РПР: Ключ реформ – децентралізація, виборча та Конституційна реформа

Більше сотні експертів, активістів, народних депутатів представників виконавчої влади, міжнародних донорів обговорили шляхи впровадження основних політичних реформ в Україні в рамках Форуму "Громадський форум "Puttingthe "U" in E. U.". Розглядаючи вибори до парламенту як новий "імпульс" для реформ, учасники форуму обговорили конкретні дії, необхідні для швидкої, прозорої та успішної реалізації пріоритетних базових політичних реформ на всій території України згідно з міжнародними стандартами та зобов'язаннями України перед Європейським Союзом, а також шляхи узгодження таких дій між різними учасниками процесу реформ.

– В Дорожній Карті РПР для нового Парламенту є вісімнадцять галузей реформування, і вже близько 80 реформаційних законопроектів готові до подання в Парламент. Разом з тим середовище експертів погоджується, що децентралізація, виборча реформа та зміни до Конституції повинні стати трампліном реформ, – зазначив у вітальному слові експерт РПР Тарас Шевченко.

Оскільки природнім першим кроком на шляху реформування держави є внесення змін до Конституції, учасники форуму обговорили ці важливі кроки під час першої панельної дискусії. Адже саме Конституція є верхівкою піраміди правових актів держави, і всі інші правові норми повинні їй відповідати.

– Для експертного середовища є очевидним, що зміни до Конституції повинні стосуватися децентралізації, реформи судової гілки влади та чіткої артикуляції системи стримувань та противаг для спільної роботи Парламенту, Кабміну та Президента. Представники влади також висловлюють готовність працювати в цьому напрямку. Разом з тим, неприпустимо, коли проекти змін до Конституції напрацьовуються в закритих групах без обговорення з представниками громадського середовища. Тут заховані великі ризики, які можуть знівелювати відкритий процес публічної дискусії, – зазначає експерт РПР, голова правління Центру Політико-Правових Реформ Ігор Коліушко.

Окремо учасники розглянули питання змін до виборчого законодавства.

– Позачергові вибори народних депутатів України переконливо засвідчили, що основні порушення виборчих прав громадян ‒ масовий підкуп виборців, політична корупція, фальсифікації результатів народного волевиявлення ‒ мають місце в одномандатних округах, що є складовою змішаної системи. Така система себе дискредитувала і потребує негайної зміни. Відкриті регіональні списки зможуть дати нову якість не лише майбутньому Парламенту, але і загалом політичним процесам в Україні, – підкреслив в своєму виступі експерт РПР директор з розвитку МГО "Інтерньюз-Україна" Євген Радченко.

Експерти погоджуються, що реформа виборчого законодавства повинна бути ухвалена в перші місяці роботи Парламенту, адже чим ближче до майбутніх виборів, тим менше буде бажання в народних обранців змінювати правила гри.

Окрема частина Форуму була присвячена конструктивній ролі молоді у розробці та реалізації політичних реформ. В рамках дискусійної панелі представники Громадського соціологічного консорціуму (Фонд "Демократичні ініціативи" ім. Ілька Кучеріва, Київський міжнародний Інститут соціології, Центр Разумкова) представили дані дослідження, яке демонструє низький рівень участі молоді у виборах.

За даними екзит-полів на парламентських виборах 2014 року голосували лише 37% молоді. Водночас, в Парламентських виборах 2006 року взяли участь 57% молоді, а під час Президентських виборів 2004 року голосували 71% представників молоді.

За додатковою інформацією просимо звертатися до прес-центру РПР (Андрій Андрушків – 096-609-59-76; Тетяна Кириленко – 050-979-35-96).

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.