У Сарнах намагаються захопити газету?

Редакція газети "Сарненські вісті" оприлюднила заяву, в якій просить звернути увагу на те, що попри голосування колективу видання, їм намагаються змінити головного редактора, який обіймає посаду з 2010 року.


Редакція газети  попросила прокоментувати статтю, що надійшла в редакцію за підписом голови районної ради Руслана Серпенінова (вміщена на сайті Сарненської районної ради), Тетяну КОТЮЖИНСЬКУ, головного юрисконсульта, секретаря Національної спілки журналістів України, члена Ради з питань захисту професійної діяльності журналістів і свободи слова при Президентові України:

«При розробці законопроекту «Про реформування державних і комунальних друкованих ЗМІ» ми передбачали, що в органів місцевого самоврядування, їх керівників було величезне бажання «поставити свою людину» керувати редакцією для забезпечення контролю над нею. Саме тому, з 1 січня 2016 року, тобто з початку дії Закону про реформування, в органів місцевого самоврядування відсутні повноваження щодо призначення і звільнення керівників друкованих ЗМІ, створення або ліквідації цих ЗМІ. Крім того, в Законі є спеціальна заборона на відчуження майна друкованих ЗМІ: «З дня набрання чинності цим Законом і до завершення процесу реформування відповідних друкованих засобів масової інформації органам державної влади, іншим державним органам та органам місцевого самоврядування, що є засновниками (співзасновниками) редакцій, забороняється проводити операції, наслідком яких може стати відчуження майна редакцій, зокрема його продаж, обмін і застава, встановлення іпотеки, безоплатна передача та реалізація для погашення заборгованості, передача в оренду, внесення його до статутних (складених) капіталів суб’єктів господарювання, передача в управління та проведення операцій з борговими вимогами і зобов’язаннями (факторинг)».

Посилання на застосування процедури обрання редактора, встановленої Статутом редакції, не витримує юридичної критики, адже для делегування особи до складу зборів співзасновників та висунення кандидата на посаду керівника редакції, орган місцевого самоврядування не мав повноважень. На відміну від громадян України, які діють у межах того, що не заборонено законом, органи влади і місцевого самоврядування діють лише у межах повноважень прямо передбачених Конституцією і Законами України. Це питання чітко врегульовано статтею 19 Конституції України, норми якої, як відомо, є нормами прямої дії. Ще раз підкреслю — Конституція це питання врегульовує чітко, не допускаючи зловживань під улюбленою тезою правопорушників: «закон, що дишло».

Теза про «унітарне» підприємство також не витримує критики. Національна спілка журналістів України неодноразово звертала увагу, що положення Господарського кодексу України, якими і передбачено створення унітарних комунальних підприємств, набуло чинності з 1 січня 2004 року. Тому в прикінцевих і перехідних положеннях ГКУ зазначено, що всі суб'єкти господарювання, засновані до 1 січня 2004 року, продовжують працювати в своїй організаційно-правовій формі без змін. Відповідно до Класифікатора такі підприємства відносяться до категорії «інші», а не комунальні. Також звертаю увагу, що відповідно до Закону України «Про державну підтримку ЗМІ та соціальний захист журналістів», всебічну державну підтримку отримують комунальні засоби масової інформації, а не підприємства. А от щодо анулювання Свідоцтва про державну реєстрацію ЗМІ газети «Сарненські новини» у 1999 році, то цікаво, яким чином, могла виходити газета стільки років після анулювання Свідоцтва, яке є єдиним документом, що дає право на друк і розповсюдження видання? Відомості про газету, її примірники є у всіх установах, визначених законом для надсилання обов'язкових примірників. За ненадсилання обов'язкових примірників встановлено адміністративну відповідальність. Якщо дійсно начальник відділу з питань юридичного забезпечення роботи ради та комунальної власності виконавчого апарату районної ради Світлана Рацкевич на пленарному засіданні сесії районної ради стверджувала про анулювання Свідоцтва у 1999 році, то виникає питання притягнення до відповідальності посадових осіб органу місцевого самоврядування та обласного управління юстиції Міністерства юстиції України, яким було відомо про такий факт, та про їх професійну придатність. Редактор газети має оригінал Свідоцтва, листи органів влади та установ, яким обов'язковий    примірник надсилається в обов'язковому порядку, про отримання примірників, а головне — архів з усіма номерами газети, зокрема і за 1998-1999 роки, а отже, з її боку порушення відсутні.

І про гроші… Редакція є успішним підприємством, газета популярна серед читачів, бюджетні кошти на утримання видання не витрачалися. Можливо, саме це і «непокоїть» когось із керівників району? Якби редакція була збитковою, то бажання «поставити свою людину» не виникало би? Порядок нарахування заробітних плат творчим працівникам комунальних ЗМІ встановлено Постановою КМУ № 377, питання нарахування і виплат премій працівникам, зокрема і редактору, регулюються положенням про преміювання, яке є частиною колективної угоди. Ніякого погодження органу місцевого самоврядування на виплату зароблених редакцією грошей жоден закон не вимагає.

Відповідно до Указу Президента України «Про затвердження Річної національної програми співробітництва Україна - НАТО на 2016 рік» № 45/2016 від 12 лютого 2016 року передбачено:

«1.1.3. Свобода слова та інформаційна політика

Неухильне дотримання принципів свободи слова та відкритості діяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, забезпечення доступу громадян до інформації, недопущення цензури і перешкоджання професійній діяльності журналістів є пріоритетними напрямами інформаційної політики України, що реалізується у постійному конструктивному діалозі з громадськістю;

- реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації;

- створення умов для провадження професійної діяльності журналістами, іншими працівниками засобів масової інформації».

Органи державної влади, зокрема і райдержадміністрація, яка теж є серед співзасновників газети «Сарненські новини», зобов'язані відзвітувати про виконання цього Указу. Цьому звіту оцінку дасть Президент України. Оцінку ж «ділкам» від органів місцевого самоврядування дадуть виборці на чергових виборах і суд, який має повноваження і обов'язок скасовувати незаконні рішення органів місцевого самоврядування».

Також, журналісти газети "Сарненські новини" надіслали лист до Національної спілки журналістів України.

Секретаріат Рівненської обласної організації Національної спілки журналістів України звертається до вас за допомогою у вирішенні конфлікту, що дуже швидко назріває між колективом однієї з найуспішніших в Україні газет «Сарненські новини» та її співзасновниками в особах Сарненської районної державної адміністрації, районної та міської рад після того, як набрав сили Закон України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації».

Коротко про суть питання. На виконання вимог згаданого вище Закону 22 лютого 2016 року на розгляд сесії Сарненської районної ради було внесене питання «Про реформування редакції газети «Сарненські новини», співзасновником якої є Сарненська районна рада». Сесія прийняла рішення вийти за складу співзасновників видання. Все ніби нормально. Але за особистим наполяганням голови районної ради Руслана Серпенінова перед тим, як ставити на голосування питання «Про реформування…», в сесійну залу в авральному порядку було внесене питання «Про головного редактора районної газети «Сарненські новини».

Повністю ігноруючи рішення трудового колективу (в тому числі й журналістської його частини), котрий 28 грудня 2015 року на своїх зборах одноголосно обрав на посаду головного редактора газети Світлану Ляшко (вона й до цього упродовж 5 років очолювала видання, щоправда з приставкою в.о.), всупереч ст. 14 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону повністю підконтрольна Серпенінову більша частина депутатів ради (мають спільний бізнес в незаконному добуванні бурштину!!!) прийняла рішення про призначення на посаду керівника газети «своєї» людини - Ірини Баковецької, котра жодного дня в своєму житті не працювала в будь-якій газеті і навіть зеленого поняття не має в газетній журналістиці, не кажучи вже про управлінський досвід (на даний час живе у місті Березне, за 70 кілометрів від Сарн, працює кореспондентом на ФМ-радіостанції «Радіо «Березне». За оцінками колег, її творчий доробок є досить посереднім).

До прийняття аналогічного рішення Руслан Серпенінов спонукає й голову Сарненської міської ради Світлану Усик, а через неї – підконтрольний їй і Серпенінову депутатський корпус. І це притому, що сесія Сарненської міської ради ще три роки тому прийняла рішення при вихід із числа співзасновників «Сарненських новин» (№ 1068 від 28.02.2013 р.). Принаймні, питання «Про головного редактора» вже стоїть у порядку денному сесії міської ради, яка має відбутися у п’ятницю, 4 березня 2016 року.

До цього часу нам не відома позиція голови Сарненської районної державної адміністрації Ярослава Яковчука як ще одного із співзасновників «Сарненських новин». У випадку, якщо й він, як керівник, ігноруючи рішення зборів трудового колективу газети й положення Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації» пристане на бік Серпенінова і підконтрольної йому частини депутатів районної та міської рад, ситуація може набрати непрогнозованого розвитку.

Журналісти «Сарненських новин» готові вдатися до найрадикальніших заходів захисту своїх прав, гарантованих Конституцією і законодавчими актами України, не виключаючи тривалий страйк. Треба зауважити, що журналістів у їх прагненні одержати свободу і незалежність від влади активно підтримують читачі, котрих у газети на сьогоднішній день є понад 11 тисяч. 

Просимо невідкладного реагування і сприяння.

Секретаріат Рівненської обласної організації Національної спілки журналістів України.    

Ключові слова: 

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.