У Рівному депутатів “пустять під ніж" - новий закон про вибори

Вибори міського голови Рівного, швидше за все, відбуватимуться у два тури, а місцевих депутатів обратимуть за відкритими списками. Саме такий законопрект прийняли за основу в Верховній Раді. Тим часом, відповідно до нового закону, зміниться і кількість депутатів у місцевих радах. Так, Рівненська обласна рада може "схуднути" з 80 обранців, до 60, а Рівнерада з 54 до 36. Що про проект нового закону кажуть експерти, читайте в матеріалі.

 

У законопроекті, зокрема, передбачається, що місцеві вибори будуть проходити за такими виборчими системами:

1) депутатів сільських, селищних рад – зберігається чинна на сьогодні мажоритарна система відносної більшості в одномандатному виборчому окрузі;

2) депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах рад – за пропорційною виборчою системою з преференціями (вибори в багатомандатному виборчому окрузі, що співпадає з територією Автономної Республіки Крим, відповідної області, району, міста, району в місті, за виборчими списками місцевих організацій партій (блоків) з одночасним висуванням кандидатів в територіальних округах, на які поділяється багатомандатний округ);

3) міських  голів (міст,  кількість виборців у яких дорівнює або є більшою, ніж 90 тисяч) – за мажоритарною системою абсолютної більшості в єдиному одномандатному виборчому окрузі.

4) сільських, селищних, міських (міст, кількість виборців у яких є меншою, ніж 90 тисяч) голів, сільських старост – за мажоритарною системою відносної більшості в єдиному одномандатному виборчому окрузі.

В законі пропонується чітко встановити кількісний склад відповідних місцевих рад, який визначатиме центральна виборча комісія до початку виборчого процесу чергових виборів у залежності від кількості виборців, які належать до відповідної територіальної громади, проживають на території області, району, району в місті. Мінімальна кількість депутатів ради – 10 при чисельності виборців до 500, максимальна – 80 депутатів при чисельності виборців понад 1,5 млн.

 

Святослав Клічук, засновник спільноти «Рівненщина політична»:

- Кажуть, що за новим законом депутатів у Рівнераді буде лише 36, народ буде радий.

Голова КВУ в Рівненській області Олексій Горецький:

 - Ця кількість вказана у п.14 ч.3 ст.16 законопроекту "Про місцеві вибори" № 2831-3. Він сьогодні набрав найбільшу кількість голосів депутатів при сигнальному голосуванні (222). Потім цей законопроект був взятий за основу (271 "за"), і прийняте рішення про скорочення термінів підготовки до другого читання (242 "за"). Тому на сьогодні це факт. Як буде остаточно, ніхто поки що не скаже, але точно НЕ буде: 1. така кількість депутатів, як є на сьогодні; 2. якщо навіть зміниться пропонована кількість (36 для Рівного) в результаті подальшого розгляду, то впевнено скажу, що дуже незначно.

Наша експертна група спільно з депутатами різних фракцій підготувала законопроект №2831-2. Однак він за рейтинговим сигнальним голосуванням зайняв другу позицію - 182 "за". Як на мене, на жаль. Однак переконаний, що і підтриманий 2831-3 буде добре "причесаний" у подальшому.

Редактор «Четвертої влади» Володимир Торбiч:

-  В 300-тисячному Толідо в Огайо США - 12 депутатів. Це при тому, що в них у підпорядкуванні ще поліція і пожежники. Щоправда, за школи відповідає окремий орган самоврядування - шкільна рада

Ось як прокоментував новий закон народний депутат Ігор Гузь:

-  Ну що ж, парламент прийняв в першому читанні новий закон про місцеві вибори за відкритими списками, і це однозначний плюс. Очевидно він буде допрацьовуватися, але загальна схема зрозуміла. Ніби зі всім розібрався. Беремо для прикладу Волинську область.

1. Виборчі округи будуть сформовані згідно з кількістю виборців. У Волиньраді буде 56 депутатів (виборчий округ - приблизно 14 000 виборців), а у Луцькраді 36 депутатів (виборчий округ - приблизно 4 500 виборців).

2. Область відповідно буде поділена на 56 округів. Партія може висунути по два кандидати у кожному округу. Хоча, очевидно, всі будуть висовувати по одному кандидату.

3. В бюлетені буде наступна схема: прізвище кандидата та партія, яку він представляє. Якщо людина ставить відмітку навпроти кандидата, то автоматично голосує за нього та за його партію.

4. Під час підрахунку голосів рахують результат всіх кандидатів по округах. Це буде сумарний результат партії в області.

5. Скажімо, партія отримала 20%, і в перерахунку на мандати, враховуючи бонуси тих партій, які не пройшли бар'єр у 5%, то це приблизно 14 мандатів. А далі за рейтингом у відсотках в раду потраплять перші 14 кандидатів, які отримали найбільший результат із усіх 56 наявних кандидатів партії.

6. Партії можуть створювати передвиборчі блоки. Прохідний бар'єр для партії - 5%, для блоку - 7%

7. Ця пропорційна система з преференціями буде діяти для обласних, районних та міських рад. Вибори депутатів селищних та сільських рад будуть відбуватися на основі одномандатної мажоритарної системи відносної більшості.

8. Вибори міських голів у містах із кількістю виборців більше 90 тисяч будуть проходити у два тури, якщо в першому турі кандидат не отримає більше 50% голосів. У всіх інших містах - лише один тур.

9. До обласної, районної та міської ради не передбачається самовисування. Самовисування можливе тільки в депутати селищних та сільських рад, а також селищних, сільських та міських голів.

10. Тривалість виборчого процесу - 50 днів.

11. В принципі, вигравати вибори будуть не тільки ті партії, що мають хороший рейтинг, але й ті, які мають серед кандидатів поважних, впливових та відомих в регіоні людей.

Сам проект закону тут: http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=55377

Тим часом у громадський активістів інша думка. Зокрема, ось як прокоментував ситуацію Denys Kovryzhenko:

Отже, прийнятий законопроект про місцеві вибори:
1) повернення блоків у виборчий процес;
2) система, яка пропонується, - це не "відкриті списки", а прихована мажоритарка з підкупом, адмінресурсом і т.д. (по 0-2 кандидати на округ);
3) система призведе до перепредставництва одних округів і недопредставництва інших округів - у багатьох округах взагалі нікого не буде обрано;
4) процедури взяті в основному з чинного Закону;
5) таких відкритих списків в Європі не існує.
Висновок: все це - замінити шило на мило - що змішана, що цей "шедевр". Ще й за скороченою процедурою підготовки до 2 читання. Очікуємо цікавих виборів у жовтні.
P.S.: Велика "подяка" Олександру Черненку, що все здав по-тихому. Я не впевнений, що те, що прийняли, - це щось принципово інше, ніж те, що є зараз.

 

- Верховна Рада щойно ухвалила в першому читанні законопроект №2831-3 авторства Денисенка "Про місцеві вибори", в той час, як все громадянське суспільство вболівало за альтернативний 2831-2, - відзначає  Реанімаційний пакет реформ.  - Законопроект Денисенка передбачає приховану мажоритарку. Кількість депутатів дорівнює кількості округів у громаді, де змагаються партійні кандидати. При цьому, перемога на окрузі зовсім не означає, що кандидат стане депутатом. Від деяких округів не пройде жоден кандидат, а від інших - пройде кілька. Крім того, проект не стимулює внутрішньопартійну конкуренцію. Сподіваємось, вдасться додати в ухвалений проект максимум позитивних новацій з 2831-2 до другого читання

 

Ключові слова: 

Коментарі

В депутати безробітних Дюга.Клічука.ще пару грузинів і підпільного платника податків Торбіча.СЛАВА УКРАЇНІ.

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.