Половина рівнян не з’являється до військкоматів

Третя черга мобілізації. Це те, чим нині зайняті військкомати. Це програма їхніх дій на найближчі 45 діб. Призивають військовозобов’язаних і техніку до військових частин для доукомплектування та приведення їх до штатів відповідно до вимог військового часу. В учбових підрозділах цих частин, пояснив журналістам військовий комісар обласного військового комісаріату полковник Дмитро Оксенюк, буде проводитися підготовка новобранців, після якої їх відправлятимуть у частини спочатку для бойового злагодження, а потім, кажучи мовою військових, для виконання завдань за призначенням.

Військові планують, що за рахунок третьої черги буде нарощено бо­йовий склад військових угруповань – особливо в зоні АТО; створено систему поповнення некомплекту особового складу та заміщення тих втрат, які в ньому сталися; а також забезпечено посилення державного кордону та нарощення сил територіальної самооборони.

Причому, якщо раніше новобранці після призову виконували тільки військові завдання, то тепер їх також спрямовуватимуть для відновлення руйнацій: знищених мостів, доріг, залізничних колій, розмінування виробничих об’єктів, дитсадків, шкіл і всього того, що потрібно людям для мирного життя. Тому й набиратимуть спеціалістів, які можуть для такої роботи знадобитися, і формуватимуть насамперед інженерні частини.

Кого забирають?

Мобілізація охоплює ширші параметри, ніж це було на попередніх етапах. Забирають військовозобов’­язаних чоловіків до 60 років, а жінок – до 50. Не підлягають призову багатодітні тати, які мають на вихованні більше трьох дітей; люди, які мають бронь, тобто на своїй роботі незамінні в тилу; непридатні до військової служби за станом здоров’я; мами; які мають дітей до 16 років; ті чоловіки, які доглядають непрацездатних чле­нів сім’ї; народні депутати; студенти й аспіранти денної форми навчання.

Всі мобілізовані обов’язково проходитимуть медо­гляди, щоб не було таких промахів, як у попередні рази, коли нездорових новобранців доводилося повертати додому вже з передової.

Є проблеми з оповіщенням і явкою військовозобов’язаних до військкоматів. Оскільки реєстрація за місцем проживання в останні роки перестала бути обов’язковою вимогою, а інститут паспортистів у жеках практично загубили (до того ж деякі жеки взагалі ліквідували, укрупнили чи вичленили з них ОСББ), то в Рівному приблизно половина військовозобов’язаних просто не з’являється до військкоматів. У селах цей показник кращий: там військові комісари не можуть дочекатися 20 відсотків призовників, і це пояснюється переважно тим, що чоловіки призовного віку на заробітках, далеко від дому.

Військовий комісар Дмитро Оксенюк попросив звернутися до тих мобілізованих, які не повідомили військкомати про зміну місця проживання: отримали вони повістку чи ні, треба обов’язково прибути до військкомату. А ті військовозобов’язані, хто перебуває у відрядженнях чи на відпочинку, мають прислати до військкомату телеграми. Якщо вони тільки збираються в дорогу, повинні повідомити про це тим більше. «Аби потім не доводилося притягувати їх чи до адміністративної, чи до кримінальної відповідальності», – попередив комісар.

Про хабарі

Дмитро Оксенюк чув плітки про те, що у військкоматах беруть хабарі за відмазку від армії. Суми називають різні – від 200 до 500 доларів. Він вважає, що йдеться не про працівників військкоматів, а про «рішал», які крутяться поруч із пунктами збору чи біля медичних установ, де відбуваються медогляди. Комісар попросив будь-яку інформацію з цього приводу повідомляти чи особисто йому, чи до правоохоронних органів.

Тим часом обласне управління міліції вже повідомило про запротокольований факт, коли за відстрочку від служби в армії з хлопця вимагали хабар. Із таким повідомленням звернулась до рівненських правоохоронців 41-річна жителька Зарічненського району Жанна. Жінка стверджує, що з її сина лікар обласної лікарні, який є членом медичної обласної військової призовної комісії, вимагав 300 доларів США за підготовку епікризів та висновків, необхідних для звільнення від служби в армії. Відомості за цим фактом внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Працівники сектора оперативних розробок управління державної служби боротьби з еконо­мічними злочинами в ході проведених слідчих дій задокументували факт вимагання та одержання лікарем неправомірної вигоди в сумі 4 000 гривень за складання дослідження стану здоров’я призовника, потрібного для відстрочки від служби в армії.

– Кримінальне провадження відкрили за частиною 3 статті 368 Кримінального кодексу України (одержання неправомірної вигоди службовою особою, яка займає відповідальне становище), санкція якої передбачає позбавлення волі на строк від п’яти до десяти років із позбавленням права обіймати певні посади строком на три роки, – повідомив начальник управ­ління державної служби боротьби з економічними злочинами УМВС Віталій Дума.

Рівень відповідальності

Людина, яка, отримавши повістку, не з’явилась до призовної дільниці, несе відповідальність: адміністративну чи кримінальну. Сьогодні, коли відбувається збір та оповіщення, йдеться про перший рівень відповідальності. Коли ж новобранець не з’явиться по повістці на мобілізацію вже для зарахування в команду, повідомив нашому кореспондентові військовий прокурор Ростислав Пошивак, це – кримінал. «Не треба плекати ілюзій, – зауважив прокурор, – що коли я повістку в руки не беру, то відповідальності не несу». Вже сьогодні прокуратура розслідує справи, коли посадові особи органів місцевого самоврядування намагались вручити призовникам повістки, а ті їх просто не захотіли взяти. Відповідальність за ухилення від мобілізації – аналогічна тій, яка передбачена за дезертирство, повідомив прокурор. І це тягне від двох до п’яти років позбавлення волі.

Ось такі серйозні речі ми довідались, поспілкувавшись із військовими. Що ж, на війні, як на війні. Нехай навіть цю війну називають АТО. Та якщо на ній гинуть люди, то й діяти доводиться за законами військового часу.

Людмила МОШНЯГА, "7 днів"

 

Ключові слова: 

Коментарі

При этом он добавил, что не понимает, почему снабжением блокированной группировки у границы занимаются фактически волонтёры, а отчёты подаёт оборонное ведомство. "Вы не понимаете, что это не будет спускаться вам с рук бесконечно? Признаюсь, у меня у самого иногда возникают мысли, а точно ли те, кто по одну линию фронта с нами, за Украину? Точно? А я вот сомневаюсь", – считает командир батальона "Донбасс".

"Половина рівнян не з’являється до військкоматів"-і,правильно роблять,бо за що воювати???за Стірол- Фірташа,за Метінвест-рудого татарського вилупка,за Конті-кагтавого Ьоруха,за парашний Лисичанський НПЗ,чи за військові дивіденди Бєні????і де ворог???в польових штабах,так названої АТО,чи владних кабінетах Києва ????до речі,за неявку до військомату-максимум адмінвідповідальність...бо в нас не має війни,і військового стану,а просто-поліцейська операція.От ,нехай мусорки навчені,пси цепні будь-якого режиму,з цим і розгрібаються.А не сільським хлопцям,яких виловлють і відсилають ,як гарматне м"ясо,а потім тисячами в братських могилах бульдозерами загрібають..в кращому випадку...

За законами військового часу наших можновладців пора позбавляти чесно награбованого.Для потреб армії.

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.