З Рівного може втекти інвестор

О 10:00 у вівторок, 11 листопада, відбулися громадські слухання щодо впровадження системи "Єдиний електронний квиток". Думки присутніх щодо впровадження системи розділилися.

Детальніше про систему ЄЕК: Єдиний квиток для Рівного: семимильними кроками до Європи чи безкоштовний сир для рівнян?

Відкрив громадське слухання міський голова Рівного Володимир Хомко. Він заявив, що для впровадження системи необхідними є 3 фактори:

 1. Експертна оцінка, щоб проаналізувати комерційну вигоду проекту та всіх пропозицій інвестора в цілому
 2. Юридично правильно оформлений договір, над чим уже зараз працюють експерти-юристи
 3. Позитивне рішення громади, для чого, власне і призначили громадські слухання

- Над оцінкою вже працюють експерти. Юристи також працюють над текстом договору. Зараз слово за громадою, тому ми і проводимо ці слухання, - заявив міський голова, якого на самому слуханні не було, оскільки він покинув його через нагальні справи.

Свої позиції представляли Віталій Миронюк та Роман Чокан. Вони також намагалися вести дискусію в конструктивному полі. Щоправда, наскільки у них це вийшло - питання риторичне.


Роман Чокан, представник "MST Global" в Рівному

Коротко нагадав про суть проекту Роман Чокан, який лобіює впровадження "Єдиного квитка" в Рівному. Коротко, як він сам аргументував, – бо всі деталі присутнім відомі.

Але присутніх було небагато - близько 80 осіб за весь час обговорень. Серед них були відомі громадські активісти, журналісти, та, власне, представники однієї із зацікавлених сторін - перевізників.


Віталій Миронюк, начальник міського управління транспорту і зв’язку

Свої аргументи щодо складнощів реалізації проекту висловив і Віталій Миронюк, начальник міського управління транспорту. Зокрема, він говорив про те, що рано чи пізно з упровадженням проекту доведеться відмовитися від кондукторів у тролейбусах, а це - робочі місця. Разом з тим, ЄЕК дозволив би уникнути потреби в кондукторах на міських маршрутних таксі, що, з іншого боку, позитивно.

Аргументи умовно можна поділити на дві категорії:

Аргументи "За" ЄЕК:

 • Чіткий пасажирооблік, який дасть повну картинку доходів перевізників
 • Облік витрат на управління транспорту та перевезення
 • Обґрунтування собівартості проїзду, оскільки в Рівному немає чіткого
 • Пілотний проект: всі витрати й менеджмент - на відповідальності інвестора
 • Нові тролейбуси – нас чекатиме оновлення технопарку Рівного
 • Це - європейстка система: просто у Європі так живуть, то чому ж ми гірші

Аргументи "Проти" ЄЕК:

 • Звільнення кондукторів - доведеться позбавити робочого місця понад 50 осіб
 • Комерційна вигода інвестора: 6% від обороту - надто дорого для міста, за думкою окремих громадян
 • Недоступність технологій деякій частині населення - мова про бабусь, які не вміють користуватись ЄЕК
 • Маса юридичних тонкощів, які зроблять інвестора монополістом у місті

Серед вказаних аргументів найбільше рівняни говорили тезами про "безкоштовний сир" та "інновації і розвиток". Конструктиву у суперечках було небагато. Особливо варто відзначити позицію Романа Чокана щодо зацікавленості інвестора:

- Корейці почекають ще місяць, а потім їм це стане нецікаво, - заявляє Чокан, виходячи з власного досвіду.

Таким чином, говорити про успішну реалізацію проекту важко.

Позиція міського голови - зрозуміла. Він зацікавлений у підконтрольних йому схемах, щоб і далі ефективно керувати містом. Адже зрозуміло, що ЄЕК дасть змогу інвестору повністю контролювати обіг коштів та раціональне обґрунтування маршрутів та кількості транспорту. Проте він не може йти всупереч чітко сформованому соціальному запиту на якісний громадський транспорт. Власне, з ресурсів у міського голови є найважливіше - він або дасть зелене світло інноваційному і технологічно складному проекту, який ризикує провалитись економічно, або ж залишиться в позиції очікування на кращі пропозиції, зберігши контроль за розподіленням квот на перевезення рівнян в громадському транспорті. Постає лише питання, чи такі пропозиції іще будуть.

Позиція інвестора - раціональна. Корейці хочуть заробити гроші, продавши рівнянам "цукерочку": працюючий готовий проект "під ключ", який може зробити життя рівнян комфортнішим, а також зробити хорошу рекламу для компанії по всій Україні. Така собі акція зі знижкою, замануха для захоплення ринку. Проте переживання з приводу "іноземного інвестора" не дають спокою частині рівнян. Зокрема тій частині, яка потенційно втрачає через "інновації, що зараз не на часі" свої гроші.

Позиція рівнян - очікувана. Насправді, в залі під час обговорення проекту було мало звичайних рівнян. Були перевізники і дещо прогресивніша частина громадських активістів, які хочуть жити "по-європейськи". Так, не всі ще розуміють, що за хороший продукт треба більше платити. Але місто колись буде до цього готовим. Як сказав один із присутніх у залі "за все треба платити, на халяву в Єропі не живуть". Крім цього, серед присутніх, а також тих рівнян, які не могли прийти на слухання, поширилася думка, що такі слухання треба проводити не в будень зранку, а хоча б ввечері, а ще краще - на вихідних.

Позиція перевізників - передбачувана. Тіньовий сектор, як стверджує одне з власних джерел, - це великі гроші в місті. Дорожчі маршрути - це десятки і сотні тисяч необкладених податками прибутків. Зокрема, за інформацією від джерела, деякі зацікавлені в прихованні своїх прибутків особи уже "почали заносити котлети" потрібним людям, щоб загальмувати процес підписання таких угод. Адже й справді: коли востаннє хтось із нас, простих рівнян, отримував у маршрутному таксі квиток? Ніхто достеменно не може сказати, скільки заробляють перевізники, а довести, що вказані в деклараціях цифри - правда, - неможливо, спираючись на приблизні та орієнтовні дані. А дехто просто не хоче говорити про це відкрито. Чіткий пасажирооблік міг би породити у податківців та прокуратури багато питань до деяких перевізників та місцевих чиновників.

Анекдот (підслухано на заході сьогодні):

- Куме, а чому це ви податків не платите?
- Так у мене кум у податковій працює!

Для роздумів над цією темою наведемо кілька повідомлень, які з'явилися в мережі після громадських слухань:

"І декілька слів про сьогоднішні громадські слухання стосовно впровадження Єдиного квитка. Перш за все, робити їх о 10-й ранку в будній день, як мінімум, помилка. Більшість на роботах. Хоча ті, хто не на роботах, ігнорують такі слухання. Потім щоб не нарікали. Тому на слуханнях добра половина залу, як я зрозумів, були перевізники. Закономірно, що все перетворилось на тупий срач, бо вони категорично проти. Основний "залізний" аргумент був про те, що безкоштовний сир буває в мишоловці. Цей аргумент був пов'язаний з тим, що корейський інвестор бере на себе всі витрати пов'язані з впровадження системи, а місто не витрачає ні копійки. Я погоджуюсь, що може бути багато нюансів, які варто одразу знати рівнян, але має бути предметна дискусія, з аргументами і фактами, а не балаган зі сторони противників єдиного квитка. Хто з моєї стрічки новин читатиме це повідомлення, прошу максимум активності в таких громадських слуханням, бо це напряму стосується якості нашого життя в Рівному!" - Тимур Тимченко, радіоведучий.

 

"Система з E-квитком може працювати, умовно, у двох варіантах:

1) Зі 100% зібраних коштів маршруткою 6% - йде компанії, що обслуговує електронний обіг коштів, решта 94% - перевізнику. Це перехідний етап, допоки врегулюють законодавство, налагодять роботу системи. Цей варіант обговорюється в Рівному, він є по-суті макетом Е-квитка.

2) Перехід до збору усіх коштів у всіх маршрутках і тролейбусах на один рахунок, відрахування з них 6% і решта коштів розподіляється в залежності від того скільки кілометрів проїхала одна одиниця громадського транспорту. Що це дасть:

 • Водії маршруток не конкурують між собою за пасажирів, обганяючи один одного, їхня мета усім разом провезти чим більшу кількість пасажирів – тобто надати найкращі послуги;
 • Не стає рибних маршрутів, тобто всі маршрути однаково прибуткові – зникає корупційна складова (а це мільйони щороку, що мають йти в розвиток);
 • Вранішні, обідні, вечірні «години пік» економічно вигідно стає випускати великогабаритні автобуси замість маршруток, де люди їдуть як «кілька в банці», людям зручно, більше людей їде, більший прибуток.
 • Водії не стоять в 2 ряди впусту збираючи пасажирів на зупинках і створюючи затор – збільшується швидкість пересування, а час це гроші;
 • Зникає нелюдська система хамління пільговикам, і приниження їх проханнями підвезти – люди будуть менш злими.
 • На ранішні, пізньовечірні і інші рейси на які зараз часто не виїжджають маршрутки, виїжджатимуть – оскільки знову ж прибуток не від кількості пасажирів за рейс, а від сумарного обігу людей.
 • Фінансові інвестиції в майбутнє – офіційний обіг коштів і можливість отримання кредитів в подальшому.
 • Основою прокладання маршруту є не найбільша прибутковість (проїзд через найбільші зупинки), а більша охопленість території – тобто зручність, доступність мешканцям міста.
 • Економія коштів мешканцями, які зараз чи в подальшому робитимуть пересадки, безкоштовна пересадка з різних маршрутів чи видів транспорту маршрутка/тролейбус.

Ось, посилання на сайт - http://ekvytok.lviv.ua/ де обговорено і до найменшої деталі розписано, як може працювати е-квиток. Є навіть африканські приклади – щоб совкові чиновники не казали, що це нереально." - Андрій Шевчук, інженер-містобудівельник.

Коментарі

Так, наші чиновники люблять їздити закордон, зокрема до Польщі та черпати "Європейський досвід", коли знайшлася нагода, наблизити наше місто до Європи то аргументи *проти* зразу знаходяться.Думаю, що бабусі і дідусі як їздили по своїх пенсійних так і далі будуть їздити, їм квиток не потрібен. Інше питання, що поламаються відпрацьовані схеми... Давайте не будемо лицимірити, хочете в Європу? То почніть хоч щось робити, щоб наблизитися до неї.

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.