Рівняни зможуть побачити, як художник писатиме портрет Надії Косміаді

Виставки картин, показ короткометражки і мистецький перфоманс. Так у Рівному відзначають 130-річчя Георгія Косміаді – художника, архітектора, актора-режисера-декоратора і вчителя-новатора.  У ці дні у Рівне  з Німеччини приїхала його 92-річна донька Надія. Свого часу вона передала сюди архів батька, його картини, а також роботи учнів. Адже художник любив це місто. І він, і його сім’я були тут щасливі, переконує жінка.

Георгій Косміаді народився в Нальчику на Північному Кавказі, архітектуру вивчав у Баку, художню освіту здобував у Москві, спілкувався з тамтешньою мистецькою елітою. Свого часу йому довірили архітектурний догляд за Кремлем. У роки першої світової війни Косміаді опинився на Волині, а в 1918 році оселився в Рівному, де прожив 24 роки. Тут він працював викладачем малювання, креслення, каліграфії в усіх 5 гімназіях міста (українській, польській, російській, єврейській), Початковій художній школі та інших навчальних закладах. Щоб спілкуватися з учнями «на рівних», швидко вивчив українську й польську мови. Іноді діти приходили малювати додому до вчителя.

Тим часом новаторство Георгія Косміаді як педагога відзначають навіть у Варшаві - на Всепольському з'їзді вчителів малювання. Тріумфом Косміаді-викладача став 1936 рік, розповідають краєзнавці. Адже тоді у Варшавській художній академії організовується велика виставка картин учнів рівненських гімназій. Журі відбирає 67 кращих робіт на першу Міжнародну виставку дитячого малюнка в Парижі. Коли перед війною родина художника вирішила переїхати у Німеччину, де жили родичі дружини, Георгій Косміаді потайки вивіз туди і роботи своїх учнів.

«Коли сім’я художника змушена була переїжджати звідси у Німеччину, то багато чого просто не дозволяли брати з собою. А йому хотілося мати пам’ять про Рівненщину. Косміаді зі своїх картин збив ящик із подвійним дном і поклав туди малюнки учнів, - розповіла Людмила Шлапак, старший науковий співробітник Рівненського обласного краєзнавчого музею. – Надія Косміаді привезла ці роботи в Рівне. Тепер у музеї можна побачити три дитячі малюнки, які побували на виставці у Парижі в 1936 році. Так склалося, що з часом і учні Косміаді змушені були емігрувати. Один із них, який їхав в Аргентину, відвідав у Німеччині свого вчителя».

До 130-річчя художника  у місті відкрили дві виставки, демонстрували короткометражку місцевих авторів про те, як Надія Косміаді через 52 роки повернулася у Рівне, вручили найпрестижнішу в місті мистецьку премію імені Георгія Косміаді. Її цьогорічний лауреат художник Олександр Гурістюк візьме участь у перфомансі. Він писатиме портрет Надії Косміаді, тим часом за процесом можна буде спостерігати.

«Хочу подякувати всім тим, хто організовує виставки робіт мого батька, і хто приходить подивитися на його роботи, - каже Надія Косміаді. – Йому тяжко було залишати Рівне,  бо це було місто, яке вибрав, аби тут жити. Я привезла сюди вогонь від мого батька і бачу, що ви його прийняли. Тут, у Рівному, ми були дуже-дуже щасливими».

 

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.