На Рівненщині відзначать 70-річчя створення антибільшовицького блоку

Першого грудня, в селі Будераж, Здолбунівського району відбудеться конференція присвячена 70 річниці проведення на Рівненщині Конференції поневолених народів. Захід відбуватиметься на базі Будеразької загальноосвітньої школи, в староріч будівлі якої й відбулась історична подія.

Участь у конференції візьмуть вчителі історії загальноосвітніх шкіл Здолбунівщини, студенти ВНЗ Рівненщини, представники громадських організацій.

План проведення:

12:00 - відкриття та освячення пам’ятного знаку до 70-річчя проведення Першої конференції поневолених народів Східної Європи та Азії.

14:00 - науково-практична конференція «Національно-визвольний рух на Здолбунівщині в 40-50 роках ХХ століття». До 70-річчя проведення Першої конференції поневолених народів Східної Європи та Азії.

 

За довідками звертатися за телефоном: 067 403 14 36 (Сергій Кондрачук).

Історична довідка:

У 1943 році у керівництва УПА та ОУН зароджується ідея об'єднатися в боротьбі проти спільного ворога з іншими націоналістичними силами на території СРСР.

У червні 1943 командування УПА звертається до представників народів Туркестану, Уралу, Поволжя та Сибіру із закликом вступати в контакти з УПА, переходити зі зброєю в руках на її бік і піднімати «спільну боротьбу з імперіалістичними хижаками» — Москвою і Берліном, які "сперечаються між собою про те, кому з них Вас грабувати". На думку керівництва УПА, саме зараз, коли протиборчі сторони максимально ослаблені, «наступає період національних революцій», який «народи Європи і Азії повинні використовувати для вигнання імперіалістів зі своїх територій і відновлення національних самостійних держав».

21-22 листопада 1943 за ініціативою ОУН на Рівненщині в умовах найсуворішої конспірації проводиться Конференція поневолених народів Сходу Європи і Азії, на яку зібралися члени УПА — 39 представників 13 народів, «поневолених радянською імперією» — 6 грузинів, 6 азербайджанців, 5 узбеків, 4 вірменина, 4 татарина, 2 білоруси, 2 осетини, казах, черкес, кабардинець, чуваш, башкир і 5 українців — представників керівництва УПА—ОУН: член Бюро Головного Проводу ОУН Ростислав Волошин, член Головного Проводу ОУН Яків Бусел , референт пропаганди крайового проводу ОУН ПівдСУЗ (Південно-східних українських земель) у Дніпропетровську Омелян Логуш, перший головнокомандувач УПА Дмитро Клячківський і діяч ОУН Катерина Мешко.

Крім офіційних делегатів на Конференцію прибув також головнокомандувач УПА Роман Шухевич. Головував на Конференції - Ростислав Волошин.

До останнього часу вважалося, що місцем проведення Конференції стало село Будераж в Здолбунівському районі Рівненщини, на території, контрольованій відділами УПА під командуванням Петра Олійника («Енея»). 

Проте не так давно завідувач відділу "Інститут дослідів Волині" Рівненського обласного краєзнавчого музею Ігор МАРЧУК у своїй статті “Чи була у Будеражі перша конференція поневолених народів Східної Європи та Азії?” висловив припущення, що цей захід відбувся не у Будеражі, а в селі Ілляшівка (Ляшівка) Острозького району. То де ж насправді відбулася конференція, наслідком якої стало створення Антибільшовицького блоку народів? Можливо, відповідь на це питання буде знайдено 1 грудня 2013 року у с. Будераж.

Коментарі

Кулл. Мало хто знає...нам би фільми знімати про таке...

Там склад виступаючих досить пристойний. Вся інфо- - на сайті Гурбівського монастиря
http://gurby-monastyr.org.ua/2013-11-15/u-buderazhi-vidbudetsya-naukovo-...

І шо тут такого що ця стаття червоним?

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.