Як Рівному проводитимуть декомунізацію

Закон України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їх символіки» створив у суспільстві до всіх наших проблем ще один нездоровий ажіотаж, коли не паніку. Експерти стверджують, що топонімічна революція обійдеться країні в кілька мільярдів гривень, пише "7днів".

Оскільки закон поставив поза законом прапори, символи, зображення, іншу атрибутику, в яких відтворюється поєднання серпа і молота, а також п’ятикутної зірки; символіку комуністичної партії або її елементи; зображення, пам’ятники, пам’ятні знаки, написи, присвячені особам, які обіймали керівні посади в комуністичній партії починаючи з посад секретаря районного комітету і вище, то старше покоління кинулось ревізувати свій спадок, що підпадає під ці визначення. Ветерани сполошились, що в них заберуть їхні ордени. Вдівці та вдови розпереживались про долю дорогих їм могил і обелісків, на яких вони колись викарбували п’ятикутні зірки. А рівняни, не впевнені у патріотичності назв своїх вулиць, занепокоїлись, що їм доведеться міняти адреси.

За 5 років – 130 перейменувань

Таке в нашій історії вже було. Наприкінці вісімдесятих – на початку дев’яностих років минулого століття в Рівному перейменували 62 вулиці і трохи більше інших об’єктів – провулків, майданів, скверів тощо. У 1989 році комісія з питань найменування міських об’єктів склала анотовані списки кандидатів на присвоєння вулицям міста нових імен. За поданням комісії загалом перейменували 130 об’єктів міста.

Так, міська рада у 1989 році тричі (у лютому, травні та серпні) приймала рішення про найменування та перейменування загалом дванадцяти міських об’єктів, у 1991 – вісімнадцяти, у 1992 – сорока шести, у 1993-му – п’ятдесяти восьми. Саме тоді центральна вулиця Рівного з Ленінської стала Соборною, а площу Ле­ніна почали називати майданом Незалежності. Замість вулиці Правди на карті міста з’явилась вулиця Сагайдачного, Радянська стала називатись Полуботка, Революційна – О. Олеся, Свердлова – Хвильового, Щорса – Стуса, Червоноармійська – Симона Петлюри, Московська – Степана Бандери, Чкалова – Клима Савура, Якіра – Мельника, Красовського – Романа Шухевича, Юр’єва – Коновальця, 17 Вересня – Тополевою (щоправда, і з цим іменем вулиця прожила недовго, тепер вона носить ім’я Чорновола).

 Сепаратисти Пушкін з Лермонтовим

Що ж, виходить, ми у Рівному цей закон виконали наперед і достроково перейменували все, що треба було перейменувати? Чи, можливо, залишилось щось недоперейменоване?

Цими днями до редакції вже телефонували читачі, що запитували про долю вулиць Дундича, Пушкіна, Гагаріна, Макарова, Корольова, Лермонтова, Толстого, Черняка. «А Пушкін чи Лермонтов тут причому? – дивувались ми. – Вони жили задовго до тоталітарного режиму». «Ну, – відповів нам один з додзвонювачів, – це ж сепаратисти».

Щоб не вступати в пустопорожні дискусії, ми вирішили розпитати про перейменування і все, пов’язане з ним, у компетентних людей.

 Компетентно

Андрій Грещук, секретар Рівнеради, голова комісії з питань найменування міських об’єктів:

– Йдеться про символи тоталітарного режиму. По-перше, закон ще не оприлюднений, не підписаний президентом. Коли ми побачимо його остаточний варіант, тоді будемо з ним працювати. У нас діє спеціальна комісія з питань найменування і перейменування міських об’єктів.

Доручимо вивчити питання управлінню архітектури, залучимо до справи краєзнавців, можливо, істориків, громадських активістів, щоб вони з’ясували, наскільки ті люди, чиїми іменами названо рівненські вулиці, причетні до символіки тоталітаризму. Коли ж людина просто жила в той час і залишила по собі позитивний слід в історії, то жодним чином таку людину не можна вбачати як символ тоталітаризму. Я не думаю, що хтось захоче застосовувати огульний підхід. Мовляв, давайте перейменовувати все, що на чиюсь суб’єктивну думку не так названо.

Наша позиція: вивчити це питання, винести на суд громадськості, а тоді приймати рішення. Мені, наприклад, назвали у кандидати для пере­йменування вулицю Решетнікова.
Я здивований і, відверто кажучи, не знаю, про кого йдеться. Або взяти Гагаріна. Чи є він символом тоталітаризму? Ні. Це перша людина, яка полетіла в космос від держави, в якій жили всі ми, наші батьки, дідусі й бабусі. Яким чином він причетний до злочинів тоталітарного режиму? Ним гордилось усе населення Радянського Союзу, бо саме представник нашої спільної на той час держави був першовідкривачем космосу.

Закон цей на грані законності. Законодавець, прийнявши такий документ, виконував політичне замовлення. Якщо людина була нагороджена орденом Леніна, то це державна нагорода, яка існувала в ті часи. А людина, яка дожила з цією нагородою до нашого часу, хіба може вважатись символом тоталітаризму, якщо сьогодні одягне цей орден? Чи орден Жовтневої революції?

Ну а про перейменування вулиць, названих іменами російських письменників, діячів культури, говорити взагалі абсурдно. Взяти вулиці Словацького, Міцкевича – польських світочів культури, то за цією логікою їх теж треба перейменовувати. Тим часом у центрі Варшави є бульвар Шевченка. Виходить, що коли українці колись посваряться з поляками, то його треба перейменовувати? Потрібен здоровий глузд!

Людмила ВОРОНЮК, начальник відділу державної реєстрації Рівненського міськвиконкому:

– При перейменуванні вулиці потрібно обов’язково вносити зміни до установчих документів усіх юридичних осіб, які зареєстровані на вулиці, назва котрої змінюється. Це не тільки суб’єкти господарювання, а й громадські організації, органи державної влади та місцевого самоврядування, які мають статус юридичної особи. Звичайно, вносячи зміни до статуту, необхідно платити кошти, причому двічі: 60 гривень 90 копійок сьогодні коштує реєстрація змін до установчих документів і стільки ж необхідно заплатити за оприлюднення інформації (публікацію оголошення) про те, що міняється адреса.
Що стосується фізичних осіб – під­приємців, то за внесення змін, пов’язаних з перейменуванням вулиці, на якій вони зареєстровані, доведеться заплатити 20 гривень 43 копійки.

Крім внесення змін до установчих документів, юридичним особам слід виготовити нові печатки та штампи.

Наша довідка: Як повідомили редакції у ТзОВ «Автобан-поліграф», виготовлення звичайної печатки-автомата коштує 355 гривень і стільки ж у середньому обійдеться новий штамп.

Людмила ПЕТНЯК, начальник сектора у справах громадянства, міграції та реєстрації фізичних осіб Рівненського МВ УМВС:

– Абсолютно, мається на увазі фінансово, не позначиться пере­йменування вулиць на пересічних мешканцях цих вулиць. Громадянам доведеться лише, взявши паспорт і свідоцтва про народження дітей, прийти у «паспортний стіл», де наші працівники відразу в присутності відвідувача поставлять штампи і зроблять відповідні записи. При цьому не треба нічого платити. Як показує практика перейменування, наприклад вулиць Тополевої на Чорновола чи Кіквідзе на Героїв Небесної сотні, ні авралу, ні якихось проблем ця процедура не спричинює.

Сергій СЕМЕНЕЦЬ, головний архітектор міста Рівного:

– Для того, щоб якусь із вулиць міста перейменувати, потрібне рішення міської ради. Щоб умотивувати ­необхідність зміни назви, є профільна комісія. Вона повинна залучити до обговорення кожної із пропозицій громадськість, істориків, фахівців музеїв, авторитетних діячів культури. Якщо ж якусь із вулиць перейменували, то управління архітектури вносить зміни до містобудівного кадастру. Йде, власне кажучи, звичайна щоденна робота з наповнення й уточнення міської бази. Великих додаткових витрат управління або місто не несе. Таблички ж на будинках повинні поміняти власники або організації, котрі утримують будинки на своєму балансі: наприклад жеки чи ОСББ.

Марія САВИЧ, член комісії міської ради з питань найменування міських об’єктів та встановлення пам’ятних знаків і пам’ятних дощок:

– Наша комісія останнім часом працювала над проектами перейменування двох вулиць у центрі міста: Гайдара (плюс провулок Гайдара) і Чернишевського. Комісія схиляється до пропозиції Спілки офіцерів України назвати їх на честь рівненських героїв Ігоря Волошина та Олександра Борисенка. Проект має пройти громадські обговорення. Якщо з ним погодяться постійні комісії з питань архітектури, з питань депутатської етики, з питань міського господарства та екології, то тільки після того його можна буде винести на сесію.

Наша комісія приймає пропозиції і щодо найменування нових вулиць. Була, наприклад, думка назвати невеличку вулицю поблизу вулиці Макарова ім’ям рівненського архітектора, професора Орляни Кузьмич. Та переважив варіант Героїв АТО. Проект такого рішення вже винесли на розгляд депутатів.

Микола ТАРАСЮК, начальник ЖКП «Західне»:

– Ми – виконавці. То коли ухвалять депутати рішення змінити наз­ву вулиці – виконуємо. При цьому ЖКП зазнає певних витрат.

Колишні емальовані таблички, на яких окремо писали назву вулиці й окремо номери будинків, відійшли в минуле: тепер вони були б занадто дорогі. Найбільш бюджетний спосіб – нанести назву й номер спільним трафаретом. Він донедавна коштував у межах 15 гривень. Але на цілу вулицю їх може знадобитися десяток, а може, й більше. Мешканці деяких будинків уже звикли до табличок з пластмаси чи металу. Вони дорожчі, але й вигляд мають кращий. Ще жеківцям потрібно буде поміняти назви вулиць у технічних паспортах.

Найкраще нові назви надавати вулицям у новій забудові. Тому я майже завжди проти перейменувань, крім тих випадків, коли в тих назвах збереглися такі події й імена, які тепер сприймаються людьми як згадки про трагедії або антигероїв.

 

Ключові слова: 

Коментарі

А до чого тут Хальов? І якщо так цікаво то "швейцарія" належить його екс-тестю Ющенку, але це сюди аж ніяк не відноситься.

Цікаво!? А як же Хухльов-Швуйцарія? Звідки хлоп з Острога взяв гроші на побудову отелю?

цікаво памятник біля Дубно катам НКВДистам що вбили 500 вязнів дубенської тюрми у червні 1941 знесуть чи незачеплять? Думаю що браві "патріоти" всетаки засцять, всетаки памятник доглядають СБУ, цим самим падкреслюючи історичний звязок з НКВД. Нічого майдан не змінив, доки у нас на Західній Україні стоять памятники НКВД і за ними доглядає СБУ то Україна не має жодного майбутнього. Мабуть закатовані вояки УПА в могилах перевертаються від цього неподобства.

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.