Рівненський аеропорт попри борги бореться за життя

Якось побувавши у Рівненському аеропорту і вникнувши в його проблеми, один з колишніх голів облдержадміністрації без найменшого натяку на жарт резюмував: «Мені простіше тут капусту посадити, ніж піднімати з колін це занедбане підприємство». Натомість нова команда менеджерів Рівненського авіапідприємства налаштована рішуче, а головне – оптимістично. Вона не збирається ні капусту вирощувати, ні буряки заготовляти. Новопризначене керівництво з неабияким ентузіазмом взялося відроджувати славу рівненської авіації.

– Як на мене, було б кричущим злочином поставити хрест на всьому, що надбано нашими попередниками, – каже в.о. директора Рівненського міжнародного аеропорту Ігор Насинюк. – Рівненський аеропорт, може, хтось цього не знає, перші літаки прийняв ще за німців у 1941 році, а після визволення Рівного від фашистських загарбників почалася його розбудова. Щоправда, нинішнього вигляду аеропорт набув на початку 70-х років минулого століття, відтоді й перетворився на одні з найпотужніших повітряних воріт Західної України. Достатньо сказати, що, наприклад, у 1991 році за один день з Рівненського аеропорту вилітало по 70 літаків. А нині за рік стільки рейсів не набереться.
– Ігорю Федоровичу, цікаво, хто нині користується послугами аеропорту?
– Окрім поодиноких вантажних літаків, обслуговуємо ще чартерні пасажирські рейси, в тому числі й авіаборти з футбольними клубами, які прилітають на гру з луцькою «Волинню». Адже Рівненський аеропорт залишився єдиним діючим на чотири області – Волинську, Тернопільську, Рівненську та Хмельницьку. До речі, Луцьке летовище торік уже використовували як бурякоприймальний полігон, де корені просихали перед транспортуванням на цукровий завод. Не краща доля світила й Рівненському аеропорту.
– Невже ситуація справді безнадійна?
– Нагальних проблем – не знаєш, з якого боку братися, – долучається до розмови перший заступник директора Рівненського міжнародного аеропорту В’ячеслав Свінтозельський. – Почнемо з того, що вкрай необхідно звести нову огорожу. Бо та, що встановлена ще в 1970 році, не відповідає нинішнім вимогам – паркан має бути висотою не менш як 2,3 метра і на півтора метра в глибину, аби унеможливити підкопи. Та це квіточки порівняно з іншими проблемами, найбільша з яких – заборгованість з обов’язкових платежів у сумі майже 14 мільйонів гривень, що накопилася з 2007 року. Через неї заблоковані всі рахунки підприємства, а відтак, не можемо викроїти 60 тисяч, щоб купити чотири нові паливні фільтри, які вже ніхто й не пам’ятає, коли востаннє мінялися. А мова йде не про заправку автомобіля, який через проблеми з пальним може просто зупинитися на дорозі, а про літак у повітрі. Не кажу вже про заборгованість із зарплати.
Днями прийшли поточні платежі, гроші з яких ми хотіли скерувати на бодай часткове погашення боргів із зарплати. Відібрали з 98 працівників 55, у яких найбільша заборгованість, щоб виплатити хоча б по 600 – 700 гривень, однак виконавча служба ці кошти арештувала. От і скажіть, як, коли людина отримує 1000 гривень зарплати, та й ту виплачують невчасно, вимагати в неї сумлінне виконання обов’язків? Як навести на підприємстві порядок? Як запросити на роботу працівників, тих же менеджерів-логістів, у яких відчувається гостра потреба? Та ми навіть пенсіонерів, а їх – 25 відсотків колективу, які звикли, що в аеропорту ніхто нічого довгий час не робить, звільнити не можемо, бо не в змозі виплатити їм заборгованість по зарплаті.
– Як тоді за таких критичних умов ви наважилися спробувати вдихнути нове життя у занедбаний аеропорт?
– Взялися, – каже В’ячеслав Петрович, – бо отримали підтримку керівництва облради, яке, своєю чергою, заручилося підтримкою уряду і Верховної Ради, що допоможуть підняти аеропорт з колін. Зокрема, пообіцяли, що посприяють у розблокуванні рахунків, а також спишуть з аеропорту заборгованість за попередні роки.
– Ситуація складна, – втручається в розмову Ігор Насинюк, – але не безнадійна, бо не втрачаю надії, що керівництво області та країни таки підійде до вирішення долі Рівненського міжнародного аеропорту всерйоз.  А для того, щоб вивести авіапідприємство з економічного цейтноту, є всі підстави та багатообіцяюча перспектива. Ну взяти хоча б одну з кращих на заході України злітно-посадкову смугу (2626 метрів довжиною, 42 метри шириною, 210 тонн навантаження на вісь), на якій добре почуваються навіть «Боїнги». Залишився кістяк колективу з досвідом, як-от майстер аеродромної служби Андрій Романуха, начальник служби авіаційної безпеки Володимир Хайнацький, інспектор з кадрів Людмила Кислиця, авіаційний технік Дмитро Помазан, комендант аеровокзалу Марія Шишукова та інші висококваліфіковані спеціалісти.
А головне – є бажання і всі шанси підняти аеропорт з колін і перетворити його на успішне підприємство. І що не менш важливо, таку ж мету перед собою ставить голова облради Михайло Кириллов.
– Ігорю Федоровичу, на чому ґрунтуються перспективи аеропорту?
– Мусимо скористатися тією ситуацією, що на чотири області залишився єдиний діючий – це Рівненський міжнародний аеропорт. Звідси й усі наші задуми, над втіленням яких уже почали працювати.
Зокрема, налагоджуємо зв’язки з туроператорами сусідніх областей щодо можливості відправки з нашого аеропорту за кордон чартерних літаків з туристами. Паралельно тривають переговори з компанією «Дніпроавіа», якій запропонували, щоб її літаки базувалися у нас, а відтак обслуговували туристичні маршрути. З огляду на те, що припинив своє функціонування Хмельницький аеропорт, ведемо перемовини про бізнес-рейси з турецькими авіаперевізниками, які раніше працювали з нашими хмельницькими колегами.
Шукаємо виходи на «Нову пошту», якій хочемо запропонувати послуги аеропорту в перевезенні вантажів із-за кордону. Вирішується питання створення митного терміналу, завдяки чому зможемо розвивати вантажне авіаперевезення. На цю послугу вже зголосилися два іноземні підприємці – з Німеччини та Кіпру. Останній, до речі, орендує у нас ангар для свого літака. Є ідея щодо відкриття в аеропорту міжнародного автовокзалу. Хочемо також налагодити співпрацю з нашим НУВГП у плані підготовки на факультеті будівництва доріг і аеропортів спеціалістів для нашого підприємства. Планів багато, і всі вони реальні. Необхідно лише, щоб влада підставила нам своє плече. Вірю, що так і буде.
Вітаю працівників Рівненського міжнародного аеропорту з професійним святом – Всесвітнім днем авіації і космонавтики, який припадає на величне православне свято Великодня. Бажаю всім здоров’я, душевної чистоти і гармонії, миру та спокою в родинних оселях. Нехай пасхальне свято стане для кожного початком нового життя – кращого і добрішого. Нехай ваші помисли будуть такими чистими, як небо, успіх таким же швидким та невпинним, як зліт авіалайнера!
Василь ГЕРУС, «7 днів»

 

Ключові слова: 

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.