На Рівненщині громада проти заводу з утилізації ртутних ламп

У Рівному розгоряється скандал навколо будівництва заводу з утилізації ртутних та енергозберігаючих ламп. Мешканці села Тинне готові «кістьми лягти» проти відкриття заводу. Тим часом депутати Рівнеради переконують київських інвесторів підшукати іншу ділянку, адже таки завод місту справді потрібен.

Скандал навколо будівництва заводу з утилізації ламп та небезпечних відходів спалахнув у Рівному в середину березня. Адже мешканці передмістя Тинне були шоковані можливим сусідством з таким підприємством. Кажуть і знати нічого не знали про громадські слухання з приводу будівництва. Розібратися у ситуації вирішила спеціальна комісія депутатів  Рівнеради. На засідання запросили керівників майбутнього підприємства, представників громади Тинного та міських посадовців.

Чи не найпершим звинуваченням на адресу інвесторів стала не публічність попередньо проведених у березні громадських слухань. Адже більшість мешканців Тинного просто не знала про них.

- Громадські слухання у березні були лише попередніми, - виправдався заступник директора ТОВ «Всеукраїнська екологічна компанія» Артем Остапюк. – Ми повідомляли громадськість через оголошення в газеті та оголошення. Прийшло на ті слухання 15 чоловік. Ми визнаємо, що маємо суттєві не доопрацювання в царині інформування людей про наше майбутнє підприємство. Але відкриті до діалогу і готові переконували людей.

На це депутат Рівнеради  Олександр Нестерук зауважив, що навряд чи такі слухання можна вважати легітимними.

- Ми з колегами-депутатами вже не раз мали справу з громадськими слуханнями. Адже в місті такі скандали виникали під час будівництва заправок. Тому можу сказати, що легітимними можуть бути слухання, де присутні більше 100 людей. До того ж це записано в статуті територіальної громади міста.

Однак представники громади Тинного на засіданні комісії слів та емоцій не добирали. Вони були обурені таким закулісним будівництвом.

— Для нас новина про будівництво заводу стала вибухом бомби, - обурився один з представників громади села. – Ми не були про інформовані про слухання. Натомість цієї неділі мешканців села зібралися обговорити цю проблему. Нас зібралось 180 людей – це представники третини дворів селища. Всі обурені. Адже здоров’ю наших дітей та внуків вже й так шкодить «Рівнеазот», «Волинь-цемент» та «Чорнобиль».  А тут ще під боком хочуть будувати завод для переробки шкідливих відходів. Ми кістьми ляжемо і цього не дозволимо. Ми заблокуємо таке будівництво так що краще шукайте інше безпечніше місце і ми будемо підтримувати такий завод.

Тим часом депутати поцікавилися технологією роботи нового заводу та ризиками для мешканців. Пояснити принцип роботи виробництва взявся головний інженер Шосткинського державного НДІ хімічних продуктів Андрій Полещук:

- Завод утилізуватиме люмінесцентні та ртутовмістні лампи, а також відходи лакофарбової та нафтової промисловості, друкарень. Планується також утилізація медичних реактивів, одноразових шприців, крапельниць, бинтів. У своїй технології використовуємо спеціальні установки. Вони не використовують у своїй роботі воду. А загалом всі викиди чи відходи не перевищують норм безпеки. Аналогічні заводи працюють вже в семи містах. В тому числі в Одесі, Дніпропетровську і Шостці. Там вони розташовані у місті і до їх роботи немає претензій. Крім того ми завжди формуємо ланку громадського контролю за виробництвом. Ініціативна група завжди має вільний доступ на підприємство. Крім того санітарна зона для такого підприємства 300 метрів, а у Тинному до людських осель від приміщення заводу майже 800. Тому шкоди для мешканців бути не може.  Тим паче у цьому приміщенні раніше був склад міндобрив, де й досі зберігаються старі бочки з отруйними пестицидами.

За словами Андрія Полещука завод обслугуватиме виключно Рівне та область.  В рік тут хочуть утилізовувати 300-400 тисяч енергозберігаючих ламп. Крім того інвестори готові налагодити збір ламп для утилізації та підписати відповідний меморандум з міською владою.

На засіданні комісії громадський активіст та експерт Сергій Пінчук зауважив, що у місті зараз не налагоджений збір та утизація таких шкідливих відходів, тому таке підприємство потрібне. Однак технологію, розташування та вплив на довкілля місцеві мешканці мають вивчити.

- Я на засіданні комісії присутня не тільки як депутат, а й як мешканець  Тинного. Хочу зауважити, що у Тинному поруч з заводом працюють сільськогосподарські підприємства, молочна ферма, плодорозсадник. Невідомо як на їхню роботу вплине сусідство з таким виробництвом. Можливо інвесторам варто подумати про інше місце розташування заводу на Рівненщині, - зауважила депутат Рівнеради Лариса Зелінська.

Тут же на засіданні з’ясувалось, що інвестори задумали облаштувати завод з утилізації на колишньому складі ЗСАТ «Продорозсадник». А землі, на яких він розташований,  можуть ви користуватися лише як землі сільськогосподарського призначення, - повідомив представник Держземагенства у Рівненській області. Крім того генеральним планом міста Рівне не передбачено розташування в Тинному заводу з утилізації шкідливих відходів.

- Можливо й справді інвесторами варто подумати про інше місце розташування заводу. Ситуацію з будівництвом заводу мають спільно розглянути міська рада, районна, обласна. А також Рівненська ОДА. Можна знайти компромісні варіанти, - звернувся до інвесторів голова депутатської комісії Олександр Лащук.

Головний спеціаліст відділу благоустрою управління ЖКГ Олександр Даюк, запропонував інвесторам придивитися до площадки поблизу Рівненського полігону твердих побутових відходів. Поруч вже збудований сміттєсортувальний завод

А депутати теж зауважили, що готові допомогти інвестору з пошуком іншого приміщення в промисловій зоні. А тим часом проголосували за винесення на сесію Рівнеради питання про призначення реальних громадських слухань, які мають відбуватися продовж місяця. Саме на них громада Тинного має вирішити чи бути заводу.

 

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.