У Рівне приїдуть лірники

Другий  етнічний фестиваль «Лірницька Покрова в Рівному» відбуватиметься у нашому місті 14 жовтня цього  року.   У програмі дійства - лірникування та кобзарювання на майданах та біля церков міста, презентація книги професора, доктора мистецтвознавства Михайла Хая «Микола Будник і кобзарство», фотовиставка , виставка музичних інструментів та дискурс «Лірницька традиція Волині і Полісся» в Рівненському ПДМі, заключний концерт на майдані Незалежності та Святковий концерт в Залі камерної та органної музики РОФ.

 Рівненщина і загалом Волинь – благодатний край для реконструкції лірництва. Саме тут ще багато живих очевидців, які бачили слухали останніх поліських лірників – Івана Власюка, Івана  Верховця, ліра якого дбайливо зберігається у музеї Дубенського замку, та ін. Саме в Рівному періодично відбуваються численні фольклорні дійства за участю відомих лірників України. Цьогорічні Акції «Лірницької Покрови у Рівному» мають стати переломним етапом на шляху науково-реконструктивного руху однієї із найпотужніших колись в Україні волинсько-поліської  лірницької практики. Цього вимагає час, цього вимагають від нас Герої Майдану і Герої фронту однієї з найпідступніших неоголошених нам воєн… Їм, як бальзам на зболені душі, потрібна лірницька псальма, саме звучання ліри, цілющо-медитаційної дії якого не зможе замінити жодна попса чи авторська пісня…

Оскільки автентика не підлягає жодним, крім Божого та природнього, присудам, то сама Покрова повеліває нам звернутися до однієї із найсвятіших естетик – лірницьких сакральних псальмів і кантів, балад та історичних пісень...

Концепція «Кобзарсько-лірницьких Покров» бере свій початок із серії акцій Етнофесту «Креси Карпат», а саме: «Лірницької Покрови у Дрогобичі» (2012), «Кобзарсько-лірницької Покрови у Києві (2013-2014), «Лірницької Покрови у Рівному» (2014)  за участю братчиків Львівського лірницького, Київського  та Харківського кобзарських цехів. Адже свята Покрова своїм омофором оберігала не лише наше воїнство, а й найуразливіші ланки народного життя у найважчі часи їх існування. А цьогоріч  географія і розмах цих заходів розширились від Стрия, галицького міста, де колись функціонував потужний лірницький цех, до Рівного, що буквально на очах перетворюється у столицю волинського лірництва аж до стольного Києва – міста, що у всі часи нашої багатостраждальної історії мужньо брало на себе нелегкий тягар фортеці-захисника нашої суверенності і державності. А присутність у цьогорічних лірницьких  вшануваннях Святої Покрови як Дня захисників України лірників із Білоруси та Польщі – засвідчує прихильність до України та її найсвятішої традиції –  лірництва і кобзарства – наших найдоброзичливіших сусідів.   

Автором ідеї та ініціатом проведення таких акцій в Україні є професор, доктор мистецтвознавства, лірник Михайло Хай. В Рівному ідею підтримали та взялися за її реалізацію рівненський лірник Андрій Ляшук та відомий фольклорист, керівник етнокультурного центру Рівненського ПДМ Віктор Ковальчук, який і є директором  та організатором «Лірницької Покрови в Рівному».

Родзинкою цьогорічного фестивалю є участь у його заходах не лише лірників, а й кобзарів. Рівняни та гості міста зможуть послухати гру на лірі, кобзі О. Вересая, старосвітській бандурі та навіть торбані. Учасниками  цьогорічної «Лірницької Покрови в Рівному» будуть:  Михайло Хай – ліра (м.Київ),Олександр Тріус – старосвітська бандура та ліра (м.Ромни, Сумська обл..), Василь Кирилич - старосвітська бандура та ліра (м.Дрогобич, Львіська обл.), Юрій Авдєєв – ліра (м.Київ), Пало Моргунюк – старосвітська бандура (м.Львів), Назар Черкас – старосвітська бандура (м.Львів), Віктор Іщук – ліра (м.Луцьк), Юрко Фединський – кобза О.Вересая, торбан(с.Крячківка, Полтавська обл.), Алєсь Лось – ліра, дуда (Білорусь) та Реміуш-Мазур Ганай – ліра корбова (Польща).

Шановні рівняни та гості міста, запрошуємо Вас відвідати заходи Другого етнічного фестивалю «Лірницька Покрова в Рівному»  та власною душею доторкнутися до  автентичних глибин достеменної, а не сфальшованої традиції. Взявши безпосередню участь у фестивалі ,  ви відчуєте усю щирість і органіку справжнього духу і сили традиції, яка із глибини віків відлунює до нас високим чуттям не менш високого чину невмирущої русько-української Нації.

Організатори Другого етнічного фестивалю  - «Лірницька Покрова в Рівному», Управління культури і туризму Рівненського міськвиконкому, Етнокультурний центр Рівненського міського Палацу дітей та молоді.

Про це повідомили з оргкомітету  Другого  етнічного фестивалю  «Лірницька Покрова в Рівному».

 

Ключові слова: 

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.