Рівненському музею працівники СБУ передали старовинні ікони та стародруки

22 листопада Служба безпеки України передала Рівненському обласному краєзнавчому музею ікони, стародруки релігійної тематики та старовинні монети різних епох.

Начальник слідчого відділу УСБУ полковник юстиції Олег Ілючок зазначив:

- Сьогодні є можливість показати одну із сторін багатогранної діяльності співробітників нашого Управління, завдяки роботі яких, вдалось попередити контрабандне вивезення за межі України даних культурних цінностей. Оцінити загальну вартість вилучених історичних цінностей дуже важко, оскільки окремі з них є безцінними і особливо приємно, що цінності, які за задумом контрабандистів мали бути вивезені за кордон і залишитись у приватних колекціях, повертаються до людей, до українського народу.

Усі старожитності були конфісковані у дохід держави за матеріалами трьох кримінальних проваджень, які розслідували слідчі УСБУ в Рівненській області протягом 2012-2013 року за фактами контрабанди вчиненими громадянами України, які намагалися переправити їх через державний кордон до Республіки Білорусь.

Згідно з рішеннями судів осіб, які перевозили їх з приховуванням від митного контролю, було визнано винними за ч.2 ст.15 та ч.1 ст.201 (замах на контрабанду) Кримінального кодексу України, вилучені старожитності обернено в дохід держави, стосовно двох осіб призначено покарання у вигляді позбавлення волі на термін до 5 та 3,5 років, відповідно, із встановленням іспитових термінів, а третього правопорушника оштрафовано.

Загалом музею передано: чотири ікони, які є народним іконописом початку ХХ сторіччя, три стародруки релігійної тематики, видані друкарнею Києво-Печерської Лаври у 1889 році та друкарнею Почаївської Лаври у 1896 році та чотири старовинні монети – срібна римська монета ІІ ст. н.е., срібна монета періоду Золотої Орди, мідна візантійська монета ІХ ст., а також монета Боспорського царства.

Зокрема, особливий історичний інтерес представляє книга Івана Огієнка "Українська культура: Коротка історія культурного життя українського народу", видана у 1918 році.

Книга "Українська культура" написана церковним діячем, видатним вченим зі світовим ім’ям, праці якого з історії української культури, мови і церкви, і нині не втратили свого наукового значення. Під час революції коли у Києві було сформовано Центральну раду, тоді Івана Огієнка було призначено викладачем історії української мови в Університеті св. Володимира, в цей самий час він отримує професорську ступінь, та очолює кафедру української мови та літератури. У 1917-1918 роках він відіграє значну роль в українізації вищих навчальних закладів, шкільництва. "Українська культура" була надруковану 1918 році.

Для її написання було використано курси лекцій прочитаних Іваном Огієнком в Українському народному університеті. Видання ілюстроване малюнками і портретами українських культурних діячів. Ця книга фактично підготувала основу для подальших культурологічних досліджень вітчизняних вчених. Концептуально учений виходив з того, що українська культура почала формуватись з глибокої давнини, перебуваючи на перехресті багатьох культурних впливів. В книзі створено цілісний образ національної культури, до формування якого великих зусиль доклала Українська Православна Церква. На сьогодні перше видання книги 1918 р. є надзвичайно рідкісним.

Працівники краєзнавчого музею подякували Службі безпеки України за збереження культурної спадщини та примноження музейних фондів країни. Про це повідомляє прес-група УСБУ в Рівненській області.

Ключові слова: 

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.