Пам'ятай про Крути: за 98 років обличчя окупанта не змінилося?

Гортаючи сторінки підручника з історії, дуже легко провести паралель між подіями сучасності та тими, що відбулися у нашій державі майже 100 років тому. Як і тоді, Україна у вогні та сльозах втрачає найкращих синів свого народу. У 1918 році під Крутами 300 молодих хлопців стали на захист власної держави і віддали за неї життя. Взявши в руки зброю, юнаки хоробро захищали свою землю. Сьогодні ж українці знову змушені боротися за Батьківщину зі зброєю в руках. Зовсім юні хлопці та дорослі чоловіки вирушають на жорстоку і несправедливу війну, часто - добровільно, аби захистити свою державу,  родину від російських окупантів.

Історія має здатність повторюватися. Проте ми пам'ятаємо про Героїв, які поклали душу і тіло за Україну. До Дня пам'яті Героїв Крут пригадаємо, як це було та чому важливо пам'ятати про цей день.

 

Нерівний бій між студентами та п'ятитисячною більшовицькою армією

29 січня українська громадськість відзначає День пам’яті героїв Крут. 98 років тому молоді захисники Української Народної Республіки власною кров’ю вписали нову героїчну сторінку в історію українського визвольного руху.

На рубежі 1917-1918 рр. розгорнулася інтервенція російсько-більшовицьких військ в Україну. Керівництво УНР мусило вислати проти неї переважну частину своїх військ. Тоді ж було створено загін із числа добровольців (студенти, гімназисти), який було направлено для зміцнення оборони залізничної станції Крути під Ніжином.

29 січня 1918 року ця молодь під тиском переважаючих сил російських більшовиків опинилася у центрі бою без належної підтримки, але не відступила.

300 оборонців Крутів полягли смертю хоробрих. Нечисленні полонені були закатовані. Дивом врятувалися одиниці з числа добровольців. Цей подвиг став символом героїзму української молоді у боротьбі за незалежну Україну.

300 курсантів військової школи, студентів і гімназистів прийняли на полі нерівний бій із майже 5-тисячною більшовицькою армією, рішуче відстоюючи право українського народу жити у власній державі.

Бій тривав лише п'ять годин. У полон було захоплено і потім розстріляно 28 юнаків. Ціною свого життя юні герої зупинили наступ ворога на два дні.

Тіла загиблих героїв були перевезені до Києва і поховані на Аскольдовій могилі – старовинному кладовищі на Дніпровському схилі.

Фото, яке прийнято вважати за знімок перепоховання загиблих під Крутами студентів

Від часу відновлення державної незалежності України у 1991 році щороку біля цієї могили, а також на місці бою під Крутами 29 січня відбуваються заходи пам’яті.

Офіційно День пам’яті героїв Крут почали відзначати після того, як 29 січня 2007 року Президент України Віктор Ющенко підписав Указ «Про вшанування пам’яті героїв Крут».

 

 

Очевидці: "Бій під Крутами - це були перші хвилі відродження нації"

«Вже світанки нашої державности швидко вернули нас до дійсности, не даючи часу до радощів, - покликом нести все на вівтар молодої, вже загроженої ворогом держави. І несли старші громадяни, заможні і незаможні, свої лепти й дари на національний фонд, а молоді готові були без застановлення віддати й життє. То були ті перші святі хвилі відродження нації, які наступають по тяжкому національному гніту». 

«Небагато нас було, яким удалось відступити до потягу. Багато загинуло в бою, особливо на правому відтинку, а на лівому при відступі. До ворожого полону захоплено дві групи: перша складалася з тих, що не змогли продертися крізь вороже коло, друга з відступивши на станцію. Переказували, що вони атакували ворога і в тій атаці дехто загинув; решту звірськи розстріляно невдовзі по битві. Селянам заборонили ховати тіла замордованих». 

(Л.Л. «Спогади про бій під Крутами»)

«Така вже історична доля України, що вона, починаючи від славних запорожців, які гострими козацькими шаблями завзято боронили рідний край від напасників, аж до останнього часу в боротьбі добуває своє право на волю і незалежність; така її доля… Але щастя її в тому, думалось мені, що ніколи не переводились на Вкраїні вірні сини-лицарі, які в найтяжчі часи безправ’я та рабства високо держали прапор визволення, не спиняючись навіть перед тим, щоб життя віддати за свою убогу матір - Україну. Ми були часткою тих вірних синів і тому ми поїхали». 

«Який настрій був під час битви? Була все та ж певність у неминучості свого рішення, свідомість своїх обов’язків перед своєю совістю, і ця певність і свідомість була причиною того, що не страшні були ні свист куль, ні розриви смертоносних шрапнелі…»

( Іван ШАРИЙ, «Січовики під Крутами»)

Джерело: http://incognita.day.kiev.ua/

Що означає бій під Крутами для тих, хто зараз перебуває у зоні АТО та воюює за Україну?

Журналіст, громадський активіст, який зараз перебуває у зоні АТО, Тарас Давидюк:

 - Битва під Крутами - це символ незламності українського  духу. Можна перефразувати вислів, що Нація існує доти, доки є люди, готові за неї вбивати ворогів-окупантів. Це  був черговий етап боротьби нашого народу за Самостійну  Україну. І підняли цей прапор боротьби юнаки-  добровольці. Зараз, коли ми знову воюємо з Московською  імперією, як і майже сто років тому, першими до оборони  України стали добровольці. Боротьба триває, і тільки від нас  залежать її результати. Тож тільки перемогою над  російськими окупантами і побудовою потужної Української  держави ми гідно вшануємо пам’ять героїв Крут та всіх  борців за Україну.

 

 

 

 

 

 

 

Активіст Євромайдану, студент НУВГП, який зараз є командиром 2 взводу батальйону "Свята Марія", Максим Савич:

 - Безумовно, це велике свято, наші предки, об'єднавши сили,  здобули на той час свободу і незалежність, за яку ми  боремось і в наш час. Можна проводити багато паралелей,  той самий ворог, така ж мета, більшість бійців під Крутами  були студентами, я також вирушав на фронт добровільно, і  будучи студентом. Вічна пам'ять і слава Героям Крут!

 

 

Сьогодні в усіх містах та селах вшановують Героїв Крут, проводять уроки для дітей та вшанувують загиблих смолоскипною ходою і покладанням квітів. І в кожній промові звучать слова про сучасних Героїв.

Дослідники ж бою розповідають про те, що для них означає цей день.

Голова Здолбунівської РДА Сергій Кондрачук побував на місці бою:

 - У Здолбунові до Дня пам’яті Героїв Крут вже традиційно  відбувається смолоскипова хода. Не стане виключенням і  цей рік. І хоч організатори заходу щороку змінюються, суть  акції залишається незмінною: засвідчити повагу та вдячність  тій молоді, яка десятки років тому під Крутами стала на  захист Української Держави від окупанта. Чому саме  смолоскипи, вогонь? Бо життя має дві форми: гниття і горіння.  Державу матимемо лише тоді, коли кожен українець  обиратиме другу форму… У 2007 році ми з друзями взяли участь у заходах до Дня подвигу крутянців безпосередньо на місці бою. Участь у тих заходах також брав Президент Ющенко, було багато людей з усієї України, військових реконструкторів. Пригадую, як дорогою, безпосередньо перед Крутами, ми зупинилися в одному селі. До того я, мабуть, ще жодного разу не був по іншу сторону Дніпра. Побачене мене здивувало, було враження, що я у якомусь фільмі про "совєтський союз". Ми ж із другом були у мазепинках. Зайшли до якогось місцевого магазину, а як вийшли, то на автобусній зупинці зібралося трохи людей. Вони дивились на нас, на наші головні убори, з круглими очима і відкритими ротами. І тут один наш побратим, побачивши погляди оточуючих, гордо промовив: «Десятки років вас лякали, що вони прийдуть, і от вони прийшли!»… Ми ледь не попадали зо сміху.

станція Крути, 2007 рік; смолоскипова хода

вулицями Здолбунова, 2013 рік

Сьогодні ми згадуємо мужніх юнаків, яких жорстоко вбили вороги, та розуміємо, що таке війна, не лише із книжок. Маємо надію, що війна скоро скінчиться і наші хлопці повернуться додому, до своїх дітей, дружин, матерів.

Ключові слова: 

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.