У старовинному Рівному влаштовували ялинки для бідноти й ділилися облаткою

Багаторічне перебування Рівного у складі Речі Посполитої позначилося не лише на чисельності польської громади у місті, а й на вкоріненні серед містян певних католицьких звичаїв і традицій. Зокрема й притаманних найдивовижнішому і найулюбленішому святу — Різдву. Про те, як прихожани католицької віри відзначали Святвечір у давнину, можемо дізнатися з тодішніх рівненських газет,  архівних матеріалів, що дійшли до наших часів, та спогадів старожилів.

Облатка на Вігілію 

За перших власників Рівного, князів Несвицьких, Рівне було православним. Католики з’явилися за князювання Беати Острозької. З часом чисельність католицької громади міста зростала. За архівними даними, наприклад, якщо на початку ХІХ століття налічувалося близько 800 прихожан-католиків, то уже в 1938 році їх було понад 8 тисяч 500 осіб. Католики ревно дотримувалися традицій віри. А одним із найулюбленіших свят було Різдво.

Свята вечеря за польським католицьким звичаєм називається Вігілією й відзначається увечері 24 грудня, коли сходить перша зірка. Святковий стіл мають прикрашати 12 пісних страв. Одним із найбільших смаколиків, як й у православних, була кутя, заправлена медом, горіхами та родзинками. Хвилюючим кульмінаційним моментом свята був старовинний польський ритуал — ділитися облаткою.

Торгова школа на вулиці Пілсудського (сучасна Чорновола, будинок зруйновано в роки війни), в актовій залі якої влаштовували благочинні різдвяні свята для нужденних

Облаткою поляки називають пісний борошняний виріб, щось на кшталт православної проскурки. Він мав вигляд тонкого, випеченого з тіста листочка круглої або прямокутної форми з релігійними католицькими символами або тисненим зображенням на різдвяну тематику. У давнину облатки випікали різнокольоровими, гарно декорували. Утім, вигляд облатки залежав від можливостей родини. Найбідніші нерідко не могли собі дозволити й найпростішу випічку. 

На Святвечір, зібравшись за столом, родина читала уривок з Євангелія, усі молилися перед початком трапези. А потім глава сім'ї, виголосивши усім різдвяні побажання, запрошував рідних ділитися облатками. Присутні відламували один в одного шматочки ритуальної випічки, при цьому промовляючи вітання з побажаннями. Облатки ще називають католицьким різдвяним хлібом. А традицію ділитися ним напередодні Різдва шанують і донині. Адже це, як вважають католики, є виразом примирення та любові, прощення образ, символом величності Різдва. Звісно, попередньо облатки освячували у храмах під час чотиритижневого посту. 

Різдвяним хлібом прихожани ділилися з нужденними

Гарна традиція займатися доброчинністю була притаманна рівнянам й у давні часи. Саме тому бідні та нужденні мешканці міста не почувалися кинутими напризволяще. Особливо напередодні таких величних свят як Різдво. Рівняни-поляки влаштовували, зокрема, благодійні обіди при храмах, з гостинцями навідували хворих та немічних удома.

Будинок польського солдата у військовому містечку (сучасний будинок офіцерів), де у 30-і роки ХХ ст. військові влаштовували ялинки для дітей бідноти

Як відомо, у Рівному на початку ХХ століття діяло два костели — Святого Антонія та Святого Юзефа. Прихожани цих храмів збирали пожертви аби доправити до сиротинців, притулку для бездомних та роздати міській бідноті. Ділилися з ними й різдвяним хлібом — облаткою. На початку 30-х років, коли збудували гарнізонний костел Святих Петра і Павла, прихожани й цього храму долучилися до облаштування різдвяних свят для тих, чиє фінансове становище не дозволяло цього робити. Як розповідають старожили міста, для випікання різдвяної облатки для бідноти зносили до котроїсь з домівок борошно та інші необхідні продукти й потім кілька господинь разом виготовляли святковий хліб, щоб потім роздати його нужденним.    

“Боже древко” та “балики костюмовані” 

Під час різдвяних свят католицька громада Рівного особливо опікувалася дітьми міської бідноти, мешканцями сиротинців. Прихожани прагнули, щоб Різдво прийшло до кожного маленького рівнянина, позбавленого батьківської опіки, та до тих, чиї батьки фінансово неспроможні влаштувати своїм дітям свято.

Каплиця Святого Юзефа на вул. Легіонів (сучасна Дорошенка), яка до побудови костелу Святого Антонія слугувала рівненським католикам єдиним храмом,  знесена після війни радянською владою

З газетних публікацій 20-30-х років (газети “Волинь”, “Ехо Волинське”) минулого століття дізнаємося про свято ялинки для дітей бідноти “Боже Древко”. На святі дітлахи отримували подарунки та солодощі. Для наймолодших організовували щось на кшталт сучасних новорічних ранків - “балики костюмовані”. Щоправда, учасники цих “баликів” нерідко були вбрані у діряві черевики та прані-перепрані одежини. Утім, святкова атмосфера, гарно прикрашена ялинка та подарунки робили свою справу — діти отримували неабияку втіху. 

Костел Святого Антонія, якому після багатьох перебудов облаштовано органний зал філармонії 

Різдвяні ялинки та благодійні обіди влаштовували дітям та дорослим і польські вояки, чий гарнізон розміщувався у Рівному. Гарнізонний духовий оркестр 45-го полку кінних стрільців здійснював музичний супровід новорічно-різдвяних розваг. 

Опікувалися організацією святкувань для нужденних і громадські організації, зокрема, “Стрілецький Союз”. У приміщенні тодішнього кінотеатру “Ампір” (відомий сучасникам як кінотеатр “Партизан”, який знесли кілька років тому) ця громадська організація влаштовувала новорічно-різдвяні бали для незаможних рівнян. Зазвичай відвідували їх і керівники міста, щоб продемонструвати своє піклування про усі верстви населення.     

Гарнізонний костел Святих Петра і Павла, зведений на початку 30-х років ХХ ст.

Писала рівненська преса й про ялинки для бідних, які влаштовувала на власні кошти Торгова школа, яку містяни називали “гандлювка”. Зокрема про одне таке свято, у якому брали участь понад сорок дітей міської бідноти, писала “Волинь” у січні 1932 року. Після розваг та ігор дітям роздавали взуття, солодощі, а потім запросили до смачної вечері.

Після православного Різдва естафету благодійності, розпочату католиками, підхоплювали й православні українці. Починаючи з 7-го січня, після православного Різдва, організовували й спільні ялинки для дітей католиків і православних.

Світлана Калько, спеціально для сайту "ВСЕ"

Коментарі

от,згадай недоноска, Богом ображеного-відразу вилізе:((очевидно,що на фунфирь бояришника, нещасне,перед святом заробляє:))як, брагою йому тут помазано, глисту смердючому:))

рука кремля ? чому СБУ бездіє ??!! чому не займається цими глистами. Москалі наших дітей учать, а потім дивужмося що з них виростають тупі ледарі і наркомани! Вимагаю щоб терміново було відправлено спецзагін СБУ в тил ворога метою знищення всіх ольгінських глистів. Полювання почалося!! Ой, щось у сраці засвербіло ... мабуть черговий московський глист. Тупішої нації ніж українці не зкстрічав, і лайно в коментах тому підтвердження.

Опубліковано Микола Орлов Нед, 27/12/2015 - 16:56 IP 213.251.182.110 Опубліковано Левко Пон, 28/12/2015 - 00:55 IP 213.251.182.115 Опубліковано Тадек Пон, 28/12/2015 - 17:47 IP 213.251.182.115
Опубліковано Киевлянин Нед, 27/12/2015 - 16:50 IP 213.251.182.110 Ще,ця смердюча кагебістська глиста може підписуватись вчителем...тому,відповідати цьому платному козломордому вишкребку-собі нерви псувати:))Будьте щасливі земляки,з прийдешніми святами,і не звертайте увагу на абортивний матеріал:))

шановна громадо, годі чубитися та влаштовувати у коментах Майдан. Загальнообраний президент України Петро Порошенко вже вибачився від імені народу у кнесеті Ізраїлю за злочини українців проти євреїв. Скоро очікується його поїздка до Польщі за черговим візитом, в програмі виступ у сеймі, польска громадськість також очікує на вибачання президента за злочини українців проти поляків, власне від цього залежить доля кредиту і відповідно доля української економіки. Думаю пан Порошенко прийме мудре рішення і не дасть впасти економіці України.

Думаю "західні історики" - це передусім польські. Чомусь наші сусіди дуже гнівно реагують на дії УПА і скромно мовчать про діяльність АК на Волині. І шановні, тим  українцям коотрі загинули від куль і ножів бійців Армії крайової всеодно кому вони були союзниками.

У тій війні ангелів не було. Поляки убивали українців, а українці поляків. Це була бійня спровокована німцями і власних інтересах. До речі, всі говорять що українці служили в поліцаях. Так, з 1941 по 1942 саме так і було. А от після 1942, коли українці пішли в ліси, пооліцаями стали поляки. І коли говориться про "німецькі каральні загони", котрі палили українські села, найчастіше мова йде саме про польських поліцаїв. Так наприклад було в селі Новотав-Дальній, Рівненського району. Село спалили польський загін поліції в якому з німців, був тільки його командир. А люди врятувались у лісі, який донині місцеві жителі називають "бандерівським".

Війна - жорстка штука, її не можна провести в білих рукавичках. 

Яких саме західних історики? Я б сам хотів ознайомитись з їхніми працями. Однак перейдемо до іншого: "УПА посіпаки фашистської Німеччини". Відразу видно що ваші преславуті "західні історики" скоріш за все щось напутали. Все ж таки фашистів у Німеччині ніколи не були, ну той і годі, не буду до слів придиратися. Ще я хочу знати відколи це УПА "було суб'єктом звинувачення на Нюрнберзькому трибуналі" - знову ці "західні історики".
Те, що ви далі написали - це просто без коментарів. Вам напевне до психіатра звернутися необхідно.

шановний Кривошеєв. Почитайте західних істориків і вам відкриється багато цікавого. А зараз особисто для Вас короткий лікбез. Армія Крайова на відміну від УПА підпорядковувалася аліатським (союзницьким) військам з центром у Лондоні. На відміну від УПА вона не була суб'єктом звинувачення на Нюрнберзькому трибуналі як посіпаки фашисьткої Німеччини. Відплатні акції проти Українців за Бугом робили головним чином поляки з кресів, т.е. не місцеві поляки з якими українці там жили роками разом, а ті поляки що їм вдалося вижити під час Волинскої Різні і вони втекли за Буг і там мстили за своїх загиблих родичів. Кров 200 000 волинських поляків ніколи не дасть Україні можливості стати частиною ЄС. Ваше місце в мордорі у складі Расєї... ваші брати менталльно і релігійно вам ближчі.

УПА у нас білі і пухнасті. і писати проти нічого не можна. де ви бачили? треба тільки казати нехєрню, алеж це було і знаємо не з книг і газет, незабувайте шо є живі очевидці. люди таке пережили а ви накидайтеся один на одного але вже огтогиділо упа-упа

Нащо ви пишете всяку хєрню? Щоб розпалювати міжнаціональну ворожнечу?

Так, це саме ті поляки, котрі потім в загонах "Армії Крайової" різали тих, кого колись підгодовували...

це ті поляки підгодовували бідних яких потім УПА вирізало? ну дааа.. "гнобителі" українського народу заради цього вартувало влаштовувати Волинську Різню.

Сторінки

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.