Рівняни вшанували пам'ять Клима Савура. ФОТО

Десятки рівненських активістів та представників націоналістичних політичних сил долучилися сьогодні до вшанування пам'яті провідника УПА Дмитра Клячківського, більше відомого як Клим Савур.

Як розповів громадський активіст Сергій Свисталюк, вшанування пам'яті провідника УПА Дмитра Клячківського відбулося в урочищі Ліснічівка, що поблизу села Оржів, Рівненського району за ініціативи місцевої церковної громади. 

- Біля пам'ятного знаку в урочищі Ліснічівка зібралися десятки небайдужих активістів, громадських діячів, представників націоналістичних політичних сил, церковної громади та небайдужих місцевих жителів. Там відбулася молебінь за упокій душі Дмитра Кляячківського та виступи Олександра Музичка, Олега Ковальчука, Олексія Хахльова, місцевих істориків та громадських активістів. Також був підготовлений стенд з інформацією про життя та діяльність Дмитра Клячківського. А після виступів біля пам'ятного знаку місцеві активісти вистрелили з козацької гармати, - розповів Сергій Свисталюк.

За словами Сергія Свисталюка, активісти вже кілька років поспіль разом із тамтешньою церковною громадою організовують такі заходи. Цьогоріч допомагало у цьому і одне з місцевих підриємств. 

Як розповів активіст рівненського Майдану Олексій Хахльов, метою заходу було вшанувати пам'ять одного із героїв України, не номінальних, а по суті Клима Савура і в цей день віддати йому шану.

- А також засвідчити, що його смерть була не марною і боротьба за долю України продовжується, та завдяки таким героям сьогодні Україна незалежна і вільна. Хоча зараз перед нашою країною стоять неабиякі небезпеки та загрози. Проте, ми ще раз у цей день хочемо сказати, що боротьба таких героїв як Клим Савур, його смерть, пожертва долею та життям були не марними. І ми продовжуємо зараз цю боротьбу і робимо все від нас залежне, щоб Україна й надалі розвивалася у цьому напрямку, - зазначив Олексій Хахльов.

У свою чергу голова політради УНА-УНСО Олександр Музичко додав, що політична сила завжди долучається до таких заходів, як відбулися сьогодні. Адже українці мають пам'ятати своїх героїв, яким і був Дмитро Клячківський. 

Довідка:

Клячківський Дмитро (Клим Савур) народився у 1910 році в родині банківського службовця. Закінчив юридичний факультет Львівського університету. В 1932-1934 роках проходив термінову  службу в польській армії. Працював в різних кооперативних організаціях Галичини. Був членом Забрзської організації спортивного товариства «Сокіл», яка знаходилась під сильним впливом Організації українських націоналістів (ОУН).

В 1937 року Дмитро Клячківський був заарештований польською владою за звинуваченням в антидержавній діяльності. Втім провина, не була доведена, і його звільнили.  В 1940 році Клячківський стає членом референтури молодіжної організації ОУН, діє в підпіллі в Західній Україні. Був заарештований НКВС і на початку 1941 року засуджений до розстрілу.

Пізніше вирок був змінений на 10 років тюремного ув’язнення. Коли почалась війна, Клячківський втік з тюрми. 1941 року він був призначений обласним керівником ОУН(б) у Львові. Клячківський був одним з засновників Української повстанської армії (УПА), 1942 став її головним командиром під ім’ям Клім Савур.  З 1943 Клячківський -  голова проводу ОУН на Південно-Західній Україні, організатор партизанських загонів. Брав участь в боях проти радянських партизанських з’єднань та загонів польської Армії Крайової.  

В серпні 1943 року Р.Шухевич замінив Клячківського на посаді голови проводу, втім, останній залишався на чолі УПА до листопада 1943 року. Після закінчення війни очолив партизанські антирадянські загони на Волині. Проти Клячківського було направлено близько 5 бригад, кавалерійський полк, танковий батальйон дивізії ім. Дзержинського. У 1945 році Дмитро Клячківський загинув у бою з частинами НКВС. В 1952 році його  було посмертно нагороджено Золотим хрестом за заслуги перед ОУН з наданням  звання полковника.