Після зміни Конституції на Рівненщині розпустять органи місцевого самоврядування?

Після зміни Конституції президент зможе розпускати органи місцевого самоврядування. Про це він розповів вчора, під час прес-конференції - презентації для національних та регіональних ЗМІ. Так за словами очільника країни у проекті змін до Конституції України у частині децентралізації передбачено право глави держави на розпуск органів місцевого самоврядування і це нормальна практика, що використовується в багатьох європейських країнах.

- Принципово важливим вважаю право президента, як гаранта територіальної цілісності, на миттєву реакцію у вигляді прийняття рішення про припинення повноважень. Венеціанська комісія право на таке, цитую, «більш швидке і ефективне втручання» визнала цілком обґрунтованими і підтримала. Право розпуску органів місцевого самоврядування органами центральної влади властиве багатьом європейським демократіям. Щоправда, користуються вони цим правом мало і я як оптиміст прогнозую, що і в Україні це не буде поширеною практикою, – сказавПетро Порошенко в Києві під час презентації проекту змін до Конституції України щодо децентралізації, передає Інтерфакс-Україна.

Президент назвав «мудрим і відповідальним» рішення про надання можливості президентові, Конституційному Суду і Верховній Раді спільними зусиллями притягнути до відповідальності ті ради, які «згрішать сепаратизмом і створять загрозу суверенітету, територіальної цілісності та національної безпеки України.

- Президент, як гарант Конституції, може припинити повноваження ради або голови ради, або голови громади, Конституційний суд дає правову оцінку, а Верховна Рада приймає рішення про призначення позачергових виборів відповідної ради або голови, – розповів він.

Президент наголосив, що є вичерпний перелік підстав для застосування цього права.

- Це порушення Конституції щодо суверенітету, територіальної цілісності і загроза національній безпеці. Я як президент є гарантом територіальної цілісності. Венеціанська комісія підтримала пропозицію Конституційної комісії, і чітко підтвердила, що в поточних умовах це абсолютно обґрунтоване право президента призупиняти діяльність ради, що порушила Конституцію, – зазначив глава держави.

За його словами, далі йде процедура, яка робить місцеву територіальну громаду більш захищеною.

- Тому що зараз Верховна Рада сама може припинити ці повноваження і призначити нові вибори. У цьому випадку – президент може лише звернутися до Конституційного Суду, і після того, як він визнає, що рішення, акт того, чи іншого органу місцевого самоврядування – голови громади, ради громади – порушує Конституцію щодо територіальної цілісності, тільки це дає право Верховній Раді ухвалити рішення про дату нових виборів. Насправді, ми робимо цей механізм більш досконалим, прозорим і демократичним. Водночас, сподіватись, що Верховна Рада, маючи на увазі різні політичні сили і різне політичне забарвлення, держава і президент очікуватимуть, доки вони зберуться і призупинять те чи інше рішення ради, що порушує Конституцію, в умовах війни, агресії – це безвідповідально, – пояснив Петро Порошенко.

Водночас, відповідаючи на запитання про те, яким чином у новій Конституції буде прописана процедура імпічменту президента, Порошенко сказав:

- У новій Конституції процедура імпічменту прописана. Якщо ви маєте на увазі, що мають бути внесені відповідні зміни до законодавства, я не виключаю, що це може зробити Верховна Рада.

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.