У Рівному 24 грудня "народився" тролейбус замість трамваю

Двічі влада Рівного з різницею у майже 50 років намагалася запустити у місті... трамваї. Однак проекти так і залишалися на папері. Натомість, 40 років тому "під ялинку" рівнянам, від брєжнєвської епохи "застою", у Рівному з'явилися й досі продовжують трудитися на ниві пасажирських перевезень тролейбуси.

Перший тролейбус було створено у Німеччині в 1882 році. У Росії тролейбуси з'явилися лише у 1933 році. А от Рівне, перш, ніж дочекалося свого першого тролейбуса, мало усі шанси стати містом з трамвайним пасажирським рухом. Принаймні, про це цілком серйозно заявляли у різні часи представники різних влад.

За часів Польщі магістрат (тодішній самоврядний орган Рівного – авт.) вважав ідею запуску міського трамваю цілком слушною і можливою. Було навіть розроблено відповідну програму, якою передбачалося створити акціонерне товариство "Рівненський трамвай". Інвестором, висловлюючись сучасною мовою, мав стати англійський банк, з яким було попередньо домовлено про співпрацю. Трамвайний рух мали організувати на засадах концесії (тобто договору, за яким підприємство, що належить місцевому органу влади, передається у тимчасову експлуатацію іншій державі, іноземній фірмі чи приватній особі). Відтак, місто мало право викупити міську частину підприємства через 15 років за 65 відсотків витрат на його будівництво. Після 20 років – за 45 відсотків, після 25 – за 30, а після 30 років трамвайне підприємство ставало міською власністю безоплатно. Трамвай мав сполучати не лише частини міста, а й курсувати до приміських сіл, зокрема до села Шубків, що приблизно за 20 кілометрів від Рівного. Однак цим планам перешкодив прихід у 1939 році до міста Червоної Армії, а також початок Другої світової війни.

>Старий вигляд центру міста, там, де нині сквер та пам'ятник Марії Несвицькій

Черговими "трамвайними мрійниками" були представники уже влади нової незалежної України на чолі з міським головою Іваном Федівим. Репрезентований у 1991 році проект передбачав побудову у місті трамвайних колій та депо, нових доріг, мостів та транспортних розв'язок.

Тролейбус "під ялинку"

А тим часом, у період, так би мовити, між "трамвайними мріями", в епоху, яку одні називають брєжнєвським "застоєм", а інші – золотим віком, у Рівному з'явився новий вид пасажирського транспорту – тролейбус. Такий подарунок міська влада зробила рівнянам незадовго до Нового року – 24 грудня 1974 року. Тодішні очільники міста разом із партійними босами (без них тоді – нікуди) урочисто перерізали стрічку на площі Леніна перед першим рівненським тролейбусом. Щоправда, був він, як і решта машин тролейбусного парку, рівненським лише за місцем знаходження. Бо "родом" перші тролейбуси були із Чехословаччини. Утім, як і ті, в основному, що експлуатуються й нині. До слова, Рівне – чи не єдине місто в Україні, де тролейбуси марки "Шкода-9ТР" (саме ті, що були першими) возять пасажирів і дотепер.

Вид на міст, ще немає висотки Дикого, зліва від мосту ще не знесено старі будинки

Перших водіїв-тролейбусників запрошували з Полтави та Хмельницького. Але вже за рік з'явилися й власні кадри – 30 осіб, які навчалися у спецкомбінаті в Києві. На єдиний у грудні 1974 року маршрут №1 виїхало 25 тролейбусів. Довжина оборотного рейсу становила 13,1 кілометра і проходила за маршрутом: Мототрек – Курчатова – Відінська – Московська (Степана Бандери) – Кузнєцова (Княгині Ольги) – Ленінська (Соборна) – Коцюбинського – РЗВА. За три роки – у 1977 році – у місті діяло вже чотири тролейбусних маршрути.

Чотири копійки – і поїхали

Це нині нарікань на тисняву та повільний рух тролейбусів багато, а 40 років тому пасажири швидко оцінили новий вид транспорту. Адже він склав хоч якусь альтернативу міським автобусам, які рівнянам часто доводилося брати штурмом, довго очікуючи на зупинках. І коштував такий проїзд 4 копійки на противагу автобусному – за 5 копійок.

Зупинка тролейбуса "Площа Леніна" (нині майдан Незалежності), 1979 рік

Для порівняння. У найдорожчому на ті роки рівненському ресторані обід обходився у, приблизно, 10 карбованців з людини, якщо додати до нього ще й 100 грамів алкогольного напою. У міських кафе ситно пообідати без спиртного можна було за 5 карбованців. А так звані комплексні обіди обходилися у 2,5-3 карбованці. У найдешевшому закладі харчування – їдальні – можна було вкластися у один карбованець.

Зупинка тролейбуса навпроти сучасного органного залу, 1978 рік

Давно змінилася ціна на проїзд у тролейбусі. Та й самі вони нині є далеко не найкращим засобом для транспортування пасажирів. Однак на пошанування з нагоди 40-річного ювілею "рогаті" невтомні трудяги заслуговують уповні.

Світлана Калько, спеціально для сайту "ВСЕ"

Коментарі

Для справжніх поціновувачів історії Рівного:
https://www.facebook.com/anton.brynych/media_set?set=a.409331885901319.1...

Гарного всім перегляду! ))

Чудова стаття, але не зле вказати джерело і авторство фотографій: друга і четверта - автор Анатолій Вількович, третя - колекція Ааре Оландера ))

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.