У Рівному ВІЛ-інфіковані облаштували для себе кладовище, бо можуть скоро померти

Сьогодні по всій Україні сотні людей вийшли на мирні акції з вимогою, адресованою уряду, втрутитися у проблему закупівлі ліків ВІЛ-інфікованим. Для цього вони створили інсталяцію "Кладовище замість ліків", стверджуючи, що без медикаментів люди з цим діагнозом можуть незабаром померти. За їхніми словами, вже за два тижні хворим можуть припинити видавати ліки, оскільки компанія, яка займалася закупівлею медпрепаратів, подала до суду позов із вимогою до Міністерства охорони здоров’я. Причина матеріальна – хочуть, щоб міністерство виділило додаткові кошти у зв’язку із підвищенням закупівельної ціни внаслідок росту курсу долара.

Як розповіли активісти, доки суд розглядає справу, ліки закінчуються. Через два тижні минає термін, у який фірма мала б доставити ліки в Україну і в регіони в тому числі. Навіть якщо гроші на препарати перерахують сьогодні, пацієнти зможуть їх отримати аж через 42 дні, а це надто довго.

Проблема виникла ще минулого року, коли вийшла постанова Кабміну, завдяки якій Міністерство охорони здоров'я отримало можливість закуповувати препарати за стовідсотковою передоплатою у фірм-посередників, які постачають ці препарати в Україні. Так, впродовж шести місяців фірма "Вектор Фарма" повинна була надати препарати, але цього не зробила. Вона подала позов до суду на мінохоронздоров'я, так як курс долара значно зріс, і можливості закупити належну кількість ліків, вказану в договорі, немає. З цієї причини процес закупівлі препаратів значно  затягується. Через що із червня перші чотири тисячі людей з ВІЛ вже не отримають життєво необхідних препаратів. Вся надія на Арсенія Яценюка, який може вплинути на фірму "Вектор Фарма", щоб препарати в потрібному обсязі все ж були закуплені.

Як зазначила головний лікар центру СНІДу Олена Гандзюк, у вільному продажу цих препаратів немає, їх неможливо купити в аптеках, аналогів теж не існує. ВІЛ-позитивним людям ці медикаменти дозволяють продовжити життя, зміцнивши імунітет і знизивши рівень інфікування.

- Цією акцією ми забронювали місця для ВІЛ-інфікованих людей, які помруть без необхідних ліків. Якщо це питання у найкоротші терміни не вирішиться, то у кінці 2015 року це кладовище буде заповнене небіжчиками, - зазначив заступник голови правління РОВ ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ» Євген Баборикін.

Пан Баборикін каже, що на місцевому рівні цю проблему вирішити неможливо, бо кошти на закупівлю виділяються централізовано з держбюджету. А вже після центральної закупівлі ліки розподіляються в регіони.

Сьогодні акція протесту пройшла і під Кабміном, активісти з плакатами та закликами намагалися максимально донести масштабність проблеми, яка виникла.

На сьогодні в Україні на обліку стоїть 33 тисячі ВІЛ-інфікованих, які отримують ліки за рахунок держбюджету, із них 618 – мешканці Рівненської області.

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.