Рівненський КВУ ініціює поправки до законопроекту щодо внутрішньо переміщених осіб

Рівненська обласна громадська організація «Комітет виборців України» звернулася до народних депутатів України з пропозицією внести поправки до законопроекту №2166 «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантії дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб». Пропоновані організацією зміни повинні вирішити проблему з отриманням статусу внутрішньо переміщеної особи, з якою стикаються переселенці, котрі не мають «прописки» з території, де вони проживали до початку АТО.

Зазначений законопроект №2166 Верховна Рада України прийняла у першому читанні 19 травня цього року. Серед його положень є норми про внесення змін до Закону «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб». Так, підготовленим до другого читання законопроектом пропонується у частині другій статті 4 вищенаведеного Закону слово «Підставами» замінити словом «Підставою», а слова «наявність реєстрації місця» виключити.

Однак, на думку фахівців організації, така редакція змін не вирішить проблеми з дискримінацією в питанні взяття на облік тих переселенців, у кого ніде не було зареєстроване місця проживання. Наприклад, як це трапилося в Рівному з подружжям Невірців, які переїхали з Донеччини і мусили відстоювати свої права в судах.

Адже і після прийняття пропонованих депутатами положень в абзаці 9 статті 3 Закону «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання» надалі залишатиметься норма про те, що інформація про місце проживання особи заноситься до її паспорта громадянина України. І, як наслідок, надання статусу внутрішньо переміщеної особи надалі залежатиме від наявності «прописки».

Тому фахівці РОГО «Комітет виборців України» запропонували доповнити частину 2 статті 4 Закону «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» після абзацу першого такими двома новими абзацами:

«У разі відсутності в особи реєстрації місця проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, її проживання на відповідній території на момент виникнення таких обставин може встановлюватися за рішенням керівника структурного підрозділу місцевої державної адміністрації чи органу місцевого самоврядування з питань соціального захисту населення або в судовому порядку.

Структурний підрозділ місцевої державної адміністрації чи органу місцевого самоврядування з питань соціального захисту населення не має права відмовити особі у взятті її на облік як внутрішньо переміщеної особи з мотивів відсутності у неї реєстрації місця проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення, якщо такою особою надані документи (трудова книжка із записами про здійснення трудової діяльності, документ, що підтверджує право власності на нерухоме майно, документ, що підтверджує здійснення підприємницької діяльності, документ про перебування на лікуванні тощо), які у своїй сукупності підтверджують фактичне проживання особи на відповідній території».

Керівник правових програм Рівненського КВУ Микола Глотов вважає, що включення в законопроект розробленої організацією поправки і в разі набуття такими змінами чинності дозволить переселенцям не займатися кілька місяців тяганиною в судах, а вирішувати, за наявності доказів проживання в зоні АТО, свою проблему безпосередньо в органі соціального захисту. І лише у виняткових ситуаціях буде потреба звертатися до суду».

Звернення з пропозиціями було надіслано голові Комітету з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин Немирі Григорію Михайловичу та народним депутатам Черненку Олександру Миколайовичу, Вознюку Юрію Володимировичу, Дехтярчуку Олександру Володимировичу, Євтушку Сергію Миколайовичу, Осуховському Олегу Івановичу, Сидорчуку Вадиму Васильовичу і Яніцькому Василю Петровичу.

Про це повідомив Святослав Дубов з інформаційного відділу РОГО КВУ.

Ключові слова: 

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.