Рівненщина потрапила до путівника, присвяченого боротьбі УПА

Днями світ побачив надрукований у видавництві "Терен" (Луцьк) путівник "Маршрути поколінь: героїчними стежками УПА на Волині". Про це повідомляє інтернет-сайт "Історична правда". Серед історичних місць пов’язаних з боротьбою УПА проти німецьких та радянських загарбників, багато тих, котрі знаходяться на території Рівненської області.

Селище Оржів на Рівненщині - тут культурницьке товариство "Просвіта" підтримувало національний дух українців в часи польського панування та німецької окупації, а коли його діяльність заборонили, оржівські просвітяни активно включилися в лави Організації українських націоналістів для продовження боротьби з окупантами.

Перші повстанські бойові відділи здобували зброю у німців для майбутньої Української повстанської армії. Під час такої спецоперації загинув організатор перших відділів УПА Сергій Качинський.

Тут біля оржівських хуторів згодом - у 12 лютого 1944 року - внаслідок спецоперації НКВС загинув перший командир УПА Дмитро Клячківський - Клим Савур.

Колківська повстанська республіка була чи не єдиним унікальним явищем у часи війни, коли на звільненій від нацистів території на майже дві тисячі кілометрів завирувало мирне життя, що мало всі ознаки маленької держави.

Мапа території Колківської республіки на території Рівненщини та Волині

Попри діяльність усіх необхідних цивільних установ, вражають факти, коли селяни збирали врожай під охороною відділів УПА, коли землю колгоспну ділили для себе, коли проходила учительська конференція і з жовтня 1943 року був наказ УПА про початок навчального року.

Ще живий один із авторів посібника для початкових шкіл "Українознавство" - Степан Семенюк, який розповідає як друкували його у сусідньому селі Старосілля.

Республіку свободи у Колках знищували одночасно з різних боків - нацисти і червоні "визволителі". Колки 4 листопада 1943 року нацисти спалили, а творців "республіки" потім, коли прийшла Червона армія, розстріляли або вислали у радянські концтабори.

Мужність учасників бою відділів УПА з багаточисельними внутрішніми військами НКВС у Гурбах на Рівненщині вражає масштабністю і героїзмом як повстанців, так і мирного населення. Найбільша битва УПА попри значні втрати завершилася тактичною перемогою, оскільки відділи УПА змогли вирватися з мертвого кільця оточення, де проти одного повстанця було семеро енкавеесівців.

Мапа гурбенського бою УПА проти військ НКВС

Цей бій засвідчив ще один важливий історичний факт: на зміну коричневих окупантів прийшли червоні, які розгорнули масові репресії проти населення західноукраїнських земель.

Волинь вважають колискою Української повстанської армії, бо саме тут у найважчі для України роки Другої світової війни народ у лавах УПА піднявся на боротьбу за свободу. У той час, окрім самих борців за волю, ніхто не вірив, що буде Україна.

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.