У Рівному відновили унікальну технологію фотографування ХІX cт.

У Рівному відбувся майстер-клас по фотомистецтву "Фото без комп’ютера" у фотостудії "У фарватері істин" за участі київського фотографа Ярослава Голубчика та рівненського фотохудожника Олександра Харвата.

Вчорашній майстер-клас під назвою "Фото без комп’ютера" проводив Ярослав Голубчик. Спеціаліст розповів про свою історію знайомства із фотокамерами типу ФКД (фотокамерою дорожньою) та специфікою її роботи та зйомки. Також впродовж зустрічі провів майстер-клас зі зйомки студійних портретів камерою ФКД  від негатива розміром 18х24 см до ручного друку на папері по технології ХІХ ст.

- Випадково потрапив на неофіційну зустріч із своїми колегами, де один мій товариш привіз із собою камеру ФКД розміром 30х40 см. Її розміри були досить великі – займала майже все багажне відділення джипу. Але не дивлячись на такі немаленькі габарити зроблені нею знімки були неймовірними, - розпочав майстер-клас Ярослав Голубчик. - Не менш цікавою була і процедура проявлення фотографій із ФКД. З того моменту я серйозно захопився такого роду фотомистецтвом.

Після цієї зустрічі із друзями Ярослав придбав для себе камеру ФКД розміром 18х24 см, на основі якої і проводився майстер-клас для рівненських фотографів:

- Усі фото знімаються на рентгенівську плівку. По-перше дана плівка за своєю вартістю є доступною (її можна придбати у любій аптеці чи травмпункті), по-друге вона дає досить специфічне зображення, оскільки розрахована зйомку кісток, тобто має високу чутливість до синього світла, по третє її вартість не є дорогою у грошовому сенсі – в районі 12 гривень за один кадр.

При зйомці на камеру типу ФКД варто уважно враховувати розподілення світа у тому місті де відбувається зйомка оскільки ISO чутливості камери може бути зовсім різною.

- Не дивлячись на дивакуватий зовнішній вигляд камери, їх все ж використовують. Є певні види зйомок, які не дозволяють зробити правильні кадри звичайною технікою, включаючи і сучасні «дзеркалки» із широким спектром оптики (до прикладу є зйомки де повинні бути різкими передній та задній план тощо). Але разом із тим ФКД камери є громіздкими та у дечому зовсім незручними: ми не можемо перезаряджати плівку за денних умов і т.д., - передає свій досвід київський спеціаліст для рівненських фотографів.

Під час подій пригадали і Рівненський музей, точніше його фотографію де зображений царський полк із 1300 осіб:

- Коли працівники музею просканували фото та збільшили останню на комп’ютері всі були вражені тим, що можна було на кожній зображеній людині роздивитись ордени, пачку цигарок у руках тощо. Це із врахуванням того, що розмір зображення людини на фотографії – всього кілька міліметрів.

Пригадали і сучасний зарубіжний досвід роботи камерою ФКД:

- У Германії один фотограф творив сайт, на якому висвітлює свої роботи зроблені на камері типу ФКД по процесу «Мокрого колодію», тобто це процес коли поливають пластину спочатку мокрим колодієм потім її обробляють нітратом срібла і доки останнє не висохло роблять знімок. На таке задоволення і є свій прайс-лист за кадр розміром 18х24 см: 1 кадр – 150 євро, 2 кадри – 140 євро тощо.

Для того, щоб краще зорієнтуватись ходом проведення майстер-класу по зйомці форматною камерою типу ФКД 18х24см. і контактного друку методом ціанотипії, для читачів пропонується схематичний план питань обговорення та короткий фото звіт:

1 . Пристрій форматної камери. Основні відмінності від класичних фотоапаратів. Призначення подвижок та зміщень оптики.

2 . Оптика і затвори для форматних камер. Поняття криючої здатності об'єктива. Монокль, теорія, розрахунок, виготовлення.

3 . Практичні прийоми роботи з форматною камерою. Наводка на різкість при зйомці моноклем.

4 . Особливості зйомки на рентгенівську плівку. Зарядка фото пластин у касети. Зйомка на фотопапір. Теорія позитивного процесу при зйомці на фотопапір.

5 . Зйомка портрету на форматну камеру в студії.

6 . Проявка негативів, сушка, архівне зберігання.

7 . Оцифровка отриманих негативів . Форматний «сканер» з підручних матеріалів.

8 . Знайомство з процесом ціанотипії. Історія, необхідні речовини та реактиви, хімічні формули.

9 . Підготовка чутливого паперу для друку контактним методом. Нанесення емульсії.

10 . Прямий друк з негативів по процесу ціанотипії.

11. Хімічна обробка. Тонування. Практичні поради щодо зміни тону отриманих відбитків.

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.