У Рівному кращий іконописець Східної Європи показав Богородицю у вишиванці. +ФОТО

Сьогодні у виставковій залі міського Будинку культури відбулося відкриття арт-проекту "Великодні мотиви". На захід завітало чимало рівнян. Кожен із цікавістю розглядав зображення Богородиці, одягненої у вишиванку. Її автор – кращий іконописець Східної Європи Юрій Нікітін. Серед присутніх була і заступник міського голови Рівного Галина Кульчинська.

- Я вражена, адже попередньо не знала, якого рівня роботи тут будуть представлені. На мій погляд, такі виставки нам потрібно проводити частіше, адже це стимулюватиме інтерес рівнян до живопису та будь-яких мистецьких проектів, - зазначає Галина Кульчинська. – Сьогоднішня тематика влучно підібрана, адже за пару днів - Великдень. І надзвичайно символічно, що саме ця виставка авторства Юрія Нікітіна відкривається у свято Благовіщення. Впевнена, що кожен, хто завітає на виставку, залишиться задоволеним.

Відкрив мистецьку подію священик. Отець Володимир привітав гостей із великим християнським святом Благовіщення та розповів про силу ікон, які зцілюють наші душі з допомогою молитви. Наголосив священнослужитель і на тому, що у такий важкий час, як зараз, варто просити миру та спасіння усім, хто зараз тримає зброю у руках, захищаючи свою країну.

Після цього усі присутні разом зі священиком помолилися перед ще однією іконою авторства Юрія Нікітіна. На останній зображена Богородиця, а також два патрони церкви - князі Федір та Василь-Костянтин Острозькі. До слова, цей образ належить студентсько-викладацькому храму в «Острозькій академії».

Представив для гостей роботи кращого іконописця Східної Європи мистецтвознавець Микола Бендюк.

- Сьогодні надзвичайно важко знайти такого художника, який  зміг би так по-особливому зображувати ту чи іншу ікону. У кожній роботі він додає нову деталь. Мабуть, із цієї причини образи, які пише художник, цікаві та не схожі на інші. Наприклад, на іконі митця, де зображена Богородиця із патронами церкви - князями Федором та Василем-Костянтином Острозьким, внизу багато червоних маків. Це не випадковість. Просто коли пан Юрій їхав до Острога, йому по дорозі зустрілося багато маків, тому він вирішив, що ці квіти будуть символічно і на іконі з князями,  - розповів мистецтвознавець Микола Бендюк. - До речі, митець у своїх роботах завжди підбирає спеціальні нові мотиви, які характерні як нашому Поліссю, так і Волині. Наприклад, зображуючи Острозьку Покрову, додав до ікони символічні яблука на траві. Він просто вміє працювати у різних техніках на різних матеріалах. Це і є його тонкою творчою особливістю.

На фото: ікона Божої Матері у вишиванці авторства Юрія Нікітіна

Роботи Юрія Нікітіна представлені у в приватних колекціях у Великобританії, Греції, Грузії, США, Німеччини та інших країнах. Будучи надзвичайно популярним не лише в Україні, а й далеко за її межами, сам іконописець залишається скромним та щирим у спілкуванні:

-  Ось, наприклад, коли немає конкретного завдання від замовника, я люблю займатися іконописом козацької доби (періоду українського барокко). Як на мене, це найвиразніший момент передачі національного духу та богослов’я. При роботі ніколи не роблю копій ікон. Намагаюся, відчувши моменти барокового іконопису, зоображати щось своє. Так, на іконі, де Богородиця зоображена у вишиванці, я домалював чорну бузину – рослину, яку найчастіше можна побачити на луках і селах західної України, - зазначив Юрій Нікітін.

За словами художника, спочатку виникло бажання написати Богородицю, яка мала б відношення до Волинського регіону. Після дослідження з'ясували, що у 19 столітті було багато зображень Діви Марії у національному одязі, але саме Волинської Богоматері не було. Тому, митцю і захотілося зообразити її в національному образі, працюючи у стилі модерну. Писав її майже тиждень, хоча перед тим перечитав багато спеціалізованої літератури та переглянув усі можливі схожі зображення, які хтось вже створив до нього.

Під час презентації своїх робіт Юрій Нікітін охоче розповідав про особливості техніки, зокрема, про його власний, стиль- живопис по шкірі, відмінності між живописом та іконописом, а також розповів цікаві випадки, які зустрічалися на творчому шляху.

Окрім презентації ікон Юрія Нікітіна, свої таланти продемонстрували і місцеві майстри декоративно-ужиткового мистецтва. Також відбувся майстер-клас із писанкарства. У такій невимушенній та теплій атмосфері і закінчилося відкриття арт-проекту "Великодні мотиви" у стінах Рівненського будинку культури. 

Нагадаємо, виставка триватиме до 24 квітня. Побачити експонати можна із понеділка по п'ятницю з 12 до 18 години. Субота та неділя - вихідні.

Коментарі

Звичайно, талант цього художника незаперечний, прекрасні роботи. Але не зрозуміло з якого переляку його названо іконописцем. Ікон, як таких, немає. Картини на релігійну тему - це так, в них художник має право зображувати світ таким, яким він його бачить. Але ікона - не картина. І у цьому відношенні мало того, що пан Юрій сам перебуває у повному нерозумінні теми, то ще й збиває з пантелику глядача. Якщо називає себе іконописцем, треба писати ікони, інакше - просто художник, і тільки так.

Потрібно уважно читати статтю, у ній написано, що малював він Волинську Богородицю у стилі модерну, тому вона не буде схожа на інші, звиклі для нас зображення Божої Матері. А виставка чудова, у Юрія Нікітіна талант, особливе бачення цього світу

Всю історію мистецтв іконописці писали святих такими як і людей які їх оточували навколо, так в негрів всі святі чорношкірі з великими носами, в азіатів зменшується прищур очей. Все це сприяло поширенню християнства і тих моральних принципів які воно несло разом зі своєю релігією. Зовсім не дивно що в уявленні волинського чи галицького художника з'являлися образи святих зі схожими людьми яких вони бачили на своїх вулицях. В українському іконописі ця традиція існує з кінця 16 століття.

а якою має бути свята?

Суща правда. Ця молодичка у вишиванці з вгодованим хлопчиком далеко не подібна на святу, а скорі це жінка або любовниця цього іконписця.

Найбільше для обману людей в пропаганді християнства зробили художники. и на замовлення і за гроші церкви вони видумували сцени з біблейського життя, ікони малюівали зі своїх жінок і коханок, а потім люд у це вірив як реальні ФАКТИ. Вся історія хроистиянства побудовавна на обмані.

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.