, де був колись замок, проводили розкопки. Було виявлено сліди великого поселення ХІІ-ХІІІ століття. Знайдені, наприклад, уламки амфор з Херсонеса, скляного посуду з Києва можуть свідчити про те, що в часи Київської Русі тут уже могло існувати місто, населення якого жваво торгувало з іншими містами.

Палац князів Любомирських, вигляд після пожежі 1927 року

Міські старожили, свідки ближчої до нас історії, розповідають, що у 30-і роки ХХ століття цю місцину, попри оповідки про усілякі страхіття, пов'язані зі старим замком, облюбували закохані. Саме біля мальовничих руїн князівського палацу призначали побачення. Мовчазні й величні палацові стіни слугували також тлом для фотографій на згадку про Рівне. Сюди водили гостей міста на екскурсії. А дітлахи з навколишніх кварталів бавилися тут, аж доки руїни не розчистили екскаваторами у 1960 році та не збудували стадіон “Колгоспник”, який згодом після реконструкції став “Авангардом”. Власне спортивні майданчики і футбольне поле біля руїн палацу були облаштовані ще з початку ХХ століття. Тут же поруч розташовувалися шатра мандрівних цирків-шапіто. Улітку встановлювали дитячі каруселі.    

Перед палацом Любомирських - імпровізоване футбольне поле; на іншому фото - вид на задній двір палацу

Активно заселяти Замкову почали на початку ХVIII століття за владарювання князя Станіслава Любомирського. Поселенцями були здебільшого євреї — торговці та ремісники. Протяжність вулиці незначна. За архівними даними, у середині 30-х років минулого століття на ній значилося 33 номери будинків. Окрім житлових будівель, тут розміщувалися синагоги, єврейська громадська організація “Лінас Хаседек”, перша єврейська змішана приватна гімназія. На розі Замкової та Шкільної височіло приміщення головної синагоги міста, яке збереглося й донині. Тепер там розташоване одне зі спортивних товариств та ще обліпили будівлю з усіх боків магазини.

Фото на згадку на тлі палацу, 30-і роки  ХХ століття

Старожили пригадують, що на місці, де тепер розміщуються корпуси підприємства Українського товариства сліпих, у 20-30 роки часто виступав єврейський пересувний театр. На розі Замкової і нинішньої Соборної колись стояла українська книгарня Андрія Мартинюка — одна з найбільших у тогочасному Рівному, - де рівненські гімназисти купували літературу, канцелярське приладдя. До речі, книгарня у цій будівлі була й у радянські часи аж до знесення будинку. Сьогодні на місці книгарні й виходу на центральну вулицю Рівного постали новобудови.

Спортивна вулиця Замкова

У 20-30-і та повоєнні роки минулого століття вулиця Замкова зажила спортивної слави. Поряд зі старим напівзруйнованим палацом Любомирських виросло ціле спортивне містечко, якому позаздрило б і сучасне Рівне. Тут розміщувався єврейський спортивний клуб товариства “Гасмонея” (або “Хасмонея”) з тенісними кортами і гімнастичним залом.

У приміщенні самого палацу тривалий час розміщувалося польське гімнастичне товариство “Сокіл”, яке мало два тенісні корти. І навіть площа перед палацом носила назву “Спортивна”. Ще на початку ХХ століття перед самим палацом облаштували імпровізоване футбольне поле, на якому у 20-і роки встановили щось схоже на трибуни. І лише у 1932 році на орендованій у власника міста князя Любомирського ділянці землі неподалік напівзруйнованого палацу побудували новий стадіон.

Стадіон "Колгоспник" на Замковій, середина 50-х років ХХ століття

Узимку на ньому влаштовували загальноміську ковзанку. На цьому ж полі тренувався й рівненський хокейний клуб “Хасмонея”. Стадіон як на ті роки був розкішний — велике футбольне поле, бігові доріжки, велотрек, великі трибуни, під якими розмістилися спеціальні роздягальні, душові. На будівництво з міського бюджету виділено було 80 тисяч злотих. Стадіон поруч із руїнами палацу проіснував практично до 50-х років. Аж доки у кінці 50-х палацові руїни розтягнули екскаваторами і збудували новий стадіон “Колгоспник”, на місці якого згодом постав “Авангард”.

Вхід на стадіон "Колгоспник", обабіч видно фрагмент скверу, що оточував стадіон, початок 60-х років ХХ століття      

Зруйнована пам'ять, скарби і перший штаб Руху

Нині вулиця змінилася до невпізнання. Фасади старих будинків, які ще збереглися, обліпили торгові вивіски, а на перших поверхах розмістилися численні магазини. Нині основна прикмета вулиці — торгівля. Щодня, окрім понеділка, юрби рівнян та гостей міста поспішають до центрального промислового ринку, який нині є чи не головною “пам'яткою” Замкової. Деякі краєзнавці твердять, що на його місці у давні часи також був базар, однак віднайти підтвердження такій тезі авторові наразі не вдалося.

Будинок першої міської електростанції, збудованої Любомирським у 1912 році

Натомість на вулиці, з якої фактично колись починалося місто, немає навіть згадки про це. Петро Серпушинський, родина якого колись мешкала на Замковій, нарікає, мовляв, жодна влада не спромоглася бодай якийсь пам'ятний знак чи камінь встановити на цій історичній вулиці. На думку Петра Ісааковича, його можна було б встановити, наприклад, на місці колишнього палацу Любомирських, адже ці магнати зробили для міста чимало.

До речі, одна зі згадок про їхні добрі справи досі розташовується на Замковій — перша міська електростанція, збудована на кошти Любомирських у 1912 році. Щоправда, знайти її тепер непросто. Історичне для нашого міста приміщення сховане за неоковирним фасадом торгового центру поруч із базаром. Місцеві скоробагатьки спотворили зовнішній вигляд будівлі, знищивши бодай згадку про непересічну подію в минулому Рівного — побудову першої електростанції. Міська влада уже незалежної України не спромоглася бодай щось зробити, аби зберегти цю історичну для Рівного будівлю.

Будівля на Замковій, де розміщувалася перша міська поліклініка і пологовий, середина 50-х років ХХ століття

З іншого боку вулиці, практично навпроти колишньої електростанції, досі збереглася будівля, де розміщувалася перша міська поліклініка, а в повоєнні роки - міський пологовий будинок. Нині там міська санепідемстанція.
Колись мешканці вулиці знали один одного в обличчя. Нині усе не так.  

Розповідаючи про Замкову, не можна не згадати її мешканця на прізвище Шерман. Цей добродій, можливо, й невідомий широкому загалу, однак він увійшов у історію нашого міста завдяки своїй активній співпраці із місцевими активістами Народного Руху України у часи, коли ця політсила лише зароджувалася на теренах Рівненщини.  

На вулиці Замковій родина Шерман володіла двоповерховим будинком, який  стояв на місці, де нині торговий центр “Замковий”, ближче до нинішнього базару. Будинок у стилі “модерн” було зведено у 1903 році. Після війни його націоналізували, зробивши комунальним й облаштувавши там кілька квартир. Сам колишній господар, повернувшись з війни, отримав у ньому скромну житлову площу. У 80-і будинок призначили до знесення, однак Мойсей Шерман, на відміну від інших пожильців, виселятися не забажав. Вважаючи будинок родинною власністю, волів на схилі літ пожити у рідних стінах.

Як пригадують корінні мешканці Замкової, Мойсей Шерман був людиною вельми комунікабельною, полюбляв усілякі розмови “про політику”. Можливо тому доля десь звела його з тодішніми місцевими “революціонерами”, які у кінці 80-х створювали місцеві осередки Народного Руху. Не вагаючись, чоловік запропонував вільний перший поверх свого будинку ”рухівським” активістам. Відтак, старий, напівзакинутий будинок узимку 1989-го-навесні 1990-го років став своєрідним штабом революції. Сюди приїздили представники організації з районів, звідси вирушали делегації на мітинги, тут планували подальші дії  “рухівських» осередків. Саме в цьому будинку активісти готували проведення на території Рівненщини всеукраїнської акції, яка увійшла в історію України як живий ланцюг “українська хвиля” 21 січня 1990 року — передвісника проголошення Незалежності. До цього будинку заходив представник центрального проводу Руху Михайло Горинь, який тоді приїздив з Києва до Рівного координувати роботу.

Головна єврейська синагога на розі Шкільної і Замкової, 1933 рік
У 90-і старий будинок таки знесли. Подейкували, що перед знесенням безхатьки, обнишпоривши усі закутки та порозбивавши грубки й підлогу, знайшли якийсь скарб. Буцімто це була сімейна схованка, яку так і не знайшов сам Мойсей Шерман. Правда це, чи ні, достеменно невідомо. Але це вже тема іншої історії.

Будинок Мойсея Шермана, малюнок Анатолія Грицая (1987 рік)
Шкода, що нині найстаріша вулиця Рівного, яка є унікальною частинкою біографії нашого міста, віддана у забуття й потопає у базарному гармидері.

Світлана Калько, спеціальн для сайту "ВСЕ"

Коментарі

Чеське товариство "Сокіл", а не польське....

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.