Нардепи розповіли, як узаконити "клондайк" Рівненщини

Сьогодні у Рівному зібралися народні депутати, керівництво відразу трьох областей (нашої, Волинської та Житомирської) та громадські активісти, аби обговорити скандальну старательсько-корупційну «бурштинову» тему. Питання порушують вже вкотре. Щоправда, саме в такому складі – вперше. Адже проблема незаконного видобутку «сонячного каменю» актуальна для цих трьох регіонів.

Під час «круглого столу» народні депутати від Рівненщини та Житомирщини Юрій Вознюк та Борислав Розенблат презентували два законопроекти про бурштин. Їх, щоправда, профільний комітет свого часу відхилив.

- Рік тому влітку я подав цей законопроект. Однак події в Україні не дозволили вивести його на сесію Верховної Ради, - розповідає народний депутат Юрій Вознюк. - У зареєстрованому законопроекті йшлося про те, щоб вивести бурштин із переліку дорогоцінного каміння, провести інвентаризацію земель, поділити території видобутку на ділянки від 1 до 5 гектарів, провести аукціон на право оренди. Це було б одне з джерел доходів для місцевих бюджетів. Фізичні особи могли б брати в оренду ділянку до 1 гектара, юридичні – до 5 гектарів. За користування надрами платили б ренту. Однак законопроект відхилили, адже він суперечив, зокрема, земельному та податковому кодексам. Тим часом колеги подали альтернативний законопроект стосовно бурштину. І хоча його також відхилили, однак там було багато раціонального. Саме тому готовий відмовитися від поданого мною законопроекту на користь альтернативного, щоб взяти його за основу.

Тим часом Борислав Розенблат у поданому ним та групою інших нардепів законопроекті пропонував створювати кооперативні підприємства і старательські артілі. Крім того, зазначив, що готуючи законопроект, вивчав досвід Америки під час «золотої лихоманки».

- Наші області – дотаційні. І це при тому, що тут є величезні поклади бурштину. Питання в тому, чи будуть цим користуватися кримінальні клани, чи громади, - пояснює Борислав Розенблат. – У законопроекті йдеться про те, аби створювати комунальні кооперативні підприємства на території Рівненської, Житомирської, Волинської областей та розвивати новий кластер у цій сфері – старательські артілі. На цю діяльність видаватимуть дозволи. Проводитимуть аукціони щодо ділянок (а відводитимуть тільки ті площі, де точно є каміння). Тим часом значну проблему створює і нелегальне вивезення бурштину. Не секрет, що митниця нині - як решето. Щоб змінити ситуацію, біля кооперативного підприємства потрібно створювати біржу, де будуть як гравці, які хочуть купити сировину, так і ті, хто хоче її продати.

За рахунок надходжень до місцевих бюджетів від діяльності артілей, кооперативів, оренди земельних ділянок планують проводити і рекультивацію земель.

Тим часом обговорення «бурштинової» теми традиційно переросло в дискусію. Бо питання викликають і розпайовані землі, і важелі впливу на тих, хто видобуває камінь. Разом із тим  громадські активісти, зокрема, допитувалися, чи при розробці цих законопроектів хтось спілкувався зі старателями-бурштинокопачами.

Тим часом законотворці налаштовані оптимістично. Мовляв під час сьогоднішньої зустрічі планують спільно напрацювати єдиний проект закону, який візьмуть за основу.  Доки цього не буде зроблено, ніхто нікуди не поїде.  

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.