Світовий банк рятуватиме серця жителів Рівненщини за $ 27,5 мільйонів

Влада Рівненщини та організатори охорони здоров’я сподіваються, що участь області у проекті Світового банку "Підвищення ефективності лікування та профілактики хвороб системи кровообігу в Рівненській області" дасть можливість фахівцям поліпшити здоров’я населення краю. Адже мета проекту – вчасне виявлення захворювання, профілактика, зменшення смертності та інвалідності від хвороб системи кровообігу.

Про це йдеться на сайті обласного управління охорони здоров'я Рівненської облдержадміністрації.

Презентацію проекту в РОДА провів радник голови облдержадміністрації Василь Кашевський. Зокрема, він зазначив, що даний проект буде реалізовуватися протягом чотирьох років (2014-2017) у Володимирецькому, Дубровицькому, Зарічненському районах (1 етап); у Сарненському, Рокитнівському, Костопільському, Березнівському, Корецькому районах та м. Кузнецовськ (2 етап); у Гощанському, Острозькому, Рівненському, Здолбунівському районах та у м. Рівне (3 етап); у Млинівському, Демидівському, Дубенському, Радивилівському районах та м. Дубно (4 етап).

Вартість проекту становить 27,5 млн. доларів США, у тому числі 10% коштів – це пайова участь органів місцевого самоврядування у проекті.

Наявна первинна мережа області сьогодні недостатньо охоплює населення кваліфікованою медичною допомогою щодо профілактики та лікування хвороб системи кровообігу (ХСК). Зокрема, 145 лікарських амбулаторій (ЛА) не мають електрокардіографа та іншого обладнання для діагностики ХСК на ранніх стадіях, 76 амбулаторій не мають санітарного транспорту; 157 ЛА – портативного обладнання для діагностики ХСК на ранніх стадіях, 14 ЛА не мають водопостачання, 8 використовують пічне опалення, у 73 стан приміщення не відповідає санітарним нормам тощо.

У рамках проекту буде модернізовано мережу лікувальних закладів, а також забезпечено необхідним транспортом, медичним обладнанням. Це дасть можливість сімейному лікарю охопити медичною допомогою більше населення дільниці, збільшити кількість активних викликів, надати своєчасну допомогу на первинному рівні. Адже пізнє виявлення ХСК призводить до інвалідизації хворих, збільшує витрати на лікування тощо.

Важливим пунктом проекту є створення єдиного регіонального електронного реєстру груп ризику та хворих на ХСК. Нині медична документація ведеться на папері; щоб оформити її, лікарі витрачають багато часу. Завдяки Реєстру всі заклади первинного, вторинного та третинного рівнів будуть об’єднані в єдину інформаційну мережу. Координувати цю роботу буде обласний центр обробки даних, що функціонуватиме на базі обласного інформаційно-аналітичного центру медстатистики.

Для медиків, як лікарів, так і медсестер, будуть організовані тренінги із залученням найкращих вітчизняних фахівців, які пройшли відповідну професійну підготовку. Очікується створення системи мотивації за якість роботи сімейних лікарів.

Завдяки діяльності «гарячої лінії» можна буде отримати зворотний зв’язок з населенням області. Вона повинна забезпечити народний контроль за тим, наскільки якісно лікарі здійснюють медичний супровід осіб з числа груп ризику ХСК та пацієнтів. Роботу "гарячої лінії" координуватиме обласний центр здоров’я.

Одним із завдань проекту Світового банку є підвищення якості надання допомоги у гострих і тяжких станах ХСК на вторинному рівні. Відповідно до проекту пацієнт у гострих станах ХСК повинен бути доставлений у клініку, яка надає вторинну допомогу впродовж двох годин. Тактика доставки пацієнта така – всі райони, що знаходяться на відстані до 100 км від Рівного, будуть оснащені реанімобілями. Тому кардіологічні бригади зможуть транспортувати хворого в серцево-судинний центр РОКЛ. В районах, які розміщені від Рівного на відстані понад 100 км, пацієнт у гострих випадках ХСК буде доставлений у відділення кардіореанімації Сарненської ЦРЛ. Після проведення тромболізисної терапії та стабілізації стану пацієнт може бути відправлений в РОКЛ. У цьому закладі працюють досвідчені фахівці, впроваджено європейські методики надання допомоги. Проте назріла необхідність у придбанні нового ангіографічного комплексу, який розширить діапазон медичної допомоги. У рамках проекту планують придбати низку іншого сучасного обладнання для РОКЛ.

Що стосується ліків та виробів медичного призначення, то у рамках проекту у другий рік передбачена їхня закупівля на суму 150 тисяч доларів США. Вже в наступні роки працюватиме регіональна програма з лікування ХСК, яка буде розроблена за підтримки координаційного комітету з питань впровадження проекту та затверджена на сесії обласної ради. Джерело надходження коштів – обласний бюджет.

Як зазначив заступник начальника обласного управління охорони здоров'я Василь Височанський, реалізація проекту триватиме під постійним моніторингом Світового банку, з боку фахівців управління проектом, а також обласного управління охорони здоров’я.

Довідково:

У Рівненській області зареєстровано 600 тис. хворих із серцево-судинними захворюваннями, з яких кожен другий страждає на гіпертонічну хворобу, кожен третій - на стенокардію. Також реєструють близько 1000 випадків інфаркту міокарда, понад 2500 гострих порушень мозкового кровообігу, 50 тисяч хворих на ішемічну хворобу серця. Щороку серцево-судинна патологія зумовлює майже дві третини усіх випадків смерті та третину причин інвалідності. За останні 10 років поширеність хвороб системи кровообігу в Рівненській області зросла більш ніж удвічі. 

Ключові слова: 

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.