На Рівненщині вшанували загиблих українських вояків

На Гурби я приїжджаю щороку ось уже ціле десятиріччя. З цим місцем багато чого пов’язує. І не лише з огляду на частинку нашої історії – тут багато важливого і особистого. Сюди я приводжу своїх дітей і сподіваюсь, що колись вони приводитимуть своїх. Хоча ні, не сподіваюсь, а точно знаю. Особливо після того, як цьогоріч старша донька, якій всього десять років, сама взяла на Гурби квіти. А приїхавши сюди, пішла і розклала їх на плитах Пантеону загиблим воякам. По одній квіточці до кожної таблички…

Цю статтю я пишу не зараз, за своїм комп’ютером. Вона була написана там, на Гурбах – в голові, у думках. Тепер же я просто трансформую їх у літери. Ці думки різні, можливо, навіть суперечливі. Але мені здається, вони мають право бути прочитані вами.

Тут, на Гурбах, своєрідний центр єднання Рівненщини. Судіть самі - до створення всього, що є в урочищі Гурби, долучились майже всі керівники області.

Завдяки покійному Василю Червонію про Гурби почули, тут з’явився монастир. За часів керівництва областю Віктора Матчука тут з’явився Пантеон і реконструкція криївки. Вона сьогодні стала музеєм і приваблює туристів. Навіть "регіонал" Василь Берташ долучився до будівництва церкви.

Віктор Кривун

А ще було багато інших людей, котрі доклали зусиль, щоб Гурби розвивались. Як, наприклад, екс-депутат Рівненської облради Віктор Кривун. Чи журналіст і історик Олег Тищенко, котрий присвятив багато років вивченню Гурбенського бою та заснував пам’ятну нагороду "Гурбенський щит".

Журналіст та історик Олег Тищенко

Кілька років тому статтю про Гурби я назвав "На могилах повстанців знову стріляли". Тоді мова йшла про реконструкцію частини Гурбенського бою учасниками історичних клубів. З початком російсько-української війни на Донбасі у тутешніх лісах тихо. Ті хлопці, які, перевдягнувшись у форму УПА чи НКВС, розігрували бій 1944 року,  були вже у формі Національної гвардії, полку "Азов" і інших підрозділів української армії і воювали в реальних боях.

Керівник КП "Управління майновим комплексом" Рівненської обласної ради Валентин Кирилюк та депутат Рівненської облради Алла Черній

Цьогоріч на Гурбах нарешті не стало партійних прапорів. Без них тут вільніше дихається. Щоправда, один мій співрозмовник каже, що це лише тому, що немає виборів у найближчій перспективі. Сподіваюсь, він помиляється, і це місце політики більше не використовуватимуть просто як трибуну для піару.

Завітав на Гурби й новий голова Рівненської облдержадміністрації Олексій Муляренко в компанії голови Здолбунівської райдержадміністрації Сергія Кондрачука та одного з голів облради Олександра Корнійчука

Попри те, що партійних прапорів не було, самих політиків вистачало. І це теж, мені здається, добрий знак. Якщо вони їдуть сюди не для промов і піару, а з якихось інших мотивів, то, може, для них ще не все втрачено.

Нардеп Юрій Вознюк про щось розмовляв із екс-нардепом Віктором Матчуком та керівником Офісу форм на Рівненщині Русланом Сивим

Тут же можна було побачити депутата Рівненської райради Юрія Супрунюка та екс-депутата Рівненської облради Юрія Сосюка

Депутати Рівненської облради Сергій Свисталюк та Оксана Лозова

А ще я побачив на Гурбах три різні покоління. Старого, можливо, останнього живого учасника бою, ветерана УПА. Він тихо і спокійно сидів, як живе нагадування про ту війну, яка перемолола мільйони українців. Війну, у якій їм, молодим солдатам, довелось воювати проти всіх, розуміючи, що шансів на перемогу немає. Але боролись і перемогли. Хай через десятки років.

Інше покоління - родом із Радянського Союзу. Так, це покоління у вишиванках і співає патріотичних пісень. Але за своєю суттю все ж "совкове". Спосіб мислення, ставлення до світу сформоване в СРСР. І вишиванка не здатна це змінити.

І нове покоління. Народжене вже у незалежній Україні. Вони приїжджають на Гурби мотоциклами, машинами, велосипедами. Вдягнуті у джинси і футболки, інколи з пірсингом і тату. Їхній патріотизм не вимірюється вишиванкою – він у них всередині. Вони ним живуть.

Цьогоріч на Гурбах бачив байкарську компанію. Вони якось не вписувались у загальний фон натовпу, який у тих же вишиванках стояв біля церкви. Спочатку подумав, що хлопці, мабуть, помилково сюди потрапили. Але потім зрозумів помилковість такого припущення. Зрозумів, коли побачив, як хлопець у мотокомбінезоні з шоломом в руці підійшов до могили, перехрестився і мовчки простояв над нею кілька хвилин. Тоді подумав: "Щоб бути патріотом своєї країни, цьому хлопцю не потрібно вдягати вишиванку".

Народний депутат Олександр Дехтярчук (в центрі)

Зрозумійте мене правильно. Я жодним чином не хочу образити нікого. Це не більше, ніж ілюстрація того, що Україна розвивається та змінюється.

В нашій історії є багато підказок. У тому далекому 1944 році кілька тисяч повстанців дали бій черговим окупантам, які прийшли в Україну. Але не змогли їх зупинити. Рівно через 70 років, у 2014-му, їхні нащадки змогли зупинити ворога. Значить той урок, який дала нам історія у минулому столітті, ми засвоїли. Принаймні, мені так здається.

На завершення хотів би лише згадати ієромонаха Нифонта. На жаль, цьогоріч на Гурбах його не побачив. Кажуть, перевели до іншого монастиря. Отець Нифонт, можливо, не найкращий священик… Як сказав мій друг після знайомства з ним: "Він не схожий на монаха. Виконроб, політик і хороший чоловік, але не монах". Хай би як там не було, але саме наполегливість та впертість Нифонта зробили Гурби такими, якими ми їх бачимо зараз.

Вже їдучи дорогою з Гурб, по радіо зазвучала пісня "Лицарський хрест". Можливо, випадково, але так вчасно…

Коментарі

А якби ти, Льоша, їздив туди не раз в рік, щоб «поручкатися» з нашими так званими політиками, то ти б побачив зовсім інші Гурби, якими вони стали після зняття Отця Нифонта. Це Гурби де : «праведні» монахи вирощують свиней, розпивають спиртні напої, так доглядають святиню (Джерело Святої Варвари), що пити воду з нього неможливо. Фото докази, які були зроблені особисто мною місяць тому я тобі скину на електронку.

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.