Про подвиги Героя України - рівнянина Ігоря Гордійчука

Серед прикладів видатної військової доблесті і відваги, які проявляють українці у війні з Росією, оборона Савур-Могили займає особливе місце. Це одна з найбільш відчайдушних операцій, яку провели Збройні сили України. 

Головний редактор "Цензор.НЕТ" Юрій Бутусов пише у Фейсбуці про невідомих героїв війни за незалежність України: 

Висота 277 Савур-Могила стала знаменитою під час Другої світової війни - вона була ключовою позицією німецької оборони на "Міус-фронті", при її штурмі загинуло в повному складі кілька радянських дивізій. Висота зберегла своє стратегічне значення і під час російсько-української війни. Прямий огляд в ясну погоду - до 40 кілометрів, а стовпи пилу від руху військових колон дозволяють виявляти противника на ще більшу дистанцію. Саме після заняття Савур-Могили та облаштування там наглядового поста російські артилерійські коректувальники зуміли фактично заблокувати всі пересування на дорогах і відрізати від постачання 24-у, 72-у механізовані і 79-у аеромобільну бригади в секторі "Д".

Виведення військ було можливим тільки в разі захоплення Савур-Могили. Висота мала стратегічне значення для всієї ситуації на прикордонній ділянці фронту, і кращі загони російських і кавказьких найманців "ДНР" були кинуті на її оборону. Вони діяли за потужної вогневої підтримки російської артилерії, яка безкарно била по нашим військам з території РФ - висота знаходиться в зоні ураження. Висота прикривалася російською ППО - російські винищувачі патрулювали вздовж кордону, і 24 липня збили над Савур-Могилою два українських штурмовика Су-25.

Для забезпечення захоплення висоти українське командування вперше в війні застосувало найпотужніший засіб вогневого ураження на озброєнні ЗСУ - 28 липня по висоті був нанесений удар двома оперативно-тактичними ракетами "Точка-У" 19-ї ракетної бригади. 

Підрозділи 51-ї механізованої, 25-ї повітряно-десантної та 95-ї аеромобільної бригад 28 липня зав'язали бої із захоплення висоти, але тільки 3 серпня нарешті повністю відбили висоту у російських найманців. Противник бився за висоту відчайдушно, і сил не щадив.

Однак утримати висоту було вкрай складно. На верхівці гори було всього кілька невеликих укриттів. А російська артилерія вела масований обстріл висоти і прицільно за допомогою безпілотників била по укриттях. Українські підрозділи займали гору, але втриматися під шквальним обстрілом було неймовірно важко. Село Петрівське біля підніжжя Савур-Могили було зайнято нашими підрозділами, але сама гора раз за разом покидалась - постійний шквальний вогонь російської артилерії чергувався з атаками загонів російських і кавказьких найманців. Російські танки, снайпери, гранатометники били прямою наводкою.

Але командування антитерористичної операції прийняло рішення утримувати висоту - річ у тому, що російські колони на південному фронті знаходилися в полі зору спостерігачів з Савур-Могили, і наносити їм вогневе ураження було можливо, тільки якщо вершина знаходиться в наших руках. 

Командувач антитерористичної операції Віктор Муженко прийняв рішення: висоту взяти під контроль будь-якою ціною. Забезпечити постійне спостереження і коригування артвогню по російським колонам в прикордонному районі, які проривалися. Для виконання цього завдання був потрібен незвичайний командир, який залишиться в живих, який зуміє мотивувати бійців і організувати оборону і коригування вогню в смертельно небезпечних умовах, при величезній перевазі противника у вогневих засобах. І особисто Муженко прийняв рішення направити на Савур-Могилу командира, який був у нього в штабі і якому він абсолютно довіряв. Цією людиною був полковник Ігор Гордійчук. 

Учасник багатьох бойових спецоперацій на фронті був відомий багатьом в АТО як позивний "Сумрак". 
Я поспілкувався з його товаришами по службі і бойовими товаришами, ознайомився з деякими матеріалами його біографії і бойової роботи. 

Гордійчук Ігор Володимирович народився 12 листопада 1972 року. 

Отримавши завдання від командувача АТО, Гордійчук не вагався, а відразу приступив до підготовки для виконання бойового завдання. Часу було небагато. Сил - теж. 

Один із друзів Гордійчука, авторитетний командир спецназу, полковник К. сказав: "Важко підібрати слова, щоб в належній мірі оцінити вчинок Гордійчука та його групи. Ігор прекрасно розумів, що це квиток в один кінець. І шансів не повернутися з цього завдання значно більше, ніж шансів вижити. Там було смертельно небезпечно. Але він як військова людина розумів ключове значення Савур-Могили, і знав, що цей наказ необхідно виконати. "Сумраку" надійшов наказ тримати оборону Савур-Могили за будь-яку ціну ". 

12 серпня розвідники Гордійчука у складі 14 осіб з групи спеціального призначення "Крим" прорвалися на Савур-Могилу, взяли під контроль спостережний пункт на верхівці, і приступили до виконання бойового завдання - коригуванні артвогню. 

Як зазначив один із наших українських військових високопосадовців П. : "Робота Гордійчука була результативною і здійснювала великий вплив на всю ситуацію на південному фланзі фронту. По виявленим колонам бойової техніки, які незаконно вдиралися на територію України, багаторазово наносилися удари артилерією". Ефективність ударів розвідка оцінювала дуже високо. У нас не було в тому районі безпілотників, а російська ППО не дозволяла застосовувати авіацію. Дії групи Гордійчука замінювали ескадрилью розвідувальних літаків. Але наші літаки збивали - а ось Гордійчука з Савур-Могили збити не вдалося нікому ". 

Ворог миттєво оцінив загрозу, яку з'явилась. Для знищення українського загону були залучені великі сили російської артилерії і загони російських найманців з бронетехнікою. Постійними шквальними артнальотами ворога була виведена з ладу апаратура зв'язку. Гордійчук продовжив коригування вогню по телефону. Зв'язок працював дуже погано, але в деяких точках гори можна було передавати дані по звичайному мобільнику.

Невеликий загін українських військ - зведена батальйонно-тактична група 51-ї механізованої бригади чисельністю як звичайна рота займала село Петрівське біля підніжжя Савур-Могили, але їх сил вистачало тільки для оборони та прикриття машин постачання, які іноді проривалися на Савур-Могилу. У Петрівському було джерело води.

Група Гордійчука перебувало під постійним вогнем важкої артилерії, і майже щодня піхота ворога штурмувала вершину.

Укриття рятували життя, але від близьких розривів бійці отримували поранення і особливо сильні контузії, які виводили людей з ладу. Гордійчук також неодноразово був контужений, але позиції не кидав, тільки іноді він відключався в бліндажі, але потім відновлювався. 

Денні штурми іноді відбивалися за допомогою артилерійської підтримки, але нерідко тільки за допомогою стрілецької зброї і гранатометів. Найманці зробили також шість спроб захопити Савур-Могилу вночі. Захисники вершини витримали безліч боїв на ближній дистанції. Завдяки грамотно організованій обороні і рівню індивідуальної підготовки захисники несли мінімальні втрати. 

Один із товаришів по службі Гордійчука полковник В. згадує: "Ми розуміли, наскільки відчайдушним було становище на Савур-Могилі. Гордійчук просив у нас тільки боєприпаси і таблетки від головного болю - бо під постійним обстрілом артилерії всі захисники отримували різною мірою контузії. Це було неймовірно. Від 12 серпня загін Гордійчука майже без сну безперервно відбивав штурми або піддавався обстрілу важкою артилерією ".

18 серпня стало очевидно, що межа людських можливостей є навіть у цих залізних людей. Бійцям на Савур-Могилі було потрібно підкріплення - хоча б щоб трохи поспати і відпочити. Задачу провести допомогу на Савур-Могилу отримав офіцер штабу високомобільних десантних військ полковник Петро Потєхін.

Обстановка загострилася - маленьку групу українських військ в Петрівському і на висоті 277 від найближчих українських позицій до того часу відділяло понад 30 кілометрів території, контрольованій диверсійними групами ворога. Обстановка в секторі "Д" вже давно вийшла з-під контролю командування АТО, ворог мав у секторі нітрохи не менше сил і вогневих засобів. 

До того часу становище в секторі "Д" серйозно загострилося. В секторі для ведення бойових дій та прикриття кордону на фронті в 100 кілометрів залишилося кілька слабких піхотних і артилерійських підрозділів, загальною чисельністю менше тисячі військовослужбовців, включаючи тиловиків, зв'язківців і ремонтників. Більшість доріг і вузлів комунікацій не контролювалися. Савур-Могила залишалася головною ареною битви - втрата висоти позбавляла українське командування інформації про становище в секторі та можливості вогневого впливу. Поки Савур-Могила була в наших руках, маневр ворога в прикордонному районі був скутий.

Потєхін повів на Савур-Могилу групу з 8 бійців 25-й повітряно-десантної бригади. Разом з ним на допомогу Гордійчуку пішла група з 17 добровольців-розвідників зі складу 4-ї роти 42-го батальйону територіальної оборони Кіровоградської області під командуванням підполковника Олександра Мельниченка - позивний "Сокіл". Потєхін віз також нову апаратуру зв'язку. І Мельниченко, і Потєхін прекрасно розуміли, що вони прямують туди, звідки майже немає шансів повернутися. Група "Сокола" складалася з добровольців, яких командування навіть не встигло включити до складу нової частини - допомога "Сумраку" була необхідна негайно, і ті, хто зголосився йти на смертельно небезпечне завдання, пішли в бій без будь-яких папірців.

До них приєдналася група артилерійських коригувальників. На Савур-Могилу пішли тільки добровольці, яких добровільно на допомогу товаришам повели БМП 28-ї механізованої бригади і БТР 3-го полку спецназу.

Потєхін провів підкріплення на Савур-Могилу, і Гордійчук здійснив ротацію - група "Крим" пішла. Але сам полковник залишився на вершині, і продовжував виконувати бойове завдання і повідомляти інформацію про ворога. 

Під час чергового масованого штурму 19-го серпня полковник Потєхін був важко поранений, загинув десантник Кандела... Поранених евакуювали. Гордійчук з Савур-Могили не йшов. Бійці 4-ї роти 42-го батальйону Територіальної оборони Кіровоградської області під командуванням підполковника Олександра Мельниченка - позивний "Сокіл", допомогли втримати Савур-Могилу - вони теж стояли до кінця.

Десантник 25-й бригади Денис Міщенко, який захищав Савур-Могилу, згадує про те, як боролися наші воїни:

"В укриттях навколо гори, в полях навколо гори була велика кількість трупів бойовиків, знищених при відбитті атак на висоту. В околицях висоти була розкидана величезна кількість кинутого ними спорядження, зброї, боєприпасів. Під Савур-Могилою була мертва зона. Запах просто жахливий. У них не виходило нас взяти. І за це російська артилерія громила нас цілодобово. Це було пекло ". 

Боєць 4-ї роти 42-го батальйону Олег Мезенцев згадує про полковника так: 

"Вічно непосидючий, бігає. Забіжить, говорить з кимось і одночасно простягає руку, мовляв - дай води попити - так само мовчки набрав йому води, він швидко випив і знову втік. Вітаюся з ним - здоров'я бажаю! А він у відповідь весь час - привіт, братчику! З таким теплом згадую його. Одужуй, полковник!"

20-го серпня після чергового артилерійського нальоту і атаки найманців знекровлені підрозділи 51-ї бригади змушені були покинути Петрівське. Апаратура зв'язку на вершині була знову виведена з ладу, зв'язок йшов по мобільниках. Однак чергові атаки піхоти захисниками висоти були відбиті. 

З 20-го серпня прикордонний район по суті був вже зайнятий загонами російських найманців, які діють за підтримки російської артилерії. Захисники Савур-Могили перебували в повному оточенні - найближчі наші позиції були в 40 кілометрах. Однак загін українських спецназівців продовжував триматися.

Сержант Сергій Стегарь з 25-ї бригади, який також до кінця захищав Савур-Могилу, розповідає:

"Гордійчук говорив нам: ви - десантники, ви повинні стояти до кінця. Ворог наступає, всі хто бореться - всі на передовій, а в тил біжать ті, хто обісрались. Ми не повинні розраховувати на допомогу - ми зобов'язані виконувати свій обов'язок. Крутий мужик".

Вдень 23 серпня російські війська почали наступ на Південному фронті в секторі "Д". 24-го вранці "Сумрак" продовжував передачу відомостей про численні колонни російських військ, які заполонили район Савур-Могили. Але за переданими координатами наша артилерія вже не могла завдавати ударів - їй довелося відійти від Савур-Могили під ударами регулярних російських військ. 

24-го послідував черговий штурм висоти - знову били танки прямим наведенням, новий загін піхоти противника - кавказькі найманці, лізли на висоту. І знову штурм був відбитий з великими втратами для противника. 
Постійні масовані артилерійські бомбардування Савур-Могили тривали - російські війська просто засипали висоту снарядами і ракетами. 

Бійці говорили Гордійчуку, що утримання висоти в такому глибокому тилу противника, без артилерійської підтримки, недоцільно. Але "Сумрак" без наказу командувача АТО не мав наміру відступати. І групи спецпризначення "Крим", група "Сокола", група десантників 25-ї бригади продовжували виконувати бойове завдання.

Наказ на відхід з Савур-Могили надійшов ввечері 24-го серпня. До того часу стало зрозуміло, що Савур-Могила знаходиться в щільному кільці - машина 3-го полку спецпризначення, яка прорвалася, щоб врятувати поранених, була розстріляна російськими найманцями в Петрівському. Один поранений - Іван Журавльов, потрапив в полон, інших поранених найманці вбили. Загинув "Тренер" - Тимур Юлдашев, видатний український патріот з Луганська. 

Вночі "Сумрак" дав наказ на відхід з Савур-Могили. Переорана висота 277 була залишена українськими воїнами після 12 діб безперервних боїв. Всі ці 12 діб під постійним вогнем ворога полковник Гордійчук не кидав зайняту позицію, незважаючи на поранення в руку і контузію. 

"Сумрак" вів свою групу ночами. Вони йшли до найближчих позицій українських військ - це було вже оточене на той момент російськими військами під Іловайськом угрупування сектора "Б" генерала Хомчака, яке зайняло кругову оборону і відбило всі атаки російських частин.

Розвідникам вдалося таємно пройти по тилах противника близько 60 кілометрів і приєднатися до наших військ під Многопольем. Разом з усіма українськими частинами вони пішли на прорив 29-го серпня.

Згадує сержант Стегарь: 

"Ми їхали в одній вантажівці. Гордійчук був в кабіні водія. Нас обстріляли раптово, і тут же машина була накрита снарядами і мінами. Вибух стався в кузові, машина загорілася. Ми вивалилися з палаючої машини, підійти на допомогу полковнику не могли - вогонь по дорозі був неймовірної щільності, треба було відповідати. і двері кабіни відкрилася, і Гордійчук сам вибрався з машини. Він виповз до нас сам. Ми його підібрали і зробили перев'язку. Рана була страшною - було неймовірно, що чоловік сам рухався з такою раною і намагався продовжувати бій. Крупний уламок вразив потиличну частину, неприкриту каскою. Полковник намагався продовжувати командувати боєм, він навіть зривав пов'язку. Але невдовзі від втрати крові він залишився без сил. Російські десантники взяли в полон мене, Гордійчука і ще кількох бійців. Полковник був без свідомості. Нас зібрали на полі, а Гордійчука вони кинули в стороні і не дозволяли надати йому допомогу. Сказали, мовляв, цей довго не протягне. Весь день полковник лежав сам, без будь-якої допомоги і догляду, з однією тієї пов'язкою, яку ми йому одразу наклали. Потім нас повели. Коли я дізнався, що цей приголомшливий офіцер вижив, мене така гордість за нього взяла! Спасибі йому, в ці страшні дні він був для нас прикладом мужності". 

Ігоря Гордійчука, що знаходився без свідомості, доставили в лікарню Мечникова в Дніпропетровську через дві доби після поранення машина "Червоного Хреста". 

З 1 вересня - вже півтора місяця Ігор Гордійчук знаходиться в реанімації нейрохірургічного відділення. Кращі українські нейрохірурги намагаються поставити його на ноги. Але стан полковника залишається важким. 

За здоров'я "Сумрака" треба молитися.

За проявлені в боях мужність і героїзм, зразкове виконання військового обов'язку, полковник Ігор Володимирович Гордійчук представлений до вищої державної нагороди - звання Герой України. 
Представлення до звання Герой України підтримав міністр оборони Валерій Гелетей. 
Однак нагородний відділ Адміністрації президента вирішив інакше. Указом Президента України від 8 вересня 2014 полковника Гордійчука нагородили орденом Богдана Хмельницького 3-го ступеня.

Ігор Гордійчук воював нема за ордени. Відзначити його подвиг гідно необхідно не йому - необхідно всім нам. Це всій Україні треба знати і пам'ятати імена героїв, необхідно вивчати, як захищали вони нашу Батьківщину. Це історія і урок для майбутніх поколінь.

Більшість героїв оборони Савур-Могили взагалі не представлені до якихось державних нагород та військових звань.

Ключові слова: 

Коментарі

УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ № 816/2014

Про присвоєння І.Гордійчуку звання Герой України

За виняткову мужність і героїзм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі постановляю:

Присвоїти звання Герой України з врученням ордена "Золота Зірка" ГОРДІЙЧУКУ Ігорю Володимировичу - полковнику.

Президент України Петро ПОРОШЕНКО

21 жовтня 2014 року

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.