Героїчні спогади: як рівняни торік взяли штурмом Савур-Могилу

Герої батальйону «Колос» у серпні минулого року змінили хід війни на Донбасі. Про них відомо небагато, адже бійці цього спецпідрозділу не люблять зайвої уваги. Мобілізовані добровольці з Рівненської і Волинської областей, не шкодуючи себе, виграли один з історичних боїв, атакуючи вчетверо більші сили противника.
Батальйон спецпризначення 51 окремої механізованої бригади «Колос» був основною ударною силою під час штурму Савур-Могили. Напередодні 28 липня 2014 року бійці отримали наказ знятися з блокпостів та зайняти оборону на кургані, що на той час мав бути вже «зачищеним» від ворожих сил. 380 воїнів-піхотинців і артилеристів рушили в марш. 
- Коли розвідувальний підрозділ близько 10 ранку наблизився до Савур-Могили, з боку селища Первомайськ, то бійці в біноклі побачили, що на двох висотках є прапори «ДНР», а бойовики нам нахабно махають руками, - пригадав командир відділення з позивним «06-ий». – Саме там невдовзі зав’язався перший бій.


Було зрозуміло – гору спочатку потрібно звільнити від терористичних сил, а вже потім займати оборону. А ворог тим часом почав бити зі ствольної артилерії і мінометів по колоні української техніки, що зупинилася на підходах до кургану. Потім на переріз нашим військовим виїхали УАЗик і КАМАЗ з проросійськими найманцями. У перше «командирське» авто бійці «Колоса» поцілили з гранатомету. Водій вантажівки, що йшла слідом, вирішив не випробовувати долю і КАМАЗ зник з поля бою. 
- Тоді ми з УАЗика взяли двох найманців з Харкова і російського офіцера. Підполковника РФ поранило в руку. Він розповідав нам «казки» про те, що він ополченець, шахтар і таке інше. Але, зрештою, зізнався, що кадровий російський військовий, і ми передали його нашим спецслужбам, - додав «06-тий».


Протягом того дня понесли втрати і бійці 51-ї бригади. Загинув один офіцер, ще 26 бійців отримали поранення. Але часу на розпач не було. Завдання перед воїнами «Колоса» стояло чітке – вночі «взяти» Савур-Могилу. 
На штурм пішли о 21-ій. Спочатку по об’єкту «відпрацювала» артилерія, далі двома групами з технікою без світла наші хлопці піднялися на гору. Билися рішуче, не шкодували себе, аби вибити ворога із вигідної позиції. Але територію музейного комплексу вони знали погано, в темряві рухатися було важко, а противник ховався у бетонній кімнаті під стелою та користувався тактичними перевагами кургану. Вже після 4-ї ранку, на світанку ворожі снайпери почали добряче дошкуляти бійцям АТО тож вони вимушені були відступити. 
Зайнявши позиції поблизу селища Петровське, в «Колосі» розробляли новий план захоплення Савур-Могили. Тоді батальйон очолив підполковник Микола Капінос з позивним «Нептун». Підрозділи батальйону зайняли позиції на ключових підступах до кургану, а штурмові групи мізкували, як звідтіля вибити ворога.
- Парадокс, але, здається, російські війська добре прорахували наші дії – з усіх можливих інтернет-ресурсів знищили фото, відео і схеми будівель музейного комплексу на кургані. Ми нічого путнього не знайшли окрім так званих супутникових знімків, - доповнив боєць-зв’язківець з позивним «Дикий». – Тому розвідку проводили, як то кажуть, боєм. 
01 серпня штурмові групи знову пішли в атаку, але піхота мало що могла протиставити щільному ворожому вогню. Бійці колегіально розробили новий план – «викурити» бойовиків з укріплень. Ідея була дуже проста – бити в одну точку, де під час бою було помічено найбільше скупчення ворога - по музейній кімнаті, що була під стелою. 03 серпня одночасно почали гатити танки і самохідна артилерія батальйону «Колос». Бетонна конструкція не витримала і завалилася.
- Вже коли ми зачистили Савур-Могилу, то побачили, що в тій будівлі 80 на 120 метрів загинуло щонайменше 300 бойовиків, більшість з яких були кавказької зовнішності, - уточнив механік-водій БМП-2 з позивним «Бєшений».


Станом на 01 серпня тактична перевага була вже на боці батальйону спецпризначення 51-ї бригади. Снайпери і ворожа артилерія, які били по наших позиціях безперестанку, звичайно дошкуляли, але Савур-Могила переставала бути такою ж неприступною, як раніше. 
- Ми скористалися своєю перевагою. «Колос» сформував з добровольців одну штурмову групу, своїх штурмовиків виставив батальйон 25 окремої повітряно-десантної бригади, а бійці 3 полку спецпризначення вирушили зачищати ті населені пункти, звідки били артилерія і снайпери російсько-терористичних військ, - розповів комбат «Нептун» підполковник Микола Капінос. 


Савур-Могила на той час була «найгарячішою» точкою на мапі АТО. Загалом, у штурмі брали участь до 80 бійців зведеного батальйону 51-ї бригади, зведеного батальйону 25-ї окремої аеромобільної бригади і групи Темура Юлдашева на прізвисько «Тренер». Бійці пригадують, що навіть один генерал і полковник пішли добровольцями. Між іншим, тим генералом виявився генерал-майор В’ячеслав Назаркін, який нині обіймає посаду заступника командувача військ оперативного командування «Захід». 
- Така вже злість була у всіх, ми дуже хотіли якнайшвидше взяти ту Савур-Могилу. Але як завжди чогось не вистачало – то координації, то боєприпасів. А генерал Назаркін, який з нами під обстрілами на виїзному командно пункті був, просто сходу «наступав на горло» озброєнцям, щоб підвозили боєприпаси, витягував нам у підмогу артилерійський резерв і не давав падати духом бійцям. Там ми побачили, що в бою і генерал, і солдат разом в одному окопі ховаються від мін, разом йдуть в атаку, п'ють з однієї фляги і курять одну цигарку….,- пригадав «Дикий».
Отож, бійці разом з командирами розробили спільний успішний план штурму, кожному роз'яснили роль в бою — як саме будуть діяти, які завдання стоятимуть перед кожною групою. Люди, за словами комбата «Нептуна», побачили, послухали, зрозуміли і виконали…
Як розповідає «06-тий», сьогодні ті події здаються якимось сном, але він пам'ятає цей останній штурм дуже детально. Багато людей полягло під тою горою до штурму, і вже після нього.
Ворог бився запекло, до останнього. Наші хлопці заходили з двох боків двома групами Спочатку найбільше «перепало» десантникам з 25-ки. Вони вимушені були відступити, і бій зазнав би невдачі, якби командир не підняв своїх хлопців і не повів їх в атаку знову. Дії штурмовиків «Колоса» прикривав Т-64, який цілив в добре захищені позиції кулеметників. Вже на 40-й хвилині бою «06-го», який командував штурмовою групою від 51-ї бригади, поранило в ногу. Але перейматися пораненням часу не було, в тому бою, хто міг тримати зброю - залишалися в строю. Кожен знав, що на його місце нікому ставати, а без вогневої підтримки хлопці загинуть. БПМ «Бєшеного» навіть гусеницю згубила, але з бою так і не вийшла. Там, у пеклі бою, геройський загинув старший лейтенант Валентин Пріхід, який пожертвував своїм життям, аби врятувати бойових товаришів. 1 годину 20 хвилин бою тягнулися цілу вічність. Сили ворога слабшали, постріли поступово вщухали, а обидві групи, 51-ї і 25-ї бригад, зімкнулися, що символізувало завершення принаймні цього штурму. Коли озирнулися – жахнулися: бойовики в чотири рази переважали сили українців. Але ні вигідна оборонна позиція, ні перевага в силі не допомогли бандформуванням відбитися від українських захисників. 
- Перевести подих не було й хвилини – ми одразу ж почали займати оборону. Надали допомогу пораненим. Нас крила ворожа артилерія, і не важко було передбачити, що противник намагатиметься відбити курган назад, - говорить «Бєшений». 
14 бійців і один танк батальйону спецпризначення «Колос» 51-ї окремої механізованої бригади тримали оборону на Савур-Могилі аж до 19 серпня. Вони героїчно відбивали атаки противника. Наступного дня воїни одного із підрозділів «Колоса» неподалік кургану навіть знищили начальника розвідки ДНР «Лиса». А в одному з боїв з оборонної позиції наш старенький Т-64 дав відсіч аж 7 атакуючим Т-72. 
Так трималися б і довше, сил вистачало, боєприпасів і резервів було вдосталь. Але 19 серпня батальйон «Колос» передав свої позиції бійцям «Сумрака» полковника Ігоря Гордійчука та перейшов виконувати інші завдання. 
Підсумком їхніх вдалих штурмових дій стали успішні рейди сил АТО в тилах противника, маневр 72-ї і 79-ї бригад вздовж кордону з Російською Федерацією. Також, на кілька таких життєво необхідних тижнів бойовикам були перекриті шляхи поповнення боєприпасів.
- Відтак, усі повинні розуміти, що «військовослужбовець 51-ї бригади» звучить гордо, - підсумували легендарні штурмовики Савур-Могили «06-тий», «Дикий», «Бєшений» та їхній комбат «Нетпун».

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.