Скандал навколо колишньої катівні НКВС: бізнесмени сваряться, рівняни не хочуть розважатися на кістках

Вчора у Рівному тривали словесні баталії між представниками бізнесу та рівнянами. Причина конфлікту - розміщення пам’ятної дошки на будівлі колишньої катівні НКВС, що знаходиться на вулиці Соборній. Під час громадських слухань рівняни зазначили, що не по-людськи танцювати та розважатися на кісках людей. Однак троє власників приміщення заявили, що не готові припинити свій бізнес, мовляв, не один мільйон туди вклали. Дехто навіть почав добудовувати біля своїх кафе літні майданчики.

Впродовж двох із половиною годин пенсіонери, представники громадських організацій, депутати, журналісти та власники кафе намагалися дійти консенсусу.

Розпочала слухання заступниця начальника управління освіти Рівненського міськвиконкому Катерина Сичик. За її словами, справді, у приміщенні катівні не варто розважатися, однак у той же час варто проявити людяність до тих, хто вклав гроші у розбудову двох кафе та секонд-хенду.

Так, рівняни біля мікрофону по черзі зверталися до бізнесменів, щоб ті зробили по совісті. Останні ж влаштували привселюдне обвинувачення одне одного у брехні та спробах конкурента переступити через думки людей і ще більше збагатитися.

Проблемою стало і розміщення меморіальної дошки на стіні катівні НКВС. Як розповів журналіст Олексій Бухало, досліджуючи цю тему у 2011 році, дійшов висновку, що ця дошка має знаходитися на своєму першопочатковому місці, а не з іншого боку приміщення, куди її перенесли власники кафе.

- Ми зараз маємо зрозуміти одну річ: на місці, де зараз знаходяться розважальні заклади, раніше відбувалися страшні речі – там катували людей. Ми, як свідоме покоління, маємо вшанувати їх пам’ять. І це повинна бути не лише меморіальна дошка, а й музейна кімната, - зазначив Олексій Бухало.

Підтримали журналіста і місцеві історики. Як зазначив завідувач відділом Рівненського обласного краєзнавчого музею Ігор Марчук, дошка справді знаходиться не на своєму місці, а це порушення закону. Згідно з історичними довідками, розстріли в’язнів відбувалися на території катівні, там, де зараз кафе «Шоколад», «Глобус» та супермаркет «Наш Край». Саме на цьому центральному корпусі і має бути меморіальна дошка.

З такою позицією погодився співвласник кафе-бару «Глобус» Руслан Шевчик. Він зазначив, що справді під час ремонтних робіт працівники пошкодили меморіальну дошку, тому він готовий її  відновити на центральному корпусі будівлі. Для цього  навіть розробив візуальний дизайн розміщення меморіальної таблички разом із гербом і хрестом. Однак питання в тому, на чиїй стіні вона висітиме, його чи конкурента?

В свою чергу, син власника кафе «Шоколад» Фаді Кхатер, обізвавши свого конкурента брехуном, запропонував розмістити дошку замість вивіски секонд-хенду «Каламбур».

Під час громадських слухань висловили ще одну ініціативу – розмістити біля катівні маленьку капличку в пам’ять усіх вбитих жертв. Бізнесмени таку ідею підтримали, дехто навіть готовий допомогти фінансово, але перед тим хоче розглянути кошторис.

Рівняни також запропонували закрити усі кафе і на їхньому місці побудувати швейну фабрику, мовляв, і робочі місця нові знайдуться, і ніхто на кісткам не танцюватиме. Така пропозиція не на жарт роздратувала співвласника кафе «Глобус» Сергія Наливайка.

- Я вклав у кафе не один мільйон. І що, тепер все закривати, бо там колись була в'язниця? Давайте тоді всі кафе закриємо і будуватимео швейні фабрики, - сказав підприємець.

В свою чергу, активіст УНСО Олександр Пантюхов, зчинивши сварку, залишив залу засідання і обізвав подію не громадськими слуханнями, а полем бою бізнесменів.

- Зараз ми нічого не бачимо, окрім війни між підприємцями, які переживають за свій бізнес. Та є одне «але». Місто має землю біля «Нашого краю», там і варто будувати капличку. Але цю територію хочуть викупити бізнесмени, і це неправильно. Чому ніхто не звертає на це увагу? – зазначив Олександр Пантюхов.

Висловили свою думку і депутати Рівненської міськради. Так, Олександр Лащук запропонував заборонити продавати алкоголь у двох кафе. В свою чергу, Анатолій Чугуєвець висловився за заборону будь-що добудовувати до історичної будівлі та не видавати дозвільні документи.

Після двогодинних дебатів розпочалося голосування, на якому громада вирішила:

- залишити меморіальну дошку на тому ж місці, де вона була;

- збудувати капличку в пам'ять усіх загиблих в'язнів;

- заборонити продаж алкоголю у кафе «Шоколад» та «Глобус»;

- виділити окрему кімнату під музей площею не менше 20 кв. м;

- заборонити добудову історичної будівлі.

Рівняни також запропонували перепрофілювати розважальні заклади. Для цього планують провести опитування серед населення. Наразі всі результати громадського зібрання передадуть на розгляд міській владі.

Коментарі

Розумію бізнесменів. А де були історики, і що думала влада міста, коли давали підприємцям дозвіл на кафе в тому місці? Хай тепер влада понесе відповідальність за те що дала тоді дозвіл. Матеріальну відповідальність в тому числі.
А якби там не кафе відкрили, а побудували би багатоповерхівку типу "Манхеттена"? Що, тоді, всіх звідти виганяти хто там розважається?

Закон про декомунізацію вдії, а памятник катам з НКВД що під Дубно ще на свому місці. Доречі СБУ-шники за гарною традицією його недавно впорядкували, поприбирали, квіточки висадили. Не розумію логіки патріотів, памятник Кузнецову звалили, який доречі своєю шкурою ризикував коли стріляв німецьких генералів, а памятник НКВДистам ніхто не чіпає. Боїмося? Чи на дубенщині немає нащадків 500 розстріляних вязнів тюрми ? Навіть мертві НКВДисти на українців страх наводять.

то треба було відразу там могілки зробити і тд

а зараз, найпростіше втулить туди таблицю = що там черепушки = і хай уже свідомо обирає клієнт чи хоче купувати, як я питав чи з мерців в тому секонді вроді чи хавать на кістках чи в парашу туда ходить = я в те якесь довге кафе зайшов - там в середині гарно - але якби була таблиця про кістки = пішов би відразу вниз до вишиванок

Ви подивіться скільки народу туди ходить, заставляють автомобілями пішохідну частину, автомобільну дорогу... А ви говорите, скандал... воно насправді необхідно, нажаль, декільком небайдужим... *((

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.