Як у міністерстві призначали головного міліціонера Рівненщини: ексклюзивний репортаж

Нардепи лобісти, схвильовані кандидати, обурена громадськість – як призначали головного міліціонера Рівненщини і чим він займатиметься після призначення. Репортаж Володимира Торбіча

Підтримуємо Миколу Щирука. Кого?

Півгодини шукав вулицю Богомольця, 10 з приміщенням Міністерства внутрішніх справ. Виявилося вона не так далеко від Інститутської – вулиці, яка стала відома через те, що на ній загинуло найбільше хлопців з Небесної сотні.

Залишаються шість хвилин до домовленої зустрічі з керівником Люстраційного комітету при Кабінеті міністрів України Єгором Соболєвим в Києві під стінами Міністерства внутрішніх справ. Телефонує Катя Іванова – колишній заступник головного редактора ЧЕТВЕРТОЇ ВЛАДИ. Тепер вона працює в Києві. З її допомогою знаходжу вулицю Богомольця.

Поки говоримо з Катею по телефону бачу три знайомі постаті в костюмах. Рівненські народні депутати від «Батьківщини» Юрій Вознюк, Валентин Королюк і Микола Кучерук дружно крокують в бік Міністерства. Йду на віддалі метрів п’ять за ними.

Повертаю за депутатами на ще одну вулицю, яка вже веде до міністерства, бачу групу чоловік 20. В центрі групи український прапор. Судячи з вигляду прапора – брудний і пописаний ручкою – прапор з Майдану.

Чоловік, який пізніше назвався представником восьмої сотні Майдану, поетом і одним із засновників «Поліської січі» на Березнівщині Михайлом Берегом, розповідає щось людям, на вигляд чоловікам і жінкам переважно старшого віку з провінції.

-          Микола Щирук!

-          Як? – перепитує жінка пенсійного віку.

-          Микола Щирук. Ми підтримуємо Миколу Щирука.

Нардепи теж почули знайоме прізвище і зупинилися пішли щось переговорити з людьми, а потім разом з ними пішли до Міністерства.

Чого це на Кучерука так нападають?

Я вирвався вперед і нардепи мене вже побачили на пропускному пункті. Взнали, привіталися. Вони пройшли за депутатськими посвідченнями.

Я спочатку розгледівся, що ніде немає Єгора Соболєва, а потім показав посвідчення журналіста. Нардеп Микола Кучерук, який ще не відійшов далеко – каже охоронцю – киваючи на мене – він має бути в списках на кадрову комісію.

Микола Кучерук. Фото з архіву

Поки охоронець шукає в списках і дивиться в посвідчення, нардеп каже:

-          Та пропускайте, запишіть, що він зі мною - нардепом Кучеруком.

Так я потрапляю у двір Міністерства внутрішніх справ і йду разом з нардепами в приміщення самого міністерства.

-          А що це такий напад на Кучерука пішов? – питає Микола Кучерук.

-          Який напад?

-          Ну, ЗІК (телеканал – авт.) оце програму зробив, де мене звинувачують, що ніби я комусь два з половиною мільйони давав.

-          Не знаю, ще не бачив. Тоня (редактор новин порталу ЧЕТВЕРТА ВЛАДА – авт.)казала, що бачила і що не всі докази там такі вже однозначні.

-          Там якась людина приховано говорить – Кучерук далі.

-          Не готовий дати оцінку, бо не бачив – повторюю.

Далі нардепи йдуть в приміщення, а я намагаюся дочекатися Єгора Соболєва. По телефону сказав, що зараз підійде. Проходить хвилин 10, а трубки він не бере.

Бачу, що в приміщення заходить керівник Харківської правозахисної групи, голова Української Гельсинської спілки прав людини Євген Захаров. І прямує до ліфтів. Йду за ним. А раптом Єгор вже всередині. Питаю чи він теж на кадрову комісію.

-         Так, а ви хто?

-         Журналіст з Рівного. З Єгором Соболєвим мали зустрітися.

-         А, то Єгор там на прохідній намагається провести кількох громадських активістів, зараз він підійде.

Євген Захаров допомагає мені потрапити в залу, де вже збираються гості і сама комісія.

Перед дверима стоять з напруженими обличчями (згадав себе в студентські часи перед екзаменом) всі четверо кандидатів на посаду головного міліціонера Рівненщини. Проходжу далі.

Кімната розділена на дві частини з лівого боку стіл підковою за яким посадовці в костюмах. З правого м’які крісла на чоловік 40. Нардепи вже сидять в перших рядах. Бачу знайоме обличчя з Люстраційного комітету Рівненщини (Наталія Жданюк) та голову ОСББ з Рівного Оксану Киричук. Сідаю далі на вільний ряд.

Всі чекають Єгора Соболєва і міністра внутрішніх справ. Перемовляються, нардепи встають і вітаються за руку зі знайомими (шкодую, що не вдалося захопити фотоапарат).

Замість узгодженої думки громади – лобісти

Єгор Соболєв приходить ще з іншими представниками громадськості, зокрема з рівненськими –громадською активісткою та керівничкою Рівненського обласного відділення Української націонал-консервативної партії Лілією Москальовою, яка нещодавно демонстративно залишила Люстраційний комітет Рівненщини. Пані Москальова висловилася від себе, що вона проти всіх кандидатів.

Єгор підходить і цікавиться а хто ж з громадськості тут є і кого представляють.

Виявляється, що представники ОСББ ратують за кандидата Григорія Зарічнюка, один чоловік за Миколу Щирука (Михайло Берег – той що пояснював жінкам і чоловікам з прапором Майдану кого вони підтримують).

За Павла Алєксєєнка ратує представник громадської організації з Волині, за Сергія Максимова - нардеп Юрій Вознюк, який показав потім лист із дев’ятьма підписами представників громадських організацій. Пізніше з’ясувалося, що окрім Миколи Кучерука, Миколу Щирука підтримують Валентин Королюк, і, за словами Королюка, нардепи від Рівненщини Олег Осуховський, Віталій Чугунніков, Юрій Благодир і Микола Сорока.

– Колеги, – звертається – до представників громадськості Єгор Соболєв, – Ну ви розумієте, що це вже профанація, а не громадська думка, бо коли кожен когось лобіює, то це вже не громадська думка.

Кандидати: багато слів – мало конкретики

Коли за столом з’являється міністр МВС Арсен Аваков, починається засідання. Спочатку дають висловитись представникам громади, нардепам, а потім закликають по одному кандидатів на посаду.

Міністр просить кандидатів сказати щось про себе, а потім кадрова комісія, а за нею громадськість ставлять запитання.

Нардепи і громадянин, який лобіював Миколу Щирука, часто згадували, що саме Правий сектор проти Щирука (вочевидь, знаючи ставлення міністра до Правого сектора). Чоловік навіть договорився до того, що більше половини Люстраційного комітету – це Правий сектор.

Напередодні поїздки спілкувався з півтора десятком активних громадських діячів та журналістів з метою зібрати плюси і мінуси про цих чотирьох кандидатів.

Саме ці плюси і мінуси по кожному кандидату намагався донести кадровій колегії МВС у своїх трьох хвилинах виступу. Якщо коротко, то за співвідношенням плюсів і мінусів у розмові з громадськими активістами та журналістами у Рівному вийшла така рейтингова картина: 1) Алєксєєнко, 2) Зарічнюк, 3) Максимов 4) Щирук.

Перше місце Павла Алєксєєнка обумовлене переважно тим, що про нього на Рівненщині мало знають, бо він волинський (і не має тут корупційних зв’язків), а на Волині він пройшов громадські слухання і був рекомендований один з трьох на керівника Волинської міліції.

Павло Алєксєєнко. Фото з архіву

Але його документи кадрова комісія МВС «загубила». Також він найкраще зарекомендував себе перед Люстраційним комітетом Рівненщини.

Перед виїздом у Київ переглянув відео з Люстраційного комітету усіх чотирьох кандидатів. Але перед міністром і кадровою колегією кандидати трималися не так бадьоро як перед люстраційним комітетом.

А промова Павла Алєксєєнка в міністерстві взагалі була зім’ятою і популістською, як її охарактеризував Єгор Соболєв, оскільки замість конкретики «що робитиме на цій посаді» він загально говорив про патріотизм, порядність і професіоналізм на третьому місці. Хвилювався, а тому толком не розповів навіть того, про що говорив на Люстраційному комітеті.

Інші кандидати говорили більш чітко про проблеми і завдання, перед якими стоїть головний міліціонер Рівненщини. Але всі згадували про незаконний видобуток бурштину та крадіжку лісів. Правда конкретних рецептів боротьби так і не почув.

Не виключено, що всі чотири кандидати отримають посади

Зрештою громадськість і депутатів попросили вийти, щоб колегія могла обговорити кандидатури. Єгор Соболєв пообіцяв що представники громадськості проконтролюють, щоб все було законно і без порушень.

Окрім міністра, його заступників і посадовців міністерства в кадровій комісії право голосу мають громадські діячі. Голова Люстраційного комітету при Кабміні Єгор Соболєв, редактор сайту Цензор.net Юрій Бутусов, керівник Харківської правозахисної групи Євген Захаров.

За словами Соболєва, всі громадські представники підтримали Григорія Зарічнюка. Міністерські ж підтримали Миколу Щирука. Однак міністр пообіцяв сьогодні ж зробити кадрові пропозиції ще двом кандидатам Зарічнюку та Максимову.

Микола Щирук - крайній праворуч

Водночас Микола Щирук, спілкуючись в коридорі із Павлом Алєксєєнком, домовився про зустріч і розмову з ним у Рівному. Тому не виключено, що і полковник Алєксєєнко отримає якусь посаду.

Після засідання по Рівненщині почалося інше засідання – по призначенням в Донецькій і Київській області.

Лілія Москальова запитала в Єгора Соболєва чи може з ним зустрітися поспілкуватися по Люстраційному комітету.

-          Я не знаю коли саме – аж поки не закінчаться слухання.

Та дискусія на цьому не закінчилася. Єгор Соболєв мусив пояснювати екс-представниці Рівненського громадського Люстраційного комітету, що громадськість може запропонувати кілька кандидатур, але остаточне рішення приймає Міністерство, яке й бере на себе відповідальність за роботу начальника.

16 людей з прапором так і стояли під пропускним пунктом. До них долучився Михайло Берег. Побачивши мене – розмова стихла. Підхожу запитую хто ці люди.

- З Костопільщини з Березнівщини, з Рівного, прийшли підтримати Миколу Щирука.

- А ви за Партію регіонів? – питаю.

- Ні-і-і! – обурливо і здивовано.

- А депутати регіонали Микола Сорока та Юрій Благодир теж підтримують пана Щирука, - намагаюся дізнатися чи вони поінформовані.

Люди збентежені, але на допомогу приходить їхній організатор і пояснює, що це добре, що скільки депутатів підтримує.

- А ви знаєте що начальник Костопільської районної міліції Олексій Лозян – кум Берташа і товариш Миколи Кучерука?

Після цього один чоловік почав розказувати, що знає який поганий начальник Костопільського райвідділу…

Зрештою з’ясувалося, що серед 16 людей є батько і син, чоловік і дружина. А одна пані проговорилася, що тут всі, крім одного не мають роботи.

-          Всі, крім одного, безробітні.

Частина з них приведені з Майдану.

Микола Щирук в експрес-інтервю ЧЕТВЕРТІЙ ВЛАДІ сказав, що почне з діалогу із громадськістю, зокрема створить Громадську ради при УМВС.

Микола Щирук. Фото з архіву

Він хоче, щоб туди увійшли «нормальні» (не пояснив що це означає – авт.) журналісти, представники громадськості і частина членів Люстраційного комітету. Якщо начальника міліції спробують використовувати політики – обіцяє, що звертатиметься за підтримкою до громади.

П.С. Кошти на дорогу в Київ і назад, а також на метро, для головного редактора ЧЕТВЕРТОЇ ВЛАДИ надали громадські активісти Павло АлексєвичІлля Єременко та журналіст Олексій Кривошеєв. Вони перші зголосилися скинутися на поїздку після звернення Володимира Торбіча до громадських активістів, оскільки ця поїздка відбувалася на волонтерських засадах з метою донести позицію громадськості та журналістів Рівного до кадрової комісії МВС.

Ключові слова: 

Коментарі

Отак завше,як пить, то до кума, а робить -до Наума. Брешете,все брешете. Собі брешете. Це коментар, я думаю, від Березнівських "мельниківців" .Слава звичайно, Україні,але з Балашівки, я на Майдані в Києві, не бачив нікого, окрім Думи і Берега(Миколи) яких позвав,щоб привезли мені стволи.І вони приїхали з Вороною,і вони привезли. Тепер по суті. На вибори я йшов від Сильної України, яка мене позвала від них балотуватися. А бандитська, злочинна влада "Януковича-Путіна "всунула" мені однофамільця-регіонала Прядуна Адама,який відтягнув у мене 207 голосів. Кому цікаво, я надам протокол, я не переміг у "махрового бобра" Олексієвця 145 голосів при 10 кандидатах, та при 2200 виборцях. Якщо б я пройшов у районну раду, то там "небу було б жарко", як говорять мої односельці. І на засіданні останньої сесії райради, регіонал Мельник у правдивості моїх слів пересвідчився. А псевдо діду,батьку, мені,брату,односельці присвоїли, тож приїжджі можуть у них запитати. А в 2012, я працював як політехнолог , в іншому окрузі і отримав від результату своєї роботи масу задоволення. Але одне мене потішило, що цей недолугий автор - не проти Щирука. Я не впливаю на регіон, шановний, ви перебільшуєте ,я просто з людьми. А як говорить моя мама Софія: "Біля людей і ми - люди." Не бійтесь краяни - ліс буде наш і що в лісі - теж!

Немаємо нічого проти призначення М.Щирука, але виникає запитання до так званого "представника майдану" коли він встиг перефарбуватися з ярого представника партії регіонів,за що яро агітував на виборах 2010року за В.Януковича та балотувався від партії регіонів (протеже М.Людвінчука) на місцевих вибороах до районної ради від Балашівської сільради, які з тріском програв, потім знову пробував збирати кошти з підприємців нібито на виборчу компанію партії регіонів на виборах до верховної ради в 2012 році. Ми хочемо запитати Михайла Прядуна , чому він взяв свій псевдонім "Берег" від свого брата Миколи, адже його в балашівці називають Міша Космос, і цим все сказано. А до революції гідності цей "псевдопатріот" з великим зажоволенням хизувався одягом( від бейса до трусів) які йому надала партія регіонів. шкода що такі " патріоти" сьогодні впливають на політичне життя регіону. СЛАВА УКРАЇНІ!

Слава Богу!Слава Україні!Не зовсім поділяю думку автора,а точніше, з натяжкою до правди подаєте.Але правда одна,вона є,або її немає.Якщо ви, шановний пане,подаєте матеріал, то повинні знати,що ми несемо відповідальність не тільки за слова,перед людьми,але і за думки перед Богом.В цей останній день страстної седмиці, МУШУ відреагувати.Я дуже уважно слідкую за політикою-політиками,бізнесом,життям не байдужих мені Рівненчан.Щирука М.О.,до цих пір не знав, аж поки не побував на Люстраційному комітеті на запрошення Мобіло Л.А.Мене занепокоїла сутуація коли людину,яка щиро відповідає на запитання(і це Торбич підтвердив в Києві)хочуть загнати в глухий кут,гонять як кабана на номер.Мені сподобалась у Щируку М.О манера тримати удар,ото ж я почав власне ,у людей з Костопільщини запитувати про ньго.Скажу так переважна більшість говорила як анекдоті:"Хороші менти хай пливуть в хороших домовинах,а погані в поганих".Але що всіх надихало,так це те,що Щирук не був при Помаранчевій та при злочинній владі Януковича-Путіна.І що саме Щирука бояться як вогню криміналітет,корупціонери та не чесні(не совістні)люди.Можна багато писати слів,але на мою думку необхідно живий діалог(очі в очі)краще.Тому,я пропоную обговорити(задати запитання,отримати запитання)з автором статті наживо Можна на телебаченні.Давайте дамо можливість людині попрацювати.Давайте отримаємо можливість оцінити результати його роботи,скажемо за сто днів.Своєю(нашою)підтримкою. я готовий розділити як успіхи,так і невдачі(боронь Боже).А гарячим головам скажу:-Ми в Києві, зиму не стояли-воювали.Ви беркут блокували-помогали.В нас стріляли,ми-палили.Щоб діти наші краще жили.Наразі побіжу виймати пасхи з духовки.Рекомендую для кращого знайомства зі мною переглянути на ютубі:-Михайло Берег-крик душі всієї України.Не хвилюйтеся краяни,вила,коси і ціпи в нас на поготові.Бо Бог не в силі,він у правді.А правда в людях.А люди-МИ.И.И.

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.