Рівнянам розповіли, як у 30-их роках місцеві намагалися допомогти голодуючим

Сьогодні до Дня пам'яті жертв голодоморів у Рівному презентували виставку фото та документів, які до 1990 року були у секретному зберіганні. Це відбулося у рамках  інформаційно-просвітницького проекту «Спротив геноциду». Такі експозиції сьогодні відкрили відразу в декількох областях. У Рівному впродовж трьох днів виставку можна буде побачити в обласному краєзнавчому музеї. 

Ця експозиція - не просто про голодомор, а про спротив нашого народу тоталітарній системі. Зокрема, про те, як українці боролися проти колгоспного рабства, про те, як повставали цілі села. А ще в той період люди складали і відповідні пісні про Сталіна. Про це також можна дізнатися на виставці, розповів директор Рівненського обласного краєзнавчого музею Олександр Булига. 


Голодомор був створений штучно. У селян відбирали худобу та запаси їжі. Це було знищення народу України. Зараз намагаються підрахувати кількість жертв голодомору, наразі число знищених владою людей сягає від чотирьох до десяти мільйонів українців. 

На Рівненщині голодомору не було, адже тоді це була територія Польщі. Проте місцеві жителі знали про страшні події, які  відбувалися в Україні. У архівах збереглися україномовні газети зі страшними заголовками про людоїдство та трупи на вулицях Києва.

Рівняни намагались допомогти тим, хто потерпав від голоду. У місті створили "Комітет допомоги голодним". Проводились акції зі збору грошей та їжі. Розроблялись інструкції, які продукти можна приносити, щоб вони змогли доїхати неушкодженими. Були роздруковані афіші, які закликали до вшанування 29 жовтня всіх загиблих. Проте польська влада не могла відкрито підтримувати такі заходи.  Афіші забирали, тож дійство не було масштабним, як планувалось. Однак майже у всіх церквах Рівного та навколишніх селах відбулись панахиди. Люди молили Бога про допомогу українцям. 

За документами, які збереглись, рівняни відправили 36 вантажів гуманітарної допомоги. Були випадки, що люди приносили їжу навіть у мисках та глечиках. Проте жодна вантажівка чи вагон з допомогою так і не змогли перетнути кордон з Україною.

Ключові слова: 

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.