У Рівному дослідили, скільки "благодійних" грошей йде на медицину

Скільки "благодійних" коштів надходить у медичні заклади Рівного та чи їх спрямовують за призначенням, намагалися з'ясувати активісти. Наше місто стало одним із 12, де громадська організація "Інститут аналітики та адвокації" у партнерстві з МФ "Відродження" проводила дослідження обсягів коштів, які збирають благодійні фонди, а також вивчала, куди йдуть ці гроші.

- Ми здійснювали такий моніторинг, щоб боротися з неофіційними платежами в галузі медицини. Адже, коли пацієнт приходить у медзаклад, то добровільно чи примусово йому зазвичай потрібно сплатити внесок. І лиш тоді розпочинається діагностика та лікування. Ми не намагаємося боротися з благодійними фондами, які працюють із медичними закладами. Бо галузь медицини недофінансована державою. Натомість ми за те, щоб робота цих фондів була підзвітною і прозорішою, - пояснив програмний директор ГО "Інститут аналітики та адвокації" Олексій Сердюков.

Адже вважливо врегулювати це питання, напрацювати нормативну базу. У тому числі мова йде і про те, щоб фонди заключали з лікарнями, із якими працюють, договори.

Скільки саме благодійних внесків сплачують рівняни, з'ясовували під час опитування, яке проводили на виході з медзакладів. Також просили оцінити якість  наданих послуг. Інші ж дані отримували з запитів, направлених у благодійні фонди, розповів голова правління Рівненського обласного відділення ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ» Юрій Лазаревич, який координував проект у нашому місці.

- На сьогодні благодійний фонд – це інструмент, завдяки якому медичні комунальні заклади виходять із ситуації недофінансування. Однак це питання все-таки буде вирішуватися завдяки реформі, яка триває, - коментує начальник управління охорони здоров’я Рівненської облдержадміністрації Юрій Осіпчук. - Так, коли відбудеться автономізація медичних закладів, то діяльність благодійних фондів буде мінімальною. Так, вони спрямовуватимуть кошти на допомогу конкретної людини, а не на закупівлю, наприклад, витратних матеріалів.

 Тим часом у Рівному щодо благодійних надходжень аналізували 6 медичних закладів. Серед них пологовий будинок, поліклініка №2, центральна міська лікарня, дитяча лікарня, стоматполіклініка, поліклініка "Північна", КЗ ЦПМСД "Ювілейний".

Таким чином за 2013 рік (коли, власне, і проводили дослідження), до цих закладів надійшло, за підрахунками активістів, до 16 мільйонів гривень таких платежів (тоді як, наприклад, у Запоріжжі ця сума становила 40 мільйонів гривень). Тим часом приблизно 7 мільйонів гривень – через фонди, а 8 мільйонів гривень – у вигляді плати готівкою за послуги, підсумував Олексій Сердюков.

- У нас виникали деякі непорозуміння з фондами стосовно того, яку суму вони передали медзакладам. Річ у тім, що вони зазвичай спрямовували туди не кошти, а закуплені реактиви, обладнання тощо. На свою роботу фонди залишали 7 відсотків від зібраної суми, тоді як у законодавстві дозволяється 20 відсотків, - розповідає Юрій Лазаревич. – Насправді мене більше хвилює те, що людям, які сплачують внесок, дають відривні талони. Тобто, це не гарантія, що кошти дійдуть на разхунок. Тут доречніша була б робота терміналів.

Разом із тим правозахисник,  соціальний працівник Рівненського обласного відділення ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ» Євген Новицький радить людям, які до нього звертаються, сплачувати добровільний внесок не до отримання медичних послуг а після.

 

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.