У Рівному кобзарював музикант родом із США

У Рівному біля церков і на майданах грали лірники та кобзарі з усієї України. Музикантів, які відтворюють давню традицію мандрівних співців, об’єднав фестиваль. «Лірницька Покрова у Рівному» відбувається вже другий рік поспіль. І для цього є передумови, переконують організатори.  Адже на Рівненщині ще багато живих очевидців, які бачили та слухали останніх поліських лірників – Івана Власюка та  Івана  Верховця. Його ліра нині зберігається у музеї Дубенського замку.

Загалом ця музична традиція дуже давня. Колісну ліру знали ще у VIII—XIX століттях. На ній грали в Мавританії, а потім по всій Європі. Це був пастуший інструмент, по тому — придворний, а потім — мандрівних співців. Тим шляхом він прийшов і в Україну, розповідають науковці.

- Особливістю цьогорічного фестивалю стало те, що він розширився. Окрім ліри, рівняни можуть почути звучання старосвітської бандури, кобзи Вересая, торбану, - розповідає директор та організатор «Лірницької Покрови у Рівному» Віктор Ковальчук. – Загалом для мешканців міста гра на лірі є переважно новизною. Про цю традицію мало що знають. Тому музиканти, які її реконструюють, розповідають людям про інструменти, на яких грають.

Тим часом серед лірників, кобзарів та бандуристів, які грали у Рівному, є Юрко Фединський. 15 років тому він переїхав в Україну зі Сполучених Штатів Америки. Сьогодні мешкає у селі Крячківка на Полтавщині, виготовляє музичні інструменти і навчає цьому інших.

Музика йому завжди подобалася, розповідає Юрко Фединський. Він грав на гітарі, фортепіано, а потім зацікавився кобзарством. Це його захопило. Музикант переконує – переїздити із країни в країну для його родини характерно. Він також підтримав сімейну традицію. Щоправда, переїхав на історичну батьківщину.

- Ми були в зоні АТО. Там кобзарювали. Сьогодні граємо в Рівному. У лірників та кобзарів є традиція збирати за це гроші. Та мені так робити дуже незручно. Тим більше, що тут жертвують переважно ті, котрі не є заможними, - розповідає Юрко Фединський.

На власноруч зробленій старосвітській бандурі грав Пало Моргунюк, програміст, який вирішив зайнятися творчістю. Він навчався в Юрка Фединського. Свій інструмент майстрував упродовж півтора року.

- Це так звана старосвітська бандура. Вона відрізняється від тої, яку виготовляли в радянські часи, - пояснює Павло Моргунюк. – По суті, старосвітська бандура «вимерла» після того, коли радянська влада знищила фактично всіх кобзарів та лірників. А це були особливі люди, наче з таємного ордену. Тому ця старосвітська бандура реконструйована.

Окрім виступів музикантів, у Рівному також презентували книгу професора, доктора мистецтвознавства Михайла Хая «Микола Будник і кобзарство», який, власне, є автором ідеї проведення таких акцій в Україні.

 

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.